Zamknij

Mikołaj Grynberg w Pile: „Mnie nie ma. Stawiałem tylko dyktafon”

12:10, 04.12.2023 Aktualizacja: 12:18, 04.12.2023
Skomentuj

W bibliotece ANS w Pile z czytelnikami spotkał się Mikołaj Grynberg. Pisarz opowiadał o swojej najnowszej książce „Jezus umarł w Polsce” - poruszającym reportażu o pograniczu polsko-białoruskim, uchodźcach i emigrantach.

- W tej książce, po raz pierwszy, zupełnie mnie nie ma. To nie ja jestem bohaterem. Nie mam nic do wniesienia. Bohaterami są moi rozmówcy, którzy ratują życie i pomagają przetrwać uchodźcom uwięzionym w pułapce na granicy na granicy polsko-białoruskiej. Są też rozmowy z dwoma strażnikami granicznymi. Jeździłem do nich na Podlasie, stawiałem  dyktafon. Mieli wielką potrzebę opowiadania tych historii - mówił podczas potkania w Pile Mikołaj Grynberg, autor reportażu „Jezus umarł w Polsce”.

O książce, będącej z jednej strony świadectwem  humanitarnej wrażliwości, unikalnych inicjatyw obywatelskich, z drugiej zaś to opowieść o dziejach ludzi w czasach nieuchronnych styków kultur.

Opowieści bohaterów stały się pretekstem do rozmów uczestników spotkania o człowieku i jego prawie do życia i godnego traktowania, bo nie można zasłaniać się słowami „ja tylko wykonywałem rozkazy” oraz sensie pomagania, adrenalinie, ale i tez i cenie, jaką się za nią płaci. Dyskusja dotyczyła też m.in. kwestii spotkania człowieka z innej kultury, bezpieczeństwie i  kryzysie uchodźczym, z którym mamy do czynienia oraz o niefunkcjonowaniu prawa i o propagandzie, wykorzystującej ludzkie sumienia.  

Spotkanie poprowadził i moderował prof. Przemysław Czapliński, historyk literatury i eseista; od lat zajmujący się w swoich badaniach naukowych konfrontacją literatury z rzeczywistością, m.in. autorem „Poruszonej mapy” (o ewaluacjach polskiej wyobraźni geograficzno-kulturowej, do których materiał badawczy stanowi polska literatura piękna).

Organizatorami spotkania byli: Biblioteka Główna ANS w Pile, Dom Księgarski w Pile Jolanty i Jana Lus oraz  Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa.

Wydarzenie odbyło się w ramach działań „Jelenie Czytają”, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej. Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami - bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

***

Mikołaj Grynberg, artysta fotograf, pisarz. Z wykształcenia psycholog. Wydał albumy fotograficzne "Dużo kobiet" i "Auschwitz - co ja tu robię?". Jego zdjęcia są prezentowane niemal na całym świecie. Jest autorem kilku książek publicystycznych i z literatury faktu, m.in. "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne", "Księga wyjścia", "Poufne", „Jezus umarł w Polsce". 

(Iwona Belter)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%