Zamknij
REKLAMA

O polaroidowym dorobku Wacława Nowaka

15.58, 23.11.2022 . Aktualizacja: 16.03, 23.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

30 listopada w Muzeum S. Staszica w Pile odbędzie się spotkanie autorskie z Witoldem Kanickim wokół książki "Wacław Nowak - Polaroid".

Książka Witolda Kanickiego "Wacław Nowak. Polaroid" to pierwsza monografia poświęcona zmarłemu artyście. Skupia się na polaroidowym dorobku niezwykle intrygującego, dziś nieco zapomnianego fotografa, kojarzonego zwykle z czarno-białymi zdjęciami z nurtu fotografii subiektywnej.

Publikacja składa się z obszernego eseju oraz części albumowej ponad stu fotografii natychmiastowych powstałych w latach 70. Niezwykle rzadkie w krajach byłego bloku wschodniego zdjęcia na materiałach Polaroid stały się pretekstem do opowieści o istocie fotografii natychmiastowej, politycznym uwikłaniu technologii i zachodnich dóbr konsumpcyjnych, rodzimej fotografii kolorowej, tzw. estetyce snapshotu, a także samochodach, amerykańskim hiperrealizmie i jego relacji z kulturą komunistycznej Polski.

Książka powstała we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, przy wsparciu m.in. Muzeum S. Staszica w Pile.

Autor książki Witold Kanicki to doktor historii sztuki, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP. W latach 2014-2020 wykładał gościnnie na Zurcher Hochschule der Kunste w Zurychu. Niezależny krytyk i kurator.

Autor książki "Ujemny biegun fotografii: negatywowe obrazy w sztuce nowoczesnej" (2016) oraz wielu tekstów o sztuce i fotografii publikowanych m.in. na łamach "Kwartalnika Fotografia", "Artluka" i "Exitu".

Od 2014 roku kieruje grantem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, którego celem jest wydanie antologii polskich tekstów o fotografii.

Zajmuje się także historią polskiej fotografii

Spotkanie odbędzie się w środę 30 listopada o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum S. Staszica, ul. Browarna 18.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%