Zamknij

Elektrociepłownia na biogaz, czyli zielona energia w gm

13:09, 20.06.2020 Aktualizacja: 09:30, 22.06.2020
Skomentuj Elektrociepłownia na biogaz Polskiej Grupy Biogazowej w Starym Korninie (woj. podlaskie) Elektrociepłownia na biogaz Polskiej Grupy Biogazowej w Starym Korninie (woj. podlaskie)

Polska Grupa Biogazowa planuje w gminie Wyrzysk budowę elektrociepłowni na biogaz rolniczy, potocznie zwanej biogazownią. Instalacja miałaby powstać w miejscowości Bagdad.

 

Kim jest inwestor?

Polska Grupa Biogazowa (PGB) istnieje na rynku od 2007 roku. Głównym obszarem jej działalności jest produkcja energii elektrycznej i ciepła z biogazu rolniczego oraz świadczenie usług powiązanych z sektorem odnawialnych źródeł energii.

Spółka dysponuje wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu, budowie, eksploatacji i zarządzaniu biogazowniami.  Aktualnie PGB posiada 7 elektrociepłowni na biogaz rolniczy.

 

Jak działa biogazownia?

Elektrociepłownia na biogaz  rolniczy służy do produkcji biogazu, który obok m.in. słońca czy wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie w ekologiczny i bezpieczny sposób biomasy oraz przetworzenie jej na energię elektryczną i ciepło.

Biomasa pochodzi z lokalnego przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli, a stanowi ją m.in. kiszonka z roślin energetycznych (np. kukurydzy), odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego (np. wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne), gnojowica, obornik.

Elektrociepłownie na biogaz rolniczy stanowią alternatywę dla paliw kopalnych (np. węgla), których spalanie w elektrociepłowniach czy gospodarstwach domowych powoduje ogromne zanieczyszczenia i tym samym nieodwracalne zmiany klimatyczne. Wbrew pozorom mają one wpływ na nasze codzienne życie, na przykład w postaci smogu, który przestał być już tylko problemem dużych miast, a coraz częściej „dusi” obszary wiejskie. Pojawiające się susze czy nagłe zjawiska atmosferyczne, powodują ogromne starty w rolnictwie, dla konsumenta odczuwalne we wzroście cen warzyw i owoców.


Schemat funkcjonowania elektrociepłowni na biogaz (rys. Polska Grupa Biogazowa)

 

Czy instalacja jest bezpieczna?

Tak. Projektowanie, budowa, a następnie działanie instalacji zostały uregulowane w przepisach prawnych. Inwestor podlega regularnym i drobiazgowym kontrolom. Przed uruchomieniem zakładu jest on dokładnie sprawdzany, np. zbiorniki i instalacje przechodzą kompleksowe testy szczelności.

Działanie biogazowni nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, środowisko, hodowle zwierząt czy roślinność.

Biogazownia nie emituje pyłów, szkodliwych substancji, gazów - przeciwnie, instalacja zagospodarowuje odpady pochodzenia rolniczego, które mogą takie zanieczyszczenia powodować (np. emisja metanu z odchodów zwierzęcych).

Stosowane są restrykcyjne procedury przetwarzania substratów. Dowożone są one w specjalnie przystosowanych szczelnych pojazdach i przetwarzane na bieżąco, bez konieczności długotrwałego przechowywania (wyjątek: kiszonka z kukurydzy - brak emisji nieprzyjemnego zapachu). Substraty znajdują się w podziemnym szczelnym zbiorniku, często stosowane są filtry i urządzenia antyodorowe.

 

Jak skorzystają mieszkańcy?

Biogazownia daje możliwość skorzystania z ekologicznego ciepła, które wyprodukowane zostało w sposób nieszkodliwy dla człowieka i środowiska. Ciepło może być dostarczone do okolicznych gospodarstw domowych i lokalnych przedsiębiorstw w konkurencyjnych cenach.

Lokalni rolnicy, oprócz możliwości zbytu biomasy, mogą korzystać z powstałego w procesie produkcji biogazu pofermentu. Masa pofermentacyjna zawiera wysoką zawartość składników odżywczych i tym samym stanowi znakomity zamiennik dla nawozów sztucznych. Wspomaga uprawę roślin, a także nawadnia glebę. Zapach pofermentu jest mniej uciążliwy niż powszechnie stosowany obornik czy gnojowica i nie zawiera w sobie pasożytów ani bakterii chorobotwórczych.

- Nasza inwestycja w Państwa regionie z pewnością przyniesie korzyści. W imieniu Polskiej Grupy Biogazowej deklaruję chęć współpracy z władzami samorządowymi, lokalnymi rolnikami, przedsiębiorcami oraz społecznością lokalną – mówi Marcin Orłowski, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Biogazowej.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%