"A jednak tu byli" to opowieść o Polsce wczesnych lat 90., do której zawitał zespół Green Day - dziś światowa gwiazda popkultury, wówczas jeden z wielu amerykańskich zespołów punkrockowych.
Trio ze słonecznej Kalifornii odwiedziło ponurą listopadową porą trzy polskie miasta: Gryfino, Bydgoszcz i Białystok.
Organizator bydgoskiego koncertu Krzysztof Kornak opowiada, jak było naprawdę, obalając mity i legendy, które od trzydziestu lat krążą wokół polskiej trasy Green Day.
W dokumencie wypowiadają się również m.in. członkowie bydgoskiej załogi organizującej w latach 90. koncerty zespołów sceny hardcore punk. Całość jest przeplatana fragmentami koncertu i wywiadu z zespołem, które zarejestrował i - co najważniejsze - do dziś przechował i udostępnił Grzegorz Kazuro.
Krzysztof Kornak - odpowiadając na jeden z komentarzy na profilu filmu - odnosi się do udziału Green Day w tej produkcji. A przy okazji opisuje w skrócie, co nim kierowało w pracy nad filmem.
- Chętnie bym poznał ich opinie o filmie, ale uważam, że współczesny udział w samym dokumencie nie jest tym, o co osobiście mi chodziło. Ten film jest dla mnie tak naprawdę o zjawisku, jakim była bydgoska scena hardcorowo-punkowa początku lat 90., a koncert Green Day najbardziej nośnym przykładem tego, co tu się wtedy działo. A przez to daje szansę na pokazanie pewnych mechanizmów i zjawisk szerszej publiczności.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kornak "Model"
Zdjęcia i montaż: Michał Lutrzykowski
Dźwięk: Jarek Hejmann
Produkcja: Krzysztof Kornak "Model", Michał Lutrzykowski
Pół godziny przed emisją filmu nastąpi otwarcie okolicznościowej wystawy. A po filmie rozmowa z jego twórcami.
Wejściówki do odbioru w kasie RCK.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz