Zamknij

Kredyt hipoteczny na remont - czy warto?

16:02, 10.02.2020 Poradnik, promocja Aktualizacja: 16:06, 10.02.2020
Skomentuj

Remont mieszkania lub domu zwykle wymaga sporych nakładów finansowych. Brak własnych środków na ten cel stanowi więc nie lada problem, szczególnie jeśli nieruchomość potrzebuje gruntownego odrestaurowania.

Na szczęście banki proponują różne produkty pomagające sfinansować niezbędne prace, a jednym z nich jest kredyt hipoteczny na remont. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać i jakie są zalety tego rozwiązania.


Kredyt hipoteczny na remont - co to za oferta?

Kredyty hipoteczne kojarzą się nam głównie z finansowaniem zakupu nieruchomości, a przecież można je zaciągnąć także na inne cele - na przykład na remont domu lub mieszkania. W ich przypadku obowiązuje tu dokładnie taka sama zasada zaciągnięcia zobowiązania, czyli żeby pożyczyć środki, należy dysponować nieruchomością mogącą stanowić zabezpieczenie kredytu.

W praktyce banki proponują najczęściej dwa rozwiązania:

• produkt łączony - jeden kredyt pokrywa wydatki związane z zakupem nieruchomości oraz jej remontem,
• specjalny kredyt hipoteczny na remont - dla osób posiadających już mieszkanie lub dom, które chcą je wyremontować.

W pierwszym wariancie kwotę zobowiązania przeznaczonego na zakup nieruchomości należy powiększyć o środki niezbędne na jej wykończenie lub remont. Uzyskanie większej sumy kredytu wymaga więc posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej.

W drugim rozwiązaniu cała pula środków przeznaczona jest na pokrycie wydatków związanych z pracami remontowymi. Co ważne, banki oferujące takie specjalne kredyty hipoteczne na remont mieszkania lub domu zwykle określają minimalną kwotę zobowiązania, o jaką można się ubiegać. Przykładowo w banku ING jest to 70 000 zł, a w Credit Agricole 40 000 zł. Z pozostałych istotnych warunków takiego kredytu warto także wymienić:

• może on być zaciągnięty w wysokości do 80% wartości nieruchomości,
• okres spłaty zobowiązania może wynosić nawet 35 lat,
• nie jest wymagany wkład własny,
• w wielu przypadkach można nim sfinansować nie tylko prace remontowe i materiały, ale także wyposażenie np. meble.

Pamiętaj, że typowy kredyt hipoteczny na remont jest produktem celowym, czyli uzyskane dzięki niemu środki możesz przeznaczyć na konkretne wydatki wskazane we wniosku kredytowym. Bank będzie miał prawo wymagać od Ciebie dostarczenia dowodów na prawidłowe wykorzystanie pieniędzy na przykład poprzez dostarczenie faktur lub zdjęć prezentujących efekty remontu.


Jak uzyskać kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania?

Chcąc sfinansować remont kredytem hipotecznym, musisz nastawić się na dość sporo formalności.


Wybór oferty

Najpierw należy wybrać korzystną ofertę - w Twoim interesie jest zaciągnąć zobowiązanie o jak najniższych kosztach. Zwróć więc uwagę na wysokość oprocentowania i innych opłat. Niektóre banki proponują kredyty bez prowizji, ale wówczas najczęściej naliczają wyższą marżę, która wpływa na wysokość oprocentowania.

W wyborze oferty pomoże Ci kalkulator kredytu hipotecznego na remont dostępny w Internecie. Po wpisaniu w nim kwoty zobowiązania oraz okresu spłaty dowiesz się, jak będą kształtowały się koszty jego zaciągnięcia w poszczególnych bankach i w którym z nich możesz liczyć na najniższą ratę.


Formalności

Po wybraniu banku możesz udać się do jego placówki, by złożyć wniosek kredytowy wraz z niezbędną dokumentacją. Najczęściej banki wymagają dostarczenia:
• dokumentów potwierdzających źródło i wysokość dochodów - są one potrzebne do oceny zdolności kredytowej,
• dokumentów dotyczących nieruchomości - m.in. wyciąg lub numer księgi wieczystej,
• kosztorys prac remontowych.

Na rozpatrzenie wniosku i uruchomienie kredytu trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Warto też wiedzieć, że przypadku bardzo dużego remontu bank może zadecydować o wypłacie środków transzach.


Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny na remont?

Wybierając kredyt hipoteczny na remont, możesz liczyć na wiele korzyści:
• niski koszt zaciągnięcia zobowiązania (kredyty zabezpieczone hipoteką mają niskie oprocentowanie),
• możliwość pozyskania dużej sumy środków,
• długi okres spłaty wpływający na niewielką wysokość miesięcznych rat.

Pamiętaj jednak, że kredyt ten udzielany jest wyłącznie w dużych kwotach (minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych) i wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim jest to produkt celowy, a więc pozyskane dzięki niemu środki możesz wydać wyłącznie na wydatki wskazane w kosztorysie prac remontowych. Właśnie dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób planujących przeprowadzić generalny i kosztowny remont nieruchomości obejmujący bardzo wiele prac np. wymianę okien, instalacji, podłóg, czy też całkowitą przebudowę i modernizację kuchni oraz łazienki.

Jeżeli planujesz prace w znacznie mniejszym zakresie, na przykład polegające wyłącznie na odmalowaniu ścian bądź odnowieniu samej kuchni, w zupełności na pokrycie wydatków wystarczy Ci zwykły kredyt gotówkowy. Jest on udzielany do kwoty około 250 tys. złotych, a jego uzyskanie jest znacznie prostsze i szybsze niż kredytu hipotecznego.

 

(Poradnik, promocja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%