Zamknij

KRUK radzi uczniom, jak mają zarządzać swoimi finansami

12:43, 16.11.2016 fp
Skomentuj

Dzisiaj 16 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Pile Grupa KRUK oraz Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej zainaugurowały projekt „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.

W ramach tej inicjatywy uczniowie mogli wziąć udział w lekcjach dotyczących wiedzy finansowej. Akcja jest częścią „Ogólnopolskiego Dnia bez Długów” - święta zainicjowanego przez Grupę KRUK w 2009 roku.

Pilskie liceum jest jedną z 22 polskich szkół, które biorą udział w tegorocznej edycji projektu „Żyj finansowo! Czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak właściwie planować domowe finanse. Zostały im także przedstawione zagrożenia i konsekwencje wynikające z nieprzemyślanego wydawania pieniędzy czy zadłużania się. Poznali najczęstsze błędy popełniane przez osoby zadłużone oraz drogę do wyjścia z kłopotów finansowych. Te o kolejne zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych pedagogów liceum, którzy odbyli specjalistyczne szkolenie zorganizowane przez SKEF m.in. we współpracy z Grupą KRUK.


Jak pokazało badanie przeprowadzone przez Grupę KRUK wśród uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej w Pile, aż 70 proc. licealistów nigdy nie opracowywało planu wydawania własnych pieniędzy. Jednocześnie okazuje się, że uczniowie chętnie chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu edukacji ekonomicznej. Jako najkorzystniejszą formę zajęć poświęconych zarządzaniu finansami osobistymi, licealiści wybraliby dodatkową godzinę lekcyjną w ramach realizowanej podstawy programowej (48 proc.). Ponad 1/4 uczniów, bo 26 proc., preferowałaby z kolei szkolenia lub warsztaty prowadzone przez zewnętrznych ekspertów. Blisko co piąty uczeń (18 proc.) wiedzę nt. zarządzania finansami osobistymi chciałby pozyskać na zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych w ramach szkolnych kół zainteresowań.

- Nasz projekt jest istotnym elementem w przygotowaniu młodych ludzi do samodzielnego podejmowania osobistych decyzji finansowych. Powinny one być poprzedzone procesem planowania, analizy oraz umiejętnością krytycznego myślenia, a w efekcie dokonaniem najlepszego, świadomego wyboru. Wiedza z zakresu finansów w połączeniu z takimi właśnie kompetencjami przyczynia się do budowania poczucia bezpieczeństwa finansowego i odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a tym samym znacząco obniża ryzyko wykluczenia finansowego i społecznego. Taka była geneza powstania projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” - wyjaśnia Ewa Kruk ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej.

- Warto również dodać, że wartości, jakie niesie za sobą edukacja finansowa, są istotne dla całego społeczeństwa, bowiem chronią nas przed nierozsądnym zaciąganiem zobowiązań finansowych. Właśnie dlatego, wspólnie z inicjatorem projektu, Stowarzyszeniem Krzewienia Edukacji Finansowej, postanowiliśmy opracować specjalne lekcje na temat właściwego planowania domowego budżetu, jak również powodów powstawania długów i ścieżki wyjścia z zadłużenia. Uważam, że wiedzę w zakresie edukacji finansowej warto zdobywać jeszcze przed wkroczeniem w dorosłość. Z pewnością ułatwi ona start w dorosłe życie i będzie bardzo pomocna - przekonuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Uczniowie którzy wezmą udział w projekcie otrzymają od Stowarzyszenia autorski podręcznik „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”, a od Grupy KRUK skarbonki oraz planery domowego budżetu.

Projekt Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” został zainicjowany w 2008 roku. W zajęciach prowadzonych na terenie całej Polski w dotychczasowych ośmiu edycjach udział wzięło 4723 uczniów, 82 szkoły i 78 nauczycieli. Lekcje są skierowane do młodzieży z liceów ogólnokształcących, profilowanych oraz szkół zawodowych.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

abcabc

1 1

A skąd uczniowie mają mieć kasę?
Słyszę KRUK myślę kredyt... i tyle w temacie... 22:55, 16.11.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

defdef

0 0

"Poznali najczęstsze błędy popełniane przez osoby zadłużone oraz drogę do wyjścia z kłopotów finansowych" - to jest chore 07:31, 17.11.2016


reo
0%