Zamknij
REKLAMA

Co się stało z pilską "Naftą"?

13:15, 30.09.2019 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Zbliżają się wybory, po pilskich ulicach krążą autobusy z podobizną Adama Szejnfelda. Prawdopodobnie niewielu wie, że to on - dziś kandydat Platformy Obywatelskiej na senatora - jest autorem diabelskiego pomysłu, który doprowadził do zniknięcia z przestrzeni publicznej "Nafty" jako firmy istniejącej w Pile - z kadrą wykształconą w pilskim Zespole Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Stanisława Staszica, zarządzanej przez ludzi, którzy całą karierę zawodową przebyli właśnie w pilskiej "Nafcie". Idąc głosować pamiętajmy, kto doprowadził do sytuacji, że istniejąca od wielu lat, najlepsza w Polsce spółka wiertnicza już nie istnieje.


Jest rok 2012. TV Asta relacjonuje spotkanie posła Adama Szejnfelda z mieszkańcami Piły, m.in. pracownikami i emerytami pilskiej "Nafty". Padają słowa, które są początkiem końca historii tego działającego od 1956 roku przedsiębiorstwa. Szejnfeld obiecuje, że ściągnie do Piły wielki kapitał, że doprowadzi do konsolidacji wszystkich polskich spółek wiertniczych a nowo powstała firma będzie ulokowana w Pile, co w efekcie da wielkie wpływy z podatków na rozwój miasta.

W efekcie podjętych działań - wspieranych przez senatora Augustyna - w 2013 roku powstaje spółka "Exalo Drilling", w skład której wchodzą spółki wiertnicze z Jasła, Krakowa, Krosna, Zielonej Góry i Piły. Prezesem zostaje człowiek, który z pilską "Naftą" nie ma nic wspólnego, w branży zupełnie nieznany, ale za to z namaszczenia PO. Warto w tym miejscu wspomnieć, że o ile "Nafta" corocznie notowała zyski, to już w pierwszym roku istnienia nowo powstała spółka zanotowała prawie 14 milionów złotych straty. Każdy, kto ma choć mgliste pojęcie o gospodarce, powinien sobie zdawać sprawę z faktu, że jeżeli konsoliduje się 5 spółek zlokalizowanych w całej Polsce, bez wcześniejszej restrukturyzacji owych firm, to do wspólnego kotła wrzuca się 5 działów kadr, płac, BHP, socjalnych, 5 różnych zarządów, Rad Nadzorczych, warsztatów, działów wiertniczych czy ochrony środowiska. Powstał "twór" wyjątkowo dziwny, brak w nim np. jednolitej polityki płacowej (np. płuczkowy z Zielonej Góry jest wynagradzany na innych zasadach, niż płuczkowy z Piły czy Jasła).

20 maja 2013 roku "Puls Biznesu" pisze o planowanym zwolnieniu 350 osób. Do zwolnień nie dochodzi, nie dochodzi też do żadnych zmian, które mogłyby uzdrowić spółkę.

Pamiętam spotkanie z byłym prezesem "Nafty" i senatorem RP kilka miesięcy po konsolidacji. Rozmawialiśmy chwilę o tym, co się stało; był wyraźnie zniesmaczony. Na zakończenie usłyszałem: "To jest dla Piły niedźwiedzia przysługa".

Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Nadchodzi rok 2015 i Platforma Obywatelska przegrywa wybory. Zostaje zmieniony zarząd spółki "Exalo". Nowym prezesem zostaje człowiek z branży związany z Zieloną Górą. Pozostałe stanowiska kierownicze obejmują specjaliści z Krakowa. Można zadać pytanie, dlaczego nie z Piły? Odpowiedź jest prosta: w Pile nie było już nikogo, kto mógłby takie stanowisko objąć.

Rok 2016. W przestrzeni publicznej pojawia się informacja o planowanych zwolnieniach pracowników "Exalo". Kto najbardziej protestuje, wyraża publiczne oburzenie? Panowie Szejnfeld i Augustyn - ci sami, którzy do konsolidacji doprowadzili, a teraz za skutki swej nieszczęsnej decyzji obwiniają... obecny zarząd "Exalo", który z konsolidacją nic wspólnego nie miał.

Mieliśmy w Pile świetnie prosperującą firmę, powszechnie kojarzoną z miastem nad Gwdą. Firmę doświadczoną w pracy w najtrudniejszych geologicznie rejonach, zatrudniającą najlepszych specjalistów w branży, firmę sponsorującą sport. Byliśmy dumni widząc pilskie siatkarki z logo PGNiG Nafta Piła.

Co nam pozostało dzisiaj? Dziwny twór zwany "Exalo" - z siedzibą w Pile, z kadrą zarządzającą spoza Piły i ok. tysiącem zwolnionych pracowników. Oto efekt krótkowzrocznych pomysłów panów Szejnfelda i Augustyna.

Pamiętajmy o tym wrzucając kartkę do urny wyborczej!

Andrzej Gramza, geolog
 

***

Postscriptum:


Powstanie w Pile siedziby firmy Exalo Drilling zostało uznane przez Kapitułę Nagród im. Stanisława Staszica za "Wybitne Przedsięwzięcie Regionu Północnej Wielkopolski" 2013 roku.

"Spełniają się zapowiedzi i deklaracje posła Adama Szejnfelda. Exalo Drilling, gigant w branży poszukiwawczej, powstały z połączenia pięciu spółek byłego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, za kilka tygodni przeprowadzi się do Piły" (strona internetowa posła A. Szejnfelda, marzec 2013).

 

"Zaczynają nam się wszystkie puzzle składać w jedną całość polskiej energetyki opartej na gazie, w której od teraz swoje poczesne miejsce będzie miało także miasto Piła" (poseł Adam Szejnfeld, kwiecień 2013).

 

"(…) jak ważne dla naszego miasta może być to, że tak duża firma ma swoją siedzibę w grodzie Staszica. Bez wątpienia przyczyni się to do rozwoju miasta, wzrostu zatrudnienia, a w konsekwencji może podreperować miejski budżet” (senator Mieczysław Augustyn, kwiecień 2013).

 

"To wina obecnego zarządu. (…) Miał być przygotowany program naprawczy, nic z tych rzeczy nie zostało zrobione" (senator Mieczysław Augustyn, grudzień 2016).

 

"Apelujemy do polityków PiS-u, do panów Porzucków, panów Komarowskich, żeby się wzięli do roboty, bo rozkładają nam pilską firmę na części. I chcielibyśmy żeby zaczęli za to odpowiadać również politycznie" (prezydent Piły Piotr Głowski, grudzień 2016).

[ZT]6282[/ZT]

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (36)

Wać PamWać Pam

21 7

Wyniki wyborów do Senatu pokażą, czy lemingoza już ustępuje, czy nadal ma się dobrze. 14:30, 30.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lemingleming

0 0

Nie ma na kogo głosować do senatu. Taka prawda. 10:38, 10.10.2019


Wyborca Wyborca

19 10

Piła nie uczy się na błędach i pewnie znów wybiorą nieudaczników z peło. Dodam że jestem przeciw pisowi 14:36, 30.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

witcherwitcher

5 10

Nie lękajcie się,głosujcie na Lewicę ! 20:50, 30.09.2019


W. SkowrońskiW. Skowroński

18 1

Gorzko czyta się podobne materiały, ale prawda często bywa gorzka! Dziękuję Andrzej za wyważony, mądry komentarz i możesz na mnie liczyć - będę pamiętał przy urnie!
Wiesz, co? O ile my - normalni Kowalscy, możemy oddać się takim refleksjom, to sejmowe pieszczochy nic sobie nie robią z opinii, jakich poza Twoją całkiem niemało krąży na mieście! Są niereformowalni, zapatrzeni w siebie, zadufani we własną nieomylność, napuszeni pychą bez granic. Przyspawani do stolców, których nawet resztki honoru i godności nie są w stanie oderwać od zadów! Pomożemy im w tej niełatwej misji, oj pomożemy! Nawiasem mówiąc poza żoną, byłą pracownicą Nafty, również ja byłem tam zatrudniony. Choć na nieco innych zasadach, to pamiętam dumę, jaką czułem świadcząc naftowcom moje skromne usługi!
14:45, 30.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzysztofKrzysztof

21 0

Zdążyłem uciec przed tym tworem do inne spółki wydobywczej, przynajmniej pracuję w branży. To co widzę i słyszę nie wróży nic dobrego. Nie ma Nafty Piła , nie ma Technikum wiertnictwa naftowego ( Exalo Drilling mówiąc kolokwialnie olało szkołę, dyrekcję , uczniów oraz rodziców). 16:54, 30.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

witcherwitcher

7 29

była Nafta jest Exalo i przestańcie już przy tym majstrować,bo będzie tak jak z budowanymi promami,milionem aut elektrycznych,miliardem drzew czy lodołamaczem poklejonym papierem, ! 17:28, 30.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzysztofKrzysztof

10 0

Majstrowane jest od dawna i to jeszcze przed Exalo
"Powstał "twór" wyjątkowo dziwny, brak w nim np. jednolitej polityki płacowej (np. płuczkowy z Zielonej Góry jest wynagradzany na innych zasadach, niż płuczkowy z Piły czy Jasła)."
Tzw. Serwis płuczkowy z Zielonej Góry pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych co się wiąże z utratą wielu przywilejów socjalnych dla osób zatrudnionych na wiertniach.
17:38, 30.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ww

0 5

to są drobazgi do ustalenia,ale nie dajmy się zwieść obietnicom jakiegoś obłąkańca,który obieca nagle,że przywróci Pile,,Naftę" ! 19:43, 30.09.2019


heniuheniu

15 10

Najważniejsze aby w Pile nie rządził nigdy więcej śmierdzioszek 20:22, 30.09.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

ONNAONNA

4 3

O kogo chodziło: Trzaskowski czy Głowski? 08:28, 01.10.2019


heniuheniu

3 0

ONNA gdybyś umiała myśleć wiedziałabyś że chodzi o byłego skazańca :D 18:13, 01.10.2019


LolandLoland

3 2

Ten skazaniec to Wichter? 10:02, 02.10.2019


heniuheniu

4 0

Loland nie znam nikogo o nazwisku Witcher. Za to nazwisko skazańca jest znane, zwłaszcza tym którzy się lubują w jedzeniu zwierzęcych zwłok. 19:06, 02.10.2019


pgnigpgnig

21 3

Szejnfeld - bye bye 22:04, 30.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

7 0

Adam i co Ty na to- mijają lata, strzelił jak z bata a Ty zdradzasz własnego brata 08:27, 01.10.2019


RamzesRamzes

13 4

Nie zależenie jaka jest dzisiaj sytuacja w EXALO, podstawowa zasada to PO-gonić polityków amatorów którzy się na wszystkim znają. To są najwięksi szkodnicy w poszukiwaniu swoich interesów. Co do EXALO jest to firma stojąca na mocnych nogach tyle, że konieczna jest tam restrukturyzacja i zrozumienie zasady konieczności uczenia się od innych. EXALO to dojrzała załoga, ambitni pracownicy, otwarci na zmiany tyle że potrzebny jest jej model działania biznesowego a nie politycznego. Ufając władzom EXALO życzymy im sukcesów w zapoczątkowanych przemianach i otwarciu na te dziedziny wiedzy, które mają wręcz pod ręką i po sąsiedzku. Trzymamy kciuki z EXALO. 08:25, 01.10.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

olkaolka

2 3

dobrze że czerwona zaraza z PiS-u nie jest szkodnikami, buhaha... przyjaciele Orbana, który z kolei jest największym przyjacielem Putina w UE... i towarzysz Kaczyński ze swoimi aparatczykami robiącymi z Polski państwo prywatne... tfu.. 19:12, 02.10.2019


POPO

3 1

Hejka Olka czy Olek jak Ci tam! Dziękujemy za Twoje doświadczenia PO-polityczne i komentarze. Takim ujadaniem na PIS, PO-wodujesz tylko wzrost PO-pularności tej partii. Tak więc jest szkodnikiem i tanim bohaterem który naszej partii robi szkodę. Wynoś się z forum i schowaj czerwoną legitymację. 10:00, 03.10.2019


olkaolka

2 2

nie każdy kto jest przeciw komunistom z PiS-u jest automatycznie za PO :) tylko czerwonym tłukom wielbiącym towarzysza Jarosława ciężko to wytłumaczyć 16:04, 03.10.2019


witch-doctorwitch-doctor

12 2

Koszty przemiany społeczno-gospodarczej tak by to Balcerowicz nazwał. Wyprzedać, sprywatyzować, zarobić z łapówek, z Polaków uczynić wyrobników w niemieckich firmach, tych samych, które kiedyś były polskie. Stocznie, cukrownie, huty, kopalnie... wszystko zmitrężone, wyprzedane za bezcen zagranicznym "inwestorom" lub Kulczykom, Walterom i tym podobnemu towarzystwu. Przyjdzie czas rozliczeń, przyjdzie czas zapłaty za krzywdy wyrządzone ojczyźnie naszej. Wszystkich tych zaprzańców czeka ten sam los.... na śmietniku historii. 11:07, 01.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

witcherwitcher

2 1

typowe utyskiwanie lenia śmierdzącego,tak było np. z FSO,jak VW chciał zainwestować,to lenie z,,solidarności"unieśli się,,honorem",bo przecież,,Niemiec nie będzie.."No to poszli sobie do Skody i Czesi produkują samochód,który kupuje cały świat.A,,solidarność"została z gołą d..ą narodową,ale za to z,,honorem".Teraz walczą z typowym problemem klasy robotniczej,czyli bronią pomnika pedofla i walczą z,,tęczową zarazą" :) 17:29, 01.10.2019


REKLAMA

jerzyleonardjerzyleonard

17 4

Aby głosować na panów: Augustyna i Szejnfelda trzeba się głęboko zastanowić, należałoby brać pod uwagę co dobrego dla Polski i regionu pilskiego zrobili, bo ja nie widzę nic,pan Szejnfeld parę razy głosował w Sejmie Unii przeciw polskim interesom podobnie jak przyczynił się do pilskiej Nafty. Głosować należałoby z rozwagą na konkretne osoby, którzy nie będą prowadzić wojny przeciw-partyjne lecz współpracowały z rządzącymi obojętnie z jakiej partii się wywodzą, w/g mnie po szczegółowej analizie i przemyśleniu PO nie powinna nawet znaleźć się w sejmie. Wybór nalewy do społeczeństwa. 11:49, 01.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

janekjanek

3 11

masz rację. tak samo należy się głęboko zastanowić zanim zagłosuję się na tą czerwoną pisowską zarazę, bo chyba nikt powrotu komuny na stałe nie chce. 18:15, 01.10.2019


madka polkamadka polka

7 8

Madki Brajanków, Analków i Dżesików zbierające Słodziaki ZAWSZE ZA PIS! Niech rzyje prezes! Peło to zło! PiS to dobro! Nam nikt nie wmuwi że czarne jest czarne, a białe jest białe! 18:17, 01.10.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

januszjanusz

5 2

ja,moja rzona Halyna i muj syn Pioter,głosujemy kurła na pis ? 21:56, 01.10.2019


RamzesRamzes

3 1

Przykład tego komentarza i sztuczna próba płytkiego i humorzastego podejścia przypomina walonki z beretem z antenką. No cóż, nie trza było kamieniami rzucać na szkołę 09:20, 02.10.2019


jacekjacek

3 1

Lewaczkowi Ramzesowi chodziło oczywiście o beret moherowy, noszony przez wyznawców religii biznesmena Rydzyka 19:09, 02.10.2019


zygmuntzygmunt

5 4

Jako były UB-ek i wielbiciel PRL-u będę głosował na PiS, a nie na PO. Tylko PRL Bis poprawi nasze życie, zobaczcie o ile rosną pensję. 19:14, 02.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Okazja Okazja

0 5

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Pile Sławomir Kowalewski na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 14-11-2019 o godz. 09:00 w budynku Sądu Rejonowego w Pile z siedzibą przy al. Powstańców Wielkopolskich 79, 64-920 , pokój 209, odbędzie się pierwsza licytacja spółdzielczego lokalu mieszkalnego należącego do dłużnika: Elżbieta Jolanta Szul, położonego przy 11-go Listopada 13/47, 64-920 Piła, dla którego VI Wydział Ksiąg Wieczystych SR W Pile prowadzi księgę wieczystą o numerze PO1I/00029569/2.
Opis nieruchomości:
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o pow. uż. 48,10 m2 (lokal składa się z następujących pomieszczeń: 3 pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka)

Suma oszacowania wynosi 131 000,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 98 250,00 zł. Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, 23:50, 03.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jacekjacek

1 3

tylko ludzie zeszmaceni kupują cokolwiek od komorników 18:41, 04.10.2019


witcherwitcher

1 2

jaką trzeba być szmatą,żeby to,tutaj opublikować 21:30, 05.10.2019


Łukasz Mastalerek Łukasz Mastalerek

1 7

Odbieram treść tego pisma z wielkim niesmakiem,ten artykuł jest mocno negatywny,jestem pracownikiem Exalo Drilling i uważam tą firmę za wzorowego pracodawcę,w firmie panuje dobra atmosfera,kadra Exalo jest fachowa i życzliwa,ja osobiście zawsze mogłem liczyć w każdej sprawie na firmę,na kolegów z produkcji jak i na kolegów i koleżanki z administracji zakładu,oczywiście jak w każdym większym przedsiębiorstwie tak i u nas występowały okresowe trudności jednak w chwili obecnej nasz zakład prosperuje coraz lepiej,nikogo praktycznie nie zwalnia wprost przeciwnie zwiększa zatrudnienie,artykuł ten niestety wpisuje się w kampanię wyborczą i nie jest treścią produktywną ani konstruktywną,rostrząsa on historię Exalo jedynie po to aby zadać cios jednej ze stron sceny politycznej,i co gorsza prowokuje do kłótni i podziałów w naszej lokalnej społeczności,tymczasem każdej dobrej firmie przyświeca zgoda i jedność załogi,ten tekst nie proponuje konstruktywnych rozwiązań,firma w chwili obecnej nie zasługuje na tak niepochlebny artykuł,rostrząsanie dziejów minionych nie ma sensu,na dzisiaj jest dobrze i nie szukajmy winnych,to nic nie da,nie powinno się linczować medialnie ludzi tylko po to aby pogorszyć wynik wyborczy tej czy innej partii,ja osobiście nie podejrzewam złych intencji,jeżeli mieliśmy do czynienia z błędami w przeszłości to podejrzewam raczej niewiedzę,która te błędy stworzyła a takie działania powinny być wybaczone,olbrzymia większość z nas jest przecież chrześcijanami,a Ci jak wiemy są znani z wybaczania win,więc cieszmy się z obecnej stabilnej kondycji Exalo i zostawmy przeszłość historykom pilskiego przemysłu i nie osądzajmy tak pochopnie,błąd to działanie wpisane w naturę ludzką i dotyczy nas wszystkich,błędem jest także ten artykuł i także zasługuje on na wybaczenie,niedługo święta i sylwester,będziemy wszyscy razem świętować,kto rozsądny i poważny będzie rostrząsał dawne błędy,kiedy w chwili obecnej jest wspaniale?
Kochajmy się wszyscy,całujmy kobiety i przebijmy piątkę facetom,i takiego podejścia źyczę także redakcji Faktów Pilskich.
22:43, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StaszycStaszyc

1 0

Twój komentarz jest w stylu pochwalnych peanów z lat 70tych w PRL. Artykuł ujmuje istote problemu byłem blisko zwiazany z Nafta oraz Exalo . Panowie Augustyn i Szejnfeld to koła zamachowe tych niekorzystnych zmian. Co do chrześcijańskiego przebaczenia to widać ze dawno w kościele nie byłeś. To przebaczenia potrzebne jest po po pierwsze wyznanie grzechów po drugie żal za grzechy. Nie ma u tych Panów ani jednego ani drugiego. 11:48, 08.10.2019


WójtWójt

0 3

Mariusz, co z Tobą? Jakiś kryzys czy oczy Ci się otwierają? 12:43, 06.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do okazjiDo okazji

3 1

To co zrobiłeś jest karalne. Witcher nie wahaj sie i do Sądu z gnida 13:20, 06.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%