2 września o godzinie 17.00 w czytelni biblioteki głównej przy ulicy Staromiejskiej 14 w Pile odbędzie się spotkanie związane z promocją książki "3 chwile po Pile" z testamentu poetyckiego Tadeusza Wyrwa-Krzyżańskiego. Książeczka jest literackim, magicznym spacerem po Pile ze zdjęciami Andrzeja Oseska i Mirasa Magonesa.
O książce i autorze opowie dr Dariusz Tomasz Lebioda - wydawca, poeta, prozaik, krytyk literacki i artystyczny, prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Związku Literatów Polskich, a oprawę artystyczną zapewni Matylda Jodda - absolwentka Szkoły Muzycznej w Pile, która przeczyta wiesze i zagra na akordeonie.
Tadeusz Wyrwa-Krzyżański urodził się 21 października 1947 roku w Kuźnicy Czarnkowskiej. Poeta, prozaik, krytyk literacki, grafik i malarz. Za swoją pracę twórczą otrzymał m.in. Nagrodę redakcji Ziemia Nadnotecka, Nagrodę Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich im. Wilhelma Macha, za najlepszy debiut w prozie, Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Medal Nowej Sztuki, Nagrodę "Czerwonej Róży" - Pierścień, Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (wspólnie m.in. z Hanną Krall i Piotrem Kuncewiczem), Nagrodę UNESCO - Światowego Dnia Poezji. Jest autorem 4 tomów prozy i 37 tomów poetyckich, m.in. "Dom ust" (1977, Poznań, Wydawnictwo Poznańskie), "Wyprawa przeciwko podróży" (1989, Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy), ,,Wybrane Wiersze” (2006, Bydgoszcz, Instytut Wydawniczy "Świadectwo"), "Miary do trumny" (2014, Piła, BWAiUP).
Ogłosił 9 książek dla dzieci. Wiersze dla dzieci znajdują się obecnie w podręcznikach szkolnych wydawanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Prace plastyczne prezentował w kraju i za granicą - na ponad 20 wystawach, m in. „Tuszowanie, tuszowanie” Galeria na Pięknej, Warszawa1989; "Wspólnota utrat" Galeria Hadar, Kraków, 1992; "Pastele", BoreyArtGallery, Skt. Petersburg,1993; "Rysunki", BWA Leszno, 1994; "Pokaz I", Hamburg, 1996; "Z księgi symboli", BWA Piła,2004; "Siwe dziecko", BWA Piła 2018.
Ukazało się też 7 jego tek graficznych. Redagował i wydawał almanachy, a także książki poetów Janusza Żernickiego, Krzysztofa Gąsiorowskiego, Leszka Żulińskiego i wielu innych. W 2006 roku otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla kultury polskiej". W 2018 roku obchodził jubileusz 50.lecia pracy twórczej.
Zmarł 23 maja 2019 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz