Zamknij
REKLAMA

Tomasz Dolski & Imola é Musica w Pile

08:39, 10.12.2018 | fp
Skomentuj
REKLAMA

W czerwcu br. podczas udziału Tomasza Dolskiego we Włoszech na festiwalu "Imola in Musica", zrodził się w jego głowie pomysł wspólnych projektów z muzykami z Włoch. Już po upływie kilku miesięcy pomysł został sfinalizowany w Pile (nota bene - mieście partnerskim włoskiego miasta Imola).

Rozważane były dwa miejsca realizacji projektu (Poznań i Piła), jednak z uwagi na sentyment Tomasza do Piły (jest absolwentem I i II stopnia Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile), ostatecznie wybrano Piłę. Projekt był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, organizacja projektu - Fundacja Ewy Johannsen "Talent", współpraca - Miasto Piła oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. Muzykom z Włoch - Pietro Beltrani i Claudio Zappi - towarzyszyła koordynator projektu, przedstawicielka prezydenta Imoli - Stefania Chiappe.

Program krótkiego (5-8 grudnia) pobytu włoskich muzyków i przyjaciół Tomasza Dolskiego był bardzo napięty. Poza wymiarem artystycznym projektu, czyli warsztatami muzycznymi przeprowadzonymi przez Tomasza, goście z Imoli mieli okazję poznać pilską szkołę muzyczną - zostali oprowadzeni przez dyrektora Karola Urbanka i Tomasza Dolskiego po całym pięknie odnowionym budynku. Pan dyrektor i Tomasz Dolski przeprowadzili z gośćmi z Włoch rozmowy m.in.  na temat modeli edukacji muzycznej, które są odmienne w obu krajach.

Następnie odbyło się spotkanie z prezydentem Piły Piotrem Głowskim, na którym podkreślono jakość oraz wagę współpracy Miasta Piła ze Szkołą Muzyczną na tle działań artystycznych. Była to również doskonała okazja do przeprowadzenia rozmów o rozwoju i współpracy między partnerskimi miastami w obszarze gospodarczym. Przedstawicielka prezydenta Imoli - koordynatorka włoskiej delegacji Stefania Chiappe - omówiła wraz z prezydentem Piły Piotrem Głowskim i z zastępcą prezydenta Beatą Dudzińską różne możliwości w tym zakresie.

Na koniec nastąpiło spotkanie z Mirosławem Nalepa - zastępcą dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile, który przybliżył historię RCK. Goście mogli zobaczyć pięknie wyremontowany teatr, kino i miejsce spotkań kulturalnych, skupione w jednej instytucji.

Dzięki uprzejmości dziennikarki Justyny Śniegockiej, Tomasz Dolski zabrał gości do Radia ESKA Piła, gdzie na antenie radiowej w dwóch językach zaprosili mieszkańców wspólny koncert.  

Na podsumowanie polsko-włoskich warsztatów muzycznych, które poprowadził Tomasz Dolski, odbył się wspólny koncert w Sali Miejskiej. Składał się on z trzech części: klasyka, klasyka nowocześnie, jazz. Wystąpili goście z Włoch: Pietro Beltrani (fortepian) i Claudio Zappi (saksofon i klarnet), uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile I i II stopnia, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Karol Urbanek (fortepian) i Tomasz Dolski (skrzypce).

Ciekawostką jest, że goście z Włoch wyjechali z Piły w sobotę rano 8 grudnia, a już wieczorem tego samego dnia - można powiedzieć "na zakładkę" - do Warszawy przyleciała grupa muzyków z Niemiec, którzy wezmą udział w podobnych warsztatach muzycznych dla dzieci i młodzieży "Autumn Music Workshop", których koordynatorem jest Tomasz Dolski. Warsztaty poprowadzą dyrektor Dithmarscher Musikschule e.V. in Heide (Schlezwig-Holstein) Richard Ferret oraz Tomasz Dolski. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, a organizatorem Fundacja Wpierania Kultury i Sztuki "Ars Futura" z Warszawy przy ogromnym wsparciu Teatru Oratorium z Warszawy. Na zakończenie warsztatów muzycznych odbędzie się uroczysty koncert w Teatrze Oratorium w Warszawie. W koncercie - poza muzykami z Niemiec i wybranymi uczestnikami warsztatów - wezmą udział Tomasz Dolski (skrzypce) oraz gość specjalny Tomasza, wspaniały tenor Ivo Orłowski.

Dithmarscher Musikschule e.V. in Heide jest jedną z największych szkół muzycznych w Niemczech, do której uczęszcza 2500 uczniów i która zatrudnia 80 nauczycieli (przez wiele lat nauczycielem w klasie fortepianu w tej szkole była siostra Tomasza Dolskiego - Anna Dolska, która jest również absolwentką I i II stopnia Zespołu Szkół Muzycznych w Pile). Dithmarscher Musikschule e.V. promuje talenty i międzynarodową wymianę uczniów.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%