Zamknij

"150 kruków Alfreda Aszkiełowicza". Otwarcie w piątek

12:27, 01.07.2024 eki Aktualizacja: 12:30, 01.07.2024
Skomentuj

5 lipca o godzinie 19.00 w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego otwarta zostanie wystawa „150 kruków Alfreda Aszkiełowicza”.

- Pamiętam, że już na studiach, kiedy szedłem zimą z dworca do akademika przez park, fascynowały mnie czarne kruki na białym śniegu. Było ich tam zawsze dużo. Ich obraz zapadł mi w pamięci tak mocno, że potem już po studiach niejako sam z siebie zaczął pojawiać się na moich płótnach. Polubiłem ten ptasi temat i ciągnę już kilkadziesiąt lat, traktując jako doskonały przerywnik w pozostałych działaniach artystycznych - wspominał Alfred Aszkiełowicz.

Urodził się w 1936 roku w Zofiówce koło Wilna. W latach 1963-1968 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zajmuje się grafiką warsztatową, użytkową i malarstwem. Jest laureatem ponad 20 nagród i wyróżnień w konkursach malarskich (m.in. 1984 - II nagroda w Międzynarodowym Konkursie na Grafikę, Lubin; 1987 - I nagroda oraz nagroda Kombinatu Miedziowego /grafika/, Lubin; 1987 - nagroda główna „Dzieło Roku” w Salonie Pilskim /grafika/; 1997 - metal i dyplom w Międzynarodowym Konkursie na Ex libris, Gliwice).

Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Swoje prace eksponował na 22 wystawach indywidualnych i około 100 zbiorowych. Znajdują się one również w zbiorach państwowych (m.in. Biblioteka Narodowa w Warszawie) oraz u osób prywatnych w kraju i poza granicami Polski.

W 2021 roku Towarzystwo Bibliofilów Polskich wyróżniło Artystę nagrodą specjalną „za twórczość graficzną w zakresie ekslibrisu pełniącego tradycyjną rolę znaku książkowego”. W tym samym roku obrazy Aszkiełowicza zostały zakwalifikowane na prestiżową wystawę - 45. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”.

Elżbieta Wasyłyk: - Kruk stał się bohaterem wielu jego realizacji małych form graficznych, a w przypadku cyklu graficzno-malarskiego jest głównym jego bohaterem. Artysta nałożył tu sobie bardzo mocne ograniczenia: po pierwsze to format, po drugie skala. I także temat: bo jest nim przecież jeden kruk. I okazuje się, że na temat jednego kruka wizualnie można stworzyć cykl nieograniczony, jeśli chodzi o różnorodność przedstawień. Artysta w tak zawężonym temacie pokazuje nam całą swoją możliwość nie tylko techniczną, ale wyobraźnię, siłę kreacji. Wykorzystuje tu różne środki artystyczne - jest linia, kreska, plama położona bardzo sylwetowo, ale jednocześnie jest i rysowanie farbą. Ta różnorodność jest zachwycająca i bardzo energetyczna. Kruki dostarczają odbiorcy bardzo dużo pozytywnej energii.

 

(eki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%