Jego założycielami w 1905 roku byli ksiądz Alojzy Spychalski i organista Bolesław Dąbrowski, ojciec pochodzącego z Roska kompozytora Floriana Dąbrowskiego. Dzisiejszym kontynuatorem wspaniałych tradycji śpiewaczych jest chór mieszany ?Lutnia?, działający przy Wiejskim Domu Kultury w Rosku, który w obecnej postaci istnieje od 1988 roku. Od tego czasu ?Lutnia? jest także członkiem Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile. Chórem kieruje prezes Iwona Szylke, a dyryguje nim Tobiasz Dolny.
Członkowie chóru nie szczędzą sił, by ich liczący 28 osób zespół wspinał się coraz wyżej i z każdym występem bardziej radował słuchaczy pięknem najczystszych dźwięków, a także by po prostu - trwał. Warto to podkreślić, że płynie czas, mijają kolejne jubileusze, ale w Rosku chór trwa i trwać będzie, wrósł już na stałe w serca mieszkańców tej wsi sołeckiej w gminie Wieleń. Do chóru z Roska należą także chórzyści z okolicznych miejscowości (z gminy Drawsko), co bardzo cieszy nie tylko miejscowych, ale przede wszystkim daje nadzieję na dalsze istnienie tego zespołu. Tylko bowiem, kiedy muzykę ma się w sercu, daje ona innym wrażliwość i poczucie piękna, a chórzystom sprawia radość ze wspólnego muzykowania.
Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się od wspólnego wykonania ?Roty? przy tablicy pamiątkowej na rynku wiejskim w Rosku, gdzie szpaler utworzyły chóry i orkiestry należące do Nadnoteckiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile. Delegacje, wśród których byli zaproszeni goście ? poseł na Sejm RP Stanisław Kalemba oraz członkowie zarządu ON PZChiO w Pile z prezesem Aleksandrem Korkowiczem w delegacji z Kazimierzem Juskowiakiem, Esterą Serówką i Helgą Kuczkowską ? złożyły wiązanki kwiatów. Ponadto wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele samorządu gminnego na czele z burmistrzem Wielenia Elżbietą Rybarczyk, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Wieleniu Markiem Doczekalskim i dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Alicją Adamczyk. Kwiaty były także od delegacji chóru i rady sołeckiej wsi Rosko.
Zespoły przemaszerowały z Orkiestrą Dętą im. Edmunda Korybalskiego z Rogoźna i zespołem tanecznym mażoretek ?Pa-Mar-Sze? z Rogoźna oraz ?Rożanami? na plac przy Wiejskim Domu Kultury. W imieniu gospodarzy kierownik WDK w Rosku Lucyna Bukowska powitała wszystkich zaproszonych gości, w szczególności bardzo serdecznie zostali powitani chórzyści i orkiestranci oraz kolejni goście, m.in. radny sejmiku województwa wielkopolskiego Jerzy Kado, wicedyrektor departamentu edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Piotr Waśko, wicestarosta czarnkowsko-trzcianecki Jacek Klimaszewski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Rosku ks. Grzegorz Baranowski, sołtys Roska Henryk Helak, radni Rady Miejskiej w Wieleniu Joanna Sowa i Krzysztof Waligóra, dyrektor Zespołu Szkół w Rosku Wiesława Norkowska-Nawrot, organizator wielu odbywających się w naszym regionie Dni Pieśni i Muzyki Jacek Erdmann.
Miłym akcentem wprowadzającym w tematykę jubileuszu było przedstawienie historii chóru przez najmłodszych członków zespołu: Weronikę Kawlewską i Jakuba Kaźmierczaka. 110-lecie Ruchu Śpiewaczego w Rosku nie mogłoby się odbyć bez koncertu jubileuszowego w wykonaniu gospodarzy. Występ ?Lutni? zaliczony został do wyjątkowo udanych, mimo trudu związanego z wielotygodniowymi przygotowaniami do imprezy, bowiem chórzyści na swoim jubileuszu gościli ponad 400 osób (członków zaproszonych zespołów).
W ramach przeglądu podczas XXXIX Nadnoteckiego Dnia Pieśni i Muzyki w Rosku zaprezentowały się zespoły: taneczny zespół mażoretek ?Pa-Mar-Sze? z Rogoźna, Orkiestra Dęta im. Edmunda Korybalskiego z Rogoźna, Chór ?Sonata? z Okonka, Chór ?Cantores? z Człopy, Chór ?Echo? z Rogoźna, Chór ?Paderewski? z Szamocina, Chór męski ?Harmonia? z Czarnkowa, Chór ?Gromada? ze Starej Wiśniewki, Chór ?Millenium? z Ujścia, Chór ?Cecylia? z Połajewa, Chór Nauczycielski ze Złotowa, Chór ?Cecylia? ze Złotowa.
Zaprezentowany poziom występów był bardzo wysoki, a pamiątkowe statuetki będą przypominały członkom chórów chwile spędzone w Rosku.
Serdeczne życzenia i gratulacje wszelkiej pomyślności dla chórzystów i ich rodzin z okazji obchodzonego jubileuszu złożył w imieniu Zarządu ON PZChiO prezes Aleksander Korkowicz. Zaskoczeniem, ale i zapewne niespodzianką dla prezesa, jako osoby aktywnej, ale zarazem niezwykle skromnej, było uhonorowanie jego osoby właśnie podczas uroczystości w Rosku medalem ?Zasłużony dla Kultury?, przyznanym przez Ministra Kultury. Aktu dekoracji dokonał poseł Stanisław Kalemba.
Spotkanie jubileuszowe było też okazją do wręczenia odznaczenia zasłużonemu chórzyście z ?Lutni?, Rajmundowi Surmie. Prezes Aleksander Korkowicz w asyście członków zarządu wręczył mu brązową Odznakę Honorową przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Prowadząca część koncertową Estera Serówka zachęciła wszystkich występujących, by wspólnie z publicznością zaśpiewali jubilatom ?Sto lat!?.
Podczas okolicznościowego koncertu chórzyści wykonali najciekawsze i najpiękniejsze utwory ze swojego repertuaru, a i później nie zabrakło kolejnych życzeń i wspomnień. Poseł Stanisław Kalemba jest oddanym sympatykiem ?Lutni? z Roska, co podkreślił w swoim wystąpieniu oraz skierował słowa pochwały pod adresem jubilatów za wspaniałe występy, które rozsławiają ?Małą Ojczyznę?.
Piękny prezent dla chóru przygotowała pani burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, która jest członkiem chóru ?Lutnia? (obecnie wspierającym). Włodarz gminy przekazała chórowi środki, które zespół przeznaczy na zakup nowych teczek dla chórzystów.
Niedzielny wieczór zakończył się w sali Wiejskiego Domu Kultury skromnym spotkaniem bankietowym, ale za to pełnym radości, wzruszeń i ambitnych planów na przyszłość.
Organizatorzy uroczystości dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do świetności minionej imprezy.
CZEŚĆ PIEŚNI I MUZYCE !
Hanna Forbrich
Inspektor ds. promocji i rozwoju gminy Wieleń
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz