Fanów dobrej muzyki czeka pięć dni nie lada emocji. Do stolicy Wielkopolski zjadą się tuzy światowego jazzu o bardzo różnym obliczu. Każdy znajdzie coś dla siebie…
Z Dionizym Piątkowskim o tegorocznej edycji Ery Jazzu rozmawia Paweł Kujawa.
Wszystko zacznie się w środę 11 kwietnia w Sali Wielkiej Zamku od występu laureata nagrody Grammy nowoorleańskiego trębacza i aranżera Nicholasa Paytona. Będzie zdaje się gorąco, by nie powiedzieć tropikalnie?
- Z pewnością tak. Nowoorleański trębacz Nicholas Payton to jeden z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu; muzyk, który z niezwykłą wirtuozerią kontynuuje tradycję wielkich mistrzów z południa Stanów Zjednoczonych. Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jest powszechnie uważany za jednego z największych artystów naszych czasów. Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go sam Wynton Marsalis, z którym koncertował w Nowym Orleanie. Często w nagraniach towarzyszą mu takie gwiazdy jak Cassandra Wilson i Esperanza Spalding. Jego autorski album „Afro-Carribbean Mix Tape” będzie miał swoja, koncertową premierę właśnie w Poznaniu !
Dalej coś dla amatorów nieco bardziej nostalgicznych i melancholijnych brzmień skandynawskich. To wielcy następcy słynnej formacji EST. I nie zabraknie tu naszego polskiego akcentu…
- Tingvall Trio to sensacja ostatnich lat, formacja która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu znakomicie nawiązała do kultowego E.S.T. trio, amerykańskiego Bad Plus trio oraz znakomitych, fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej skrywają się za popularnym dzisiaj idiomem „scandinavian jazz-piano style”. Tingvall Trio nie boi się grać jazz, budując relacje za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej oraz klasycznej. Może właśnie dlatego trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach i jazzowych skojarzeniach zespołu. Oni brzmią, jakby mieli wpisaną w geny symbiozę free jazzu, rock'n'rolla i folku. Oczywiście hitem tego wieczoru będzie wspólny koncert trio z harmonijkarzem Kacprem Smolińskim, laureatem tegorocznej Nagrody Ery Jazzu.
W piątek przewidziane jest bardziej czadowe i klubowe oblicze jazzu. Perkusista E.J. Strickland oraz jego brat Marcus robią furorę już nie tylko w Ameryce.
- To sto procent jazzu w jazzie! Amerykański perkusista E.J. Strickland należy do elity dzisiejszego jazzu. Wraz z bratem bliźniakiem, znakomitym saksofonistą Marcusem Stricklandem szybko wdarli się na szczyt amerykańskiego jazzu prezentując własne, dojrzałe projekty oraz zgrabnie dołączyli do nowej generacji muzyków skupionych wokół słynnej oficyny Blue Note Records. Album „The Undying Spirit” oraz europejska trasa koncertowa jest najlepszą wizytówką E.J. Quintet. W poznańskim Blue Note czeka nas niezwykle kreatywny koncert, perfekcyjne brzmienie, ciekawa koncepcja artystyczna.
Sobota to coś dla fanów klasyki i elegancji. Jeśli ktoś kocha Dianę Krall na pewno nie zawiedzie się koncertem równie zjawiskowej pianistki i wokalistki Sarah McKenzie.
- Rzeczywiście, australijska pianistka i wokalistka Sarah McKenzie uznawana jest przez europejskich krytyków muzycznych za następczynię Diany Krall a jej najnowszy album „Paris In the Rain” cieszy się sporym uznaniem i jeszcze w większą popularnością. Wokalistka porównywana jest do Diany: ta sama stylistyka, podobny gatunek muzyki piękne standardy lat 30-tych i 40-tych, ballady, bossa nova i blues, do tego subtelne, jazzowe combo, wirtuozerska, ale stylowa pianistyka, smak, piekielny swing, piękny głos i nieskazitelna intonacja. Elegancja i uroda. Czy może być większa zachęta na wspaniały galowy wieczór w auli UAM?
No i coś specjalnego na deser. Dwa wielkie światowe nazwiska. Znowu będzie kołysało?
- Mnie z pewnością tak. Genialny kubański pianista i kompozytor Omar Sosa zaprosił do współpracy równie elokwentnego i znakomitego włoskiego trębacza Paolo Fresu. Ich wspólne projekty „Alma” oraz „Eros” są wspaniałymi dokumentami kulturowej inklinacji we współczesnym jazzie. Paolo Fresu jest dzisiaj jednym z najważniejszych trębaczy jazzu, z niezwykle perfekcyjnym warsztatem wykonawczym, ogromnym zmysłem kompozytorskim i wyśmienitym instynktem improwizatora. Przeogromna dyskografia włoskiego trębacza jest imponująca nie tylko ze względu na ogrom artystycznych projektów, ale także na niezwykłą kreatywność muzyka z Sardynii. To będzie wspaniały, galowy finał naszego festiwalu.
Dziękuję za rozmowę.
Era Jazzu Aquanet Jazz Festival: 11-15 kwietnia, Poznań:
- 11 kwietnia godzina 20.00, Sala Wielka CK Zamek Nicolas Payton
- 12 kwietnia godzina20.00, Sala Wielka CK Zamek Tingval Trio, Kacper Smoliński Poznań Jazz Project
- 13 kwietnia, godzina 20.00, Blue Note, E.J. Strickland
- 14 kwietnia , godzina 20.00, Aula UAM, Sarah Mc Kenzie
- 15 kwietnia, godzina 20.00, Sala Wielka CK Zamek Omar Sosa i Paolo Fresu
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz