Zamknij
REKLAMA

"Zarys" Jacka Jagielskiego w muzeum Staszica

11:14, 25.05.2020 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Od dzisiaj do końca czerwca w Galerii Muzeum S. Staszica w Pile oglądać można wystawę rzeźb prof. Jacka Jagielskiego "Zarys".

Jacek Jagielski (ur. 1956) w latach 1978-1984 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w zakresie rzeźby w pracowni profesora Józefa Kopczyńskiego i rysunku w pracowni profesora Jarosława Kozłowskiego. W 1985 roku był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Od 1984 roku artysta-pedagog nieprzerwanie związany z macierzystą uczelnią, aktywnie pełnił różne funkcje w jej strukturach. W latach 1996-2002 był prodziekanem, a od 2002 pełnił funkcję kierownika studiów podyplomowych i dziekana wydziału w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Następnie przez dwie kadencje (2008-2016) piastował funkcję prorektora do spraw artystycznych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Podejmuje się też czynności związanych ze sprawowaniem funkcji w obszarach wykraczających poza uczelnię, tj. komisarza wystaw, organizatora plenerów, prezentacji, wykładów czy współorganizatora konferencji naukowych. Jest współautorem publikacji naukowych, zasiadał w jury licznych konkursów czy zespołach i ciałach kolegialnych.

W latach 2008-2011 był członkiem Rady Programowej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od lat jest członkiem Rady Programowej Galerii Działań w Warszawie. Uczestniczy w obradach Jury Komisji Konkursowej Ogólnopolskich Przeglądów Plastycznych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Jest związany z Galerią „AT” w Poznaniu, Galerią Działań w Warszawie i Galerią „XX1” w Warszawie. Sprawuje opiekę artystyczną Art Life University Gallery pod patronatem Biblioteki Głównej i Centrum Informacji Naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wśród wielu nagród i odznaczeń otrzymał w 2009 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej, w 2011 roku Medal Srebrny za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w 2014 roku Srebrny Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 2007 roku jest profesorem, pracuje w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadząc Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby. Działalności naukowo-artystycznej towarzyszy własna, indywidualna aktywność twórcza.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w poznańskich galeriach „Akumulatory II”, „AT”, „Arsenał”; warszawskich „Studio”, „Galeria Działań”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim, „XX1”; we wrocławskich „Foto Medium Art”, „Awangarda” i „Galerii Miejskiej” oraz w Lublinie, Zielonej Górze, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, Radomiu, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Białymstoku, Łodzi. Wystawiał także w Danii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Republice Czeskiej, Estonii, na Litwie, w Niemczech, Japonii, Szwecji, Rosji, we Włoszech, Szwajcarii, Francji, na Ukrainie.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.30, w soboty w godz. 10.30-15.30.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA