Zamknij

Jaki wybrać projekt domu na wąską działkę?

19:50, 08.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:18, 08.10.2020
Skomentuj

Wybór działki jest pierwszym etapem prowadzącym do budowy domu. Wiadomym jest, że duża działka o regularnych kształcie kwadratu lub prostokąta jest najwygodniejszym rozwiązaniem, stwarzającym duże możliwości wyboru projektu domu. Działki małe oraz o nieregularnych kształtach stwarzają pewne ograniczenia co do wyboru projektu. Współcześnie firmy projektowe oferują szereg projektów domów na działki o nieregularnych kształtach. Niektórzy inwestorzy decydują się na projekty indywidualne, które są zdecydowanie droższe. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu na wąską działkę.


Po pierwsze aspekty prawne

Budowa domu na wąskiej działce jest utrudniona z kilku względów. Jednym z nich są przepisy prawne regulujące usytuowanie domu na działce czy też jego wielkość. Zanim wybierzemy projekt domu należy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub gdy go brak, z decyzją o Warunkach Zabudowy. Wymienione dokumenty opisują wymagania co do budynku jaki może powstać na danym terenie. Określają jego wysokość, kształt i kolor dachu, dopuszczalną liczbę kondygnacji. Należy pamiętać, że szerokość domu na wąskiej działce ograniczają wymagane odległości od granicy działki. Co oznacza, że jeżeli działka ma szerokość 16 metrów to dom musi posiadać mniejszą szerokość. Ściana domu posiadająca otwory drzwiowe lub okienne musi znajdować się w odległości 4 m od granicy działki. Natomiast ściana budynku bez otworów powinna znajdować się minimum 3 metry od granicy działki. Oznacza to, że szerokość domu powinna być mniejsza od szerokości działki o minimum 6 lub 8 metrów. Dlatego projekty domów na wąskie działki wymagają likwidacji okien na ścianach bocznych, zmniejszenia tarasu czy balkonu.

Obecnie praktycznie każde biuro projektowe posiada w ofercie kilka projektów dedykowanych na wąskie działki. Projektując dom należy uwzględnić wszystkie urządzenia w jakie musi zostać wyposażony dom. Często spotykanym ograniczeniem jest brak zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. W takiej sytuacji inwestor ma do wyboru budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Z racji, że szambo jest kosztownym rozwiązaniem wymagającym częstego opróżniania, w ostatnich latach na popularności zyskały przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Planując budowę przydomowej oczyszczalni należy pamiętać, że powinna ona znajdować się w miejscu umożliwiającym dojazd wozu asenizacyjnego, ponieważ raz na jakiś czas należy wybrać osad nadmierny z oczyszczalni. Ponadto usytuowanie własnej oczyszczalni na działce wymaga zachowania pewnych odległości. Podstawowe to 2 metry od granicy działki i 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych domu. Przydomową oczyszczalnią dedykowaną na małe działki jest oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o. Przydomowa oczyszczalnia NV charakteryzuje się niewielką powierzchnią montażu. Do powierzchni montaż przy dobrych warunkach terenowych wystarczy około 10 m2, a na trawniku widoczny jest zielony właz oczyszczalni oraz studni chłonnej. Ponadto mocny korpus wykonany z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym umożliwia montaż pod terenem przejezdnym np. na wjeździe do garażu. Oczyszczalnia NV nie posiada osadnika gnilnego, dlatego jej praca nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Dodatkową zaletą przydomowej oczyszczalni NV jest dwudziestoletnia gwarancja na produkt.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%