Zamknij
REKLAMA

Od 1 marca nie będzie PUSS w Pile. Będzie ANS

13:33, 24.01.2022 | PUSS w Pile
Skomentuj fot. PUSS w Pile
REKLAMA

Od 1 marca 2022 roku Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile stanie się Akademią Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

- Akademie Nauk Stosowanych to uczelnie doskonale rozpoznawane w europejskim systemie szkolnictwa wyższego jako "University of Applied Sciences". Nauki stosowane rozumiane są jako wiedza, którą można zaimplementować z uczelni do przemysłu, gospodarki. Nad wyróżnieniem uczelni, które kształcą w tak rozumianych naukach, Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych debatowała już od dłuższego czasu. Cieszę się, że nasza uczelnia, funkcjonująca od 23 lat, wchodzi w kolejny etap rozwoju akademickiego - podkreśla rektor dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PUSS.

Na mocy Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2021 roku, ANS mogły zostać uczelnie spełniające szereg wymogów. Należą do nich m.in.:

• funkcjonowanie minimum 10 lat na rynku szkolnictwa wyższego,
• prowadzenie kierunków medycznych lub technicznych,
• prowadzenie studiów stacjonarnych oraz studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich - na co najmniej 5 kierunkach studiów,
• posiadanie min. 50% własnej kadry akademickiej,
• wykazanie się pozytywnymi akredytacjami Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zmiana nazwy to nobilitacja w gronie uczelni kształcących praktycznie, to potwierdzenie stabilności, jakości kształcenia oraz rozwoju uczelni. Przynależność do prestiżowego grona ANS stwarza również studentom dodatkowe możliwości, szczególnie w zakresie kształcenia przyszłych nauczycieli na kierunku filologia oraz pedagogika.

- Chcemy wrócić do kształcenia nauczycieli języka angielskiego, w planach mamy także pedagogikę wczesnoszkolną, a jako Akademia Nauk Stosowanych, zyskujemy uprawnienia do kształcenia nauczycieli w tym zakresie - dodaje rektor.

Nowa nazwa uczelni jest także potwierdzeniem doskonałego łączenia teorii akademickiej z praktyką, co jest niezwykle cenione w europejskich modelach szkolnictwa wyższego. Pilska uczelnia współpracuje z ponad 40. firmami w ramach studiów dualnych, prowadzi współpracę międzynarodową z 39. uczelniami z Europy oraz 10. z Ameryki Południowej i Azji, realnie uczestniczy w promocji nauki i kreowaniu akademickości w mieście oraz regionie.

Obecnie trwają prace nad dostosowaniem systemów do nowej nazwy, która na mocy Rozporządzenia Ministra z 14 stycznia 2022 roku oficjalnie zacznie obowiązywać od 1 marca.

(PUSS w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

VERSOVERSO

2 0

Buhaha...już się znudziła poprzednia nazwa ? Która to już nazwa z kolei ? 14:23, 24.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%