Zamknij
REKLAMA

Ks. Jacek Dziadosz o Boliwii… na początku świata

14:13, 03.12.2018 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Z cyklu Bliżej Świata w pilskim BWA: "Boliwia… na początku świata" - spotkanie z ks. Jackiem Dziadoszem.

Urodził się w Jastrowiu. Obecnie jest wikarym w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Pile. Misjonarz – prowadził misje w Boliwii. Ksiądz Jacek Dziadosz będzie w środę, 5 grudnia, gościem spotkania z serii „Bliżej Świata” w pilskim BWA.

"Wyjechał na koniec świata, by odkryć, że tam jest jego początek. Wielbiciel spacerów na wysokości czterech tysięcy metrów. Jako misjonarz pracował w parafii Challapata, gdzie był jedynym białym w promieniu 180 km, odwiedzając w ciągu roku ponad dwieście kościołów i kaplic. Mówił w boliwijskim hiszpańskim, kalecząc język na miarę Tonego Halika. Lamy chodziły mu pod oknami, niekoniecznie w zoo, często kończąc o biednym garnku…".

Fascynująca opowieść, wyjątkowe obrazy! Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć grupy fotograficznej "Naftalina", działającej przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

*

Wyjechał na misje do Ameryki Łacińskiej. Prowadził duszpasterstwo - na wysokości 4 tysięcy metrów! - wśród górali andyjskich. Na spotkaniu opowie o tamtym życiu, ludziach, tamtej kulturze, odległościach, specyfice prowadzonej misji. Wiosek, które miał pod duszpasterską opieką było ok. 200…

Tak wspominał początki swoje misyjnej przygody w Boliwii w Gościu Koszalińsko-Kołobrzeskim: "W Challapacie biały człowiek to żadna nowość. Są siostry albertynki, przyjeżdżają turyści. Ale na niektórych wioskach stanowiłem coś w rodzaju atrakcji. Chyba nigdy wcześniej nie czułem się tak biały i… tak owłosiony. Moja broda jest atrakcją dla dzieci - śmieje się misjonarz. Andyjscy górale to ludzie ciężkiej pracy, surowi jak ich klimat. - Ale kiedy już kogoś poznają, otwierają przed nim swoje wielkie serca. Cały czas się siebie nawzajem uczymy. (…) Boliwijczycy to ludzie olbrzymiej wiary. Może nie zawsze ta wiara jest taka, jak bym życzył sobie jako ksiądz katolicki, ale ci ludzie mają doświadczenie obecności Boga. Oni z Bogiem pracują, spacerują, piją mate. I odkrywają Go w sakramentach, chyba bardziej niż Europejczycy, dla których łatwo dostępne sakramenty jakby spowszedniały, przestały być tak wielkim darem".

Galeria BWAiUP w Pile, ul. Okrzei 9/2, środa, 5 grudnia 2018 r. godz. 18.00.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

witcherwitcher

1 3

pojerchał pozyskać nowych katolików,żeby ich potem złapać za mordy,złupić i gwałcić 16:40, 03.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone