Zamknij

AMW wykonała zadanie: 100% wydanych zaświadczeń

12:55, 22.01.2020 AMW
Skomentuj

Agencja Mienia Wojskowego jako jedna z pierwszych instytucji, która gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, zrealizowała zadania związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Do 31 grudnia 2019 roku Agencja wydała właścicielom blisko 30 tysięcy wymaganych prawem zaświadczeń. Przekształcenie objęło łącznie 669 nieruchomości należących do Agencji oraz ponad 30 tysięcy lokali mieszkalnych z zasobu AMW. Najwięcej, bo ponad 17 tysięcy z nich położonych było na obszarze działania warszawskiego oddziału Agencji, czyli głównie w województwie mazowieckim.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jednej z pierwszych instytucji, które dysponują gruntami Skarbu Państwo, udało się nam zrealizować to trudne zadanie w wyznaczonym przez ustawę terminie i wydać wszystkie zaświadczenia, na które w tym momencie pozwalało prawo. To przede wszystkim zasługa naszych pracowników z oddziałów regionalnych i dobrej współpracy z koordynującym cały proces Departamentem Nieruchomości. Wykonaliśmy ogromną pracę. Zwłaszcza nasz warszawski oddział, którego dotyczyła największa liczba zaświadczeń - podsumowuje prezes Agencji Krzysztof Falkowski.

1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone w prawo własności. To rezultat ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o "przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów". Zapisy odnosiły się do nieruchomości, na których znajdują się budynku jednorodzinne lub wielorodzinne, gdzie co najmniej połowę lokali stanowiły mieszkania. Zgodnie z szacunkami opracowanymi na etapie tworzenia ustawy przewidywana liczba zaświadczeń wynosiła 2,5 mln, z czego 500 tys. dotyczyło gruntów państwowych, a pozostałe samorządowych.

W Agencji przekształcenie objęło 669 nieruchomości z jej zasobu. W ubiegłym roku potwierdzenie o zmianach w prawie użytkowania wieczystego otrzymali użytkownicy 29.972 z 30.256 lokali, których dotyczyły zapisy ustawy. Zaświadczenie wydawane było przez dyrektora właściwego oddziału AMW w ciągu 12 miesięcy od dnia przekształcenia.

AMW terminowo wystawiła zaświadczenia we wszystkich wypadkach, kiedy było to możliwe z punktu widzenia prawa. Ze względu na uwarunkowania prawne Agencji nie udało wystawić się 284 zaświadczeń. To zaledwie 1% całej puli. W kilkunastu przypadkach było to związane z brakiem ksiąg wieczystych. Najczęściej wynikało to jednak z faktu, że właściciele lokali nie przekazali Agencji oświadczeń o wykorzystywaniu lub niewykorzystywaniu lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej.

- Cieszymy się, że rozwiązania dotyczące realizacji przekształcenia prawa użytkowania wieczystego, które przyjęliśmy w AMW, spotkały się z przychylną oceną Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a nasz poradnik przywoływany był w mediach jako praktyczne źródło wiedzy tłumaczące całą procedurę. Zależało nam, żeby w vademecum „Krok po kroku - jak zostać właścicielem” przedstawić te skomplikowane kwestie w sposób zrozumiały i przejrzysty dla każdego. Dodatkowo wszystkim zainteresowanym stworzyliśmy też możliwość wcześniejszego uzyskania zaświadczenia - tłumaczy dyrektor Departamentu Nieruchomości Zbigniew Prokopczyk.

Z tytułu przekształcenia nowi właściciele zobowiązani byli do wniesienia opłaty na rzecz dotychczasowego właściciela. Czas spłaty wynosił 20 lat, a kwota była równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Jednak każdy, kto zdecydował się na jednorazową wpłatę, mógł skorzystać z bonifikaty. W przypadku AMW oraz gruntów należących do Skarbu Państwa wynosiła ona 60%, a w niektórych gminach jak np. Warszawa - nawet 98%. Ponieważ różnica w wysokości bonifikat w zależności od tego do kogo należy przekształcany grunt została uznana za niesprawiedliwą, podjęto decyzję o nowelizacji ustawy, w której najważniejszą zmianą było wprowadzenie zasady, że bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa nie będzie niższa niż ta zaproponowana przez lokalny samorząd. Oznaczało to, że jeżeli lokalny samorząd zdecydował o wyższej bonifikacie niż 60% proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie została ona podwyższona przez wojewodę do poziomu ustalonego przez samorząd. Dlatego w Warszawie obowiązywała  bonifikata 98% zarówno dla gruntów gminnych jak i państwowych. Natomiast w tych gminach, które stosowały maksymalnie 60% opust, czyli taki jak w ustawie dla gruntów Skarbu Państwa, wojewoda nie podwyższał bonifikaty.

- Mamy dane z których wynika,  że do końca 2019 roku na jednorazową wpłatę za przekształcenie użytkowania zdecydowali się użytkownicy aż 11 596 lokali, co stanowiło blisko 40% wszystkich mieszkań dla których Agencja wydała zaświadczenia - mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Do końca ubiegłego roku Agencji sfinalizowała zadania związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. AMW w wyznaczonym terminie wystawiła blisko 30 tys. wymaganych prawem zaświadczeń. Przekształcenie objęło łącznie 669 nieruchomości oraz ponad 30 tysięcy lokali mieszkalnych, które znajdowały się w zasobie Agencji.

(AMW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Monia.Monia.

0 0

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25
. 17:17, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%