Zamknij

Przyjdź na wystawę i dotknij „Dotyku”

12:21, 18.10.2024 Wojciech Beszterda
Skomentuj

18 października o godzinie 18.00 w Galerii Muzeum S. Staszica w Pile otwarta zostanie wystawa fotografii „Dotyk” Krzysztofa Madery. Wstęp wolny.

Gdy dotyk kilka czuć różnych i współczesnych sprowadza do granic,
w których jaźń daje odpowiedzi samej sobie, wtedy dochodzi do uznania swego własnego ciała.

Étienne Bonnot de Condillac (1714-1780), „Traktat o wrażeniach”.

Oddanie istoty dotyku w sztuce nie jest zadaniem łatwym w perspektywie dominującej tradycji wzrokocentrycznej. Tego zadania podjął się wszakże Krzysztof Madera, którego twórczość wyraża świadomą i kompleksową refleksję nad problemem dotyku zgłębianym poprzez medium fotograficzne. Fotografia Madery wychodzi bowiem poza jej zwyczajową perspektywę ilustratywną, pozwalając - na drodze konkretnych zbliżeń - „zetknąć się” z organem uchwyconym w jego materialności.

Skóra zostaje oto przedstawiona jako niemal nieograniczona powierzchnia rozlewająca się po całej przestrzeni pola obrazowego.Ukazana abstrakcyjnie, w oderwaniu od ludzkiego aktu dotykania i jej użyteczności dla konkretnego ciała, staje się dzięki temu autonomicznym obiektem estetycznym.

Artysta skupia swoją uwagę na fakturze i załamaniach skóry, a szerzej - na tych jej własnościach, które z pozoru zdają się być nieprzekładalne na język zmysłu wzroku. To właśnie owa przekładalność wydobywa jednak na drodze paradoksu specyfikę i partykularność samej skóry. Centralną dla artysty rolę odgrywa w tym względzie fotografia: medium powstałe na styku światła i papieru, czujnie dotykające rzeczywistości.

Z fotografii Madery wyłania się obraz skóry jako medium tyleż receptywnego, co dynamicznego, aktywnie i adaptacyjnie reagującego na pozaludzką rzeczywistość.Nieprzypadkowo jednym z podstawowych impulsów do zajęcia się problematyką dotyku stały się dla fotografa narodziny jego córki, Zuzanny. To dotyk stanowi bowiem najbardziej osobiste źródło poznania świata od najwcześniejszych lat życia, a także narzędzie dzięki któremu, jak przypomina przywołany wyżej francuski filozof Étienne Condillac, wykreślamy z czasem nasze własne granice.

Fotografia Madery uwydatnia w ten sposób dwuznaczność wpisaną w fenomen skóry. Jako przedmiot oglądu wzroku, skóra jawi się jako niemal abstrakcyjna powierzchnia gry światła i cieni. Z drugiej strony, pozostaje ona widoczna jako podłoże ludzkiego kontaktu ze światem - największy ludzki narząd zmysłu odbierający kluczowe dla życia ludzkiego informacje w rodzaju ciśnienia, bólu, ciężaru czy temperatury.

Z tego powodu wystawę uzupełnia obiekt haptyczny - kalka fotograficzna, którą można dotknąć, zgnieść, a nawet zniszczyć. Ślad pozostawiony po każdej takiej ingerencji unaocznia jednak, jak plastycznym zmysłem jest dotyk.To właśnie ukazanie plastyczności tego zmysłu stanowi jeden z naczelnych wkładów wystawy fotograficznej „Dotyk” autorstwa Krzysztofa Madery. (Aleksandra Czarny)

Krzysztof Madera (ur. 1987) - fotograf, absolwent Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz  w Poznaniu. W 2018 roku obronił pracę dyplomową „O dotyku” na Wydziale Projektowania Graficznego pod kierunkiem dra Marcina Markowskiego. Uczestnik wystaw zbiorowych, organizator wydarzeń związanych z propagowaniem sztuki fotografii.

(Wojciech Beszterda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%