Kosztorys kalkulacyjny naprawy samochodu to podstawowy dokument, jaki stosuje się w ramach wyceny szkody komunikacyjnej. Dzięki niemu firma ubezpieczeniowa jest w stanie ustalić wysokość odszkodowania należnego uczestnikowi wypadku.
Wysokość odszkodowania za wypadek wynika z zawartego w kosztorysie szacunku. Oczywiście, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że takie szacunki niestety bywają oparte na niedoskonałych założeniach, co może prowadzić do zaniżenia kwoty rekompensaty finansowej. To właśnie dlatego tak ważna jest rola profesjonalnego rzeczoznawcy, który pomaga ustalić, jaka jest wysokość należnego odszkodowania.
Jeśli dojdzie do kolizji lub poważniejszego wypadku na drodze z udziałem innego uczestnika ruchu, strona poszkodowana ma prawo do otrzymania rekompensaty finansowej z tytułu powstałych uszkodzeń auta. Aby jednak było to możliwe, trzeba przejść przez formalności.
Przede wszystkim, konieczne jest zgłoszenie powstałej szkody drogowej do ubezpieczyciela, w którym sprawca kolizji/wypadku posiada polisę odpowiedzialności cywilnej OC - to z puli jego środków zostaną pokryte koszty naprawy. Aby szybko otrzymać środki, warto dokonać zgłoszenia tego samego lub następnego dnia po zdarzeniu. Aby można było ustalić kwotę należnej z tego tytułu rekompensaty, niezbędny jest stosowany dokument, czyli kosztorys naprawy samochodu.
Nie istnieje uniwersalny, obowiązujący wszystkich ubezpieczycieli wzór dokumentu, jakim jest kosztorys naprawy pojazdu. Generalnie, tego typu dokument powinien zawierać m.in. następujące elementy:
Standardowo w ciągu kilku dni od momentu zgłoszenia szkody przez posiadacza samochodu powinien skontaktować się z nami rzeczoznawca w celu umówienia wizyty oraz oceny stopnia uszkodzeń w pojeździe. Po dokonaniu oględzin firma ubezpieczeniowa powinna przesłać kosztorys szkody. Należy przy tym pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma jedynie 7 dni na przedstawienie kosztorysu naprawy pojazdu.
Jeśli zgodzisz się na kwotę zaproponowaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, odszkodowanie zostanie wypłacone. Ubezpieczyciel ma 30 dni na sfinalizowanie całego procesu oraz wypłatę należnej rekompensaty.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz