Zamknij
REKLAMA

Zmuszono nas do strzeleckiej emigracji

08:00, 13.03.2021 | Rozmawiał: Mariusz Szalbierz
Skomentuj
REKLAMA

Rozmowa z Kazimierzem Sadowskim, prezesem Strzeleckiego Klubu Sportowego "Inter-Continental" Piła.

Od 2018 roku dla pilskich strzelców i strzelectwa sportowego nie ma miejsca w Pile. Jak sobie w takiej sytuacji radzicie?
- Likwidacja Centrum Strzelectwa Sportowego "Tarcza" to wielka strata i to nie tylko dla strzelców, których zainteresowania i pasje sportowe wykluczono nie przedstawiając im żadnej alternatywy, by mogli je realizować w Pile. To także bardzo wymierna strata w aspekcie ekonomicznym - zrewitalizowany z ogromnym udziałem funduszy unijnych oraz Gminy Piła, a więc każdego podatnika, jeden z najbardziej reprezentatywnych obiektów sportowych w Pile, za odgórnym przyzwoleniem popadł w ruinę. Naprawdę trudno zrozumieć taką decyzję.

Strzelcy sportowi, w tym zrzeszeni w klubie "Inter-Continental" Piła, to w większości mieszkańcy Piły. Decyzja prezydenta Głowskiego definitywnie wykluczyła nas ze środowiska sportowego w naszym mieście. Zostaliśmy zmuszeni do "emigracji" z naszą dyscypliną do sąsiedniego powiatu, gdzie panuje przyjazny klimat dla strzelectwa. Większość naszych przedsięwzięć przeprowadziliśmy na terenie otwartym kompleksu strzelnic "Hubertus" w Chodzieży. Paradoksalnie także te z Piłą w nazwie, jak choćby "Pilski Puchar Jesieni".

Jak w takiej sytuacji wygląda realizacja działalności statutowej klubu?
- Nie jest to - mówiąc delikatnie - łatwe. Plany można mieć, trudniej je realizować. Na dodatek obecna sytuacja pandemiczna wyklucza możliwość niektórych działań statutowych w obiektach zamkniętych. Mimo to staramy się działać w oparciu o nakreślony plan, lecz i decyzje ministerstwa zdrowia, i posiadane środki finansowe, których co roku otrzymujemy mniej, znacznie nas ograniczają.

W tym roku chcemy jeszcze - na strzelnicy "Hubertus" - przeprowadzić dziewięć razy otwarte zawody strzeleckie, dedykowane jako protest przeciw wykluczeniu społecznemu strzelców i strzelectwa przez władze Piły. Planujemy również cztery rundy strzeleckie na dystansie 200 metrów na strzelnicy w Górznej koło Złotowa, tradycyjne już zawody o Puchar Starosty Pilskiego w ramach finału mistrzostw szkół średnich Powiatu Pilskiego oraz warsztaty strzeleckie dla harcerzy i dla seniorów 60+ o Puchar Rady Powiatu Pilskiego.

Poza tymi prowadzimy treningi dla zawodników z licencją PZSS zgłoszonych do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego w kategorii junior i senior. Czekamy również na inicjatywy ze strony sympatyków strzelectwa, którzy mogą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie poprzez zajęcia w naszym klubie.

Obecny rok to także 25-lecie działalności statutowej SKS "Inter-Continental" Piła. Podsumowanie tego ćwierćwiecza chcielibyśmy zaprezentować we wrześniu - może na pięknym stadionie przy Okrzei, o ile pan starosta zaakceptuje nasze plany w kwestii organizacji jubileuszu?

Co składa się na finanse klubu?
- Niczego nie ukrywamy, finanse klubu są przejrzyste, tym bardziej, że jest ich bardzo mało. Pieniądze pozyskujemy z działalności statutowej, są to: wpisowe i składki członków klubu, startowe z zawodów (o ile koszty zawodów nie przekroczą startowego), są też środki z WZSS Poznań za przeprowadzenie kursu i egzaminów na patent strzelecki PZSS.

Na 2021 rok otrzymaliśmy dotację z Powiatu Pilskiego w wysokości 10 tysięcy złotych. Z dotacji, o którą wystąpiliśmy do prezydenta Piły, przyznano nam 8 tysięcy złotych. Niestety kwota ta, moim zdaniem, nie odzwierciedlała naszych osiągnięć sportowych i promujących miasto, stąd oficjalnie odmówiłem przyjęcia takiej dotacji, najniższej dla naszego klubu.

Złożyliśmy ofertę na 10 tysięcy złotych do Ministerstwa Sportu, zobaczymy jaki będzie efekt. W ubiegłych latach (za wyjątkiem zeszłego roku) otrzymywaliśmy też po 10 tysięcy złotych wsparcia na działalność statutową w postaci szkolenia dzieci i młodzieży od firm pana senatora Henryka Stokłosy. Wystąpiliśmy również - niestety, bezskutecznie - do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu o dotację na zawody jesienne, podczas których chcieliśmy zaprezentować osiągnięcia z 25 lat działalności klubu. Otrzymaliśmy za to dotację na remont i modernizację sali strzeleckiej w LO przy ulicy Pola w Pile - co prawda wnioskowaliśmy o 32 tysiące złotych, a otrzymaliśmy 8 tysięcy, lecz to i tak dobrze, bo jak mówią nasze osobiste doświadczenia - zawsze może być tak, że nie dostaniemy nic.

Reasumując: środki finansowe są skromne. Utrzymujemy się, bo zarząd to wolontariusze, a w pracach pomagają rodzice zawodników nie oglądając się na żadne gratyfikacje.

Nie za wiele w tym optymizmu…
- Nie dajemy się, choć naprawdę trzeba sporego hartu ducha, by w takiej sytuacji działać, planować, organizować. Jako ciekawostkę podam, że na ostatnich zawodach pewien prawnik, który towarzyszył zawodnikowi spoza Piły, stwierdził, że możemy jako klub wystąpić do sądu o zadośćuczynienie finansowe od prezydenta Piły, przewodniczącego Rady Miasta oraz poszczególnych radnych jako zwrot dodatkowych kosztów ponoszonych w związku z prowadzeniem działalności statutowej na "wyjazdach" oraz zwrot kosztów za wynajem strzelnic "Tarcza" w okresie, kiedy wynajmowaliśmy je dla propagowania sportu dzieci i młodzieży, ponieważ obiekt był dotowany ze środków unijnych. Zobaczymy, co na to odpowiedzą nam prawnicy z Ministerstwa Sportu oraz Urzędu Marszałkowskiego, a następnie prezydent i pilscy radni. Korzystając z okazji proszę znawców prawa w zakresie takich tematów o kontakt i współpracę dla dobra społeczności strzeleckiej, wykluczonej z działalności w naszym mieście.

Dziękuję za rozmowę.

(Rozmawiał: Mariusz Szalbierz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (19)

sadsad

46 11

Sadowski płaczku skończ się już pogrążać w tych swoich żalach, bo to nudne. Nie podoba się do załóż klub w Śmiłowie lub gdzie indziej i proś tamte samorządy o kasę jak się nie podoba co miasto daje. 12:08, 13.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PO--wiecPO--wiec

3 41

Sad płaczku skończ się już pogrążać w tych swoich żalach, bo to nudne a, że Kaziu Sadowski robi dobrą robotę to ci żal d-pe ściska ty parchu. 12:58, 13.03.2021


seniorsenior

4 22

Nie wiem skąd w panu tyle złości. Pan Sadowski oraz osoby z nim współpracujące działają na rzecz ludzi z Piły. Jesienią przeprowadzili bardzo fajne warsztaty dla seniorów w których mogłem brać udział. 19:47, 13.03.2021


ww

26 11

w d..ę niech sobie,,szczeli" 🙂 14:28, 13.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

scyzorscyzor

23 5

Żenada. Zarząd może i wolontariusze, ale zapomniał Kaziu o "trenerach" za stawki kadry kraju. 16:30, 13.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Artur ŁazowyArtur Łazowy

9 28

Pan Kazimierz, to wspaniały Człowiek, którego znam od wielu lat. Szkoda, że w Pile, szczególnie obecne władze miasta szkodzą w działalności. Pamiętam z wielu wydarzeń sportowych jak rożnej maści politycy chętnie się promowali. Po latach stań sportowców i działaczy wybudowano za wiele milionów nowy obiekt, a dzisiaj bez żadnego powodu w tym miejscu planują budowę osiedla mieszkaniowego.   19:35, 13.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pilanin01Pilanin01

9 15

Nie którym prawda w oczy kole jak można tak wykończyć strzelectwo w Pile To tak jak włodarze miasta nie są pilaninami 12:32, 14.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pilaninppilaninp

7 0

Tak to już jest kiedy pozwala się spadochroniarzom rządzić miastami, etc. To smao dotyczy posłów ziemi pilskiej, np. Pan Marcin Porzucek z Kielc.
Smutny obraz polskiej rzeczywistości.
Dobrze już było.
Za Kazimierza Wielkiego.
14:12, 15.03.2021


strzelstrzel

8 12

Po co im to strzelectwo jak do niczego strzelają. Niech dziki wystrzelają i wilki, bo za dużo ich się narobiło. 13:08, 14.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

maxmax

3 1

Jesteś *%#)!& czy tylko udajesz? Za dużo te jest takich matołów jak ty. 14:18, 19.03.2021


mała stratamała strata

14 3

Strzelnice zawsze są na terenach oddalonych od domów, zaś ta akurat była bardzo słyszalna więc likwidacja to jedyna logiczna decyzja.
Może postarać się o dofinansowanie w ramach odstrzału dzików lub wilków zamiast wylewać żale.
19:11, 15.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kichanowelakichanowela

3 0

przypomina się lemanowiczowi, że tu nie ma miejsca na hejt 21:54, 15.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

3 12

Strzelnica była miejscem integracji i spotkań również dzieci i młodzieży. Mój syn wielokrotnie tam miał organizowane urodziny i bywał też na urodzinach kolegów. Dzieci mogły poznać strzelectwo i było to przyjemne z pożytecznym. Strzelnica pneumatyczna powinna działać dalej. Nie ma mowy o żadnych hałasach ! Cicho, czysto, przyjemnie ale Głowskiemu to przeszkadzało...ciekawe jak go deweloper przekonał by sprzedać ten teren...domyślam się. 07:02, 17.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jan kowalskijan kowalski

8 2

ŻENADA ! 14:35, 18.03.2021


ww

8 1

kanonadę słychać było aż na Zielonej Dolinie 😠 16:48, 20.03.2021


CyrylCyryl

10 1

Smerf Maruda 08:57, 17.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

PO--wiecPO--wiec

1 9

Sad płaczku skończ się już pogrążać w tych swoich żalach, bo to nudne a, że Kaziu Sadowski robi dobrą robotę to ci żal d-pe ściska ty parchu. 07:49, 19.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jan KowalskiJan Kowalski

4 1

Kaziu to robi, ale pod siebie ! 18:56, 24.03.2021


RafiksRafiks

0 4

W takim mieście jak Piła żeby nie było gdzie postrzelać..na renowację tarczy tyle poszło z unii i z naszych podatków a stoi 2 lata bez użytku i jeszcze odmowy dla powiatu, który chciał aby strzelnica funkcjonowała. Jeszcze do tego klub inter continental żeby musiał jeździć do Chodzieży itp żeby realizować cele mieszkańców Piły ? Później nic dziwnego, że po ulicach jest strzelane, jak nie ma gdzie. Popieram pana Sadowskiego i życzę żeby to wszystko zmieniło się na korzyść tego sportu w naszym mieście. 23:59, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%