Zamknij
REKLAMA

Tonery i tusze do drukarek - czym się różnią i co w tym wszystkim robi… kartridż?

20:18, 03.10.2018 | art. sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj

Kupno drukarki to nie jedyny wydatek, na jaki musimy być przygotowani decydując się na korzystanie z dobrodziejstw domowego wydruku. Materiały eksploatacyjne także kosztują. Nie każdy jednak potrafi łatwo rozróżnić czym różni się tusz od tonera, a toner od kartridża. Poniżej postaramy się pokrótce uporządkować wiedzę na ten temat.


Tusze do drukarek - dwa rodzaje, o których warto wiedzieć

Dedykowane są do drukarek atramentowych. Eksploatacja takich urządzeń wiąże się z koniecznością regularnej wymiany tuszu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej drukarki, warto sprawdzić ile kosztują wykorzystywane w niej tusze. Intensywne użycie „atramentówek” będzie bowiem równoznaczne z częstszym sięganiem do portfela. Co do zasady wyróżniamy dwa rodzaje tuszy do drukarek:
- tusz pigmentowy - nazwa wywodzi się od jego specyfiki. Zawiera drobne, stałe cząstki (pigmenty). Uznawany jest za odporny na warunki zewnętrzne, takie jak np. działanie promieni UV, tarcie czy zabrudzenia.
- tusz barwnikowy - inaczej kropelkowy. Jest przeciwieństwem pigmentowego i niestety jest słabo odporny na działania zewnętrzne. Jego zaletą jest wysoka jakość wydruku osiągana za pomocą maleńkich kropli tworzących jednorodny płyn.

Wybór odpowiedniego tuszu jest kluczowy dla sprawnego i bezawaryjnego działania drukarki. Tusz wysokiej klasy powinien być więc kompromisem między ceną, a jakością wydruku.


Tonery - pojemniki do drukarek laserowych

Tonery są odpowiednikami tuszy, które stosowane są w drukarkach laserowych. W praktyce są pojemnikami zawierającymi barwną, proszkową substancję. Podczas drukowania naładowany elektrycznie proszek zamienia się w tekst lub grafikę. W ten sposób powstaje klarowny i czysty wydruk. Co wchodzi w skład proszku? Wiele zależy od producenta i rodzaju drukarki. Ich skład chemiczny bywa bardzo zróżnicowany.


Oryginały czy zamienniki?

Rosnąca popularność "laserówek" sprawia, że coraz więcej osób szuka tańszych zamienników oryginalnych tonerów. Takie rozwiązanie preferowane jest wtedy gdy nie chcemy przepłacać za wydruk. Wbrew pozorom jakość drukowania wcale nie musi przy tym ucierpieć. Ważne, by nie przesadzać z oszczędnościami i nie kupować tonerów najsłabszej klasy. Takie słabe tonery, które w dodatku nie są w pełni kompatybilne z naszym urządzeniem mogą spowodować usterki bądź nawet doprowadzić do zniszczenia drukarki. Na co więc się zdecydować? Wiele zależy od częstotliwości druku. Jeżeli drukujemy dużo, warto rozważyć zakup materiałów eksploatacyjnych tańszych niż oryginały. Jeśli jednak druk wykonujemy sporadycznie, ważne, by substancja zawarta w pojemniku była na tyle wysokiej jakości, by nie uległa zaschnięciu. Wówczas warto kupić droższy, ale solidniejszy toner.


Kartridże - co to właściwie jest?

Kartridż to pojęcie, które łączy dwa omawiane powyżej. Inna nazwa kartridży to zasobniki. W zależności od urządzenia, owym zasobem jest inna substancja. W "atramentówkach" jest to tusz. W drukarkach laserowych toner. Zastosowanie kartridży jest jednak znacznie szersze i nie ogranicza się jedynie do druku. Znajdziemy je m.in. w kserokopiarkach.


Tusz czy toner?

Jeżeli decydujemy się na zakup drukarki patrząc przez pryzmat materiałów eksploatacyjnych, na pewno staniemy przed podstawowym wyborem: tusz czy toner? Ceny tych materiałów prezentują się stosunkowo podobnie, dlatego główną determinantą zakupową powinna być w tym wypadku jakość i częstotliwość wydruku. Jeżeli zamierzamy intensywnie korzystać z drukarki, wybierzmy toner. Jeśli jednak drukujemy na potrzeby domowe, tusz i tradycyjna „atramentówka” powinny spokojnie wystarczyć.

X-Tech
ul. Grunwaldzka 46
41-819 Zabrze
Telefon: 32-727-54-45 lub 32-275-21-12
E-mail: [email protected]

(art. sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone