Zamknij
REKLAMA

Dobre prognozy dla przyszłych emerytów. Będzie duża waloryzacja!

08:39, 20.05.2022 | Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce
Skomentuj
REKLAMA

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, gdzie gromadzone są informacje o składkach na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 procent.

Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 milionów osób ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia emerytury, a więc wprost przekładają się na wysokość przyszłego świadczenia.

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wynosi 9,33 proc. Wskaźnik ten ma też zastosowanie do kapitału początkowego osób, które pracowały przed 1999 rokiem. Wysokość waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta wynosi 7,07 proc. Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 roku. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i również nie może być ujemna.

- Wskaźniki te bezpośrednio przekładają się na wysokość naszych przyszłych emerytur. I tak dla przykładu, osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisze prawie 42 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł - informuje Marlena Nowicka,  rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotuje informację o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2021 roku i udostępni ją na Platformie Usług Elektronicznych.

Od 2020 roku Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.

(Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

SuperSuper

0 1

Dobre prognozy dzięki PiS 👍 09:49, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a przez jednegoa przez jednego

1 0

sepleniącego miękisiona Polska jest 500mln € w plecy 😠 20:52, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%