Zamknij

Geoinformatyka - tylko w UAM w Pile

07:18, 01.03.2018
Skomentuj

Interesujesz się informatyką i geografią? Chcesz umieć tworzyć i wdrażać nowoczesne programy geoinformatyczne, aplikacje typu automapy, czy profesjonalne programy dla służb geodezyjnych, kartograficznych oraz wykorzystujących zasoby danych przestrzennych? Przyjdź na studia do UAM w Pile - od października ruszy wyjątkowa specjalność inżynierska: geoinformatyka! Nadnotecki Instytut UAM w Pile oferuje wyjątkową możliwość zastania inżynierem informatykiem i specjalistą od GISu - Systemów Informacji Geograficznej.

Informatyka w praktyce geograficznej
Geoinformatyka to kierunek dla kandydatów interesujących się informatyką oraz geografią. Studia geoinformatyczne mają charakter interdyscyplinarny i korzystają z takich obszarów nauki jak: informatyka, geodezja, statystyka czy kartografia. Studia są więc skierowane do absolwentów szkół średnich w szczególności z klas z rozszerzeniem nauk ścisłych. Powstanie kierunku wynika z analizy rynku pracy i zapotrzebowania na inżynierów łączących wiedzę informatyczną z wiedzą geodezyjno-kartograficzną.

Geoinformatykę jako specjalność na inżynierskim kierunku informatycznym - technologie informatyczne będzie można studiować wyłącznie w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. Specjalność ta prowadzona będzie we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki oraz Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych. Specjalność geoinformatyka ma charakter kierunku unikatowego, przez co zwiększają możliwość uzyskania atrakcyjnego zawodu, tak dla mieszkańców subregionu pilskiego, jak i szerzej dla osób w całej Polsce.

Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu 2018 roku. Zostajesz studentem Technologii Informatycznych i od trzeciego semestru wybierasz specjalność - geoinformatykę. Studia rozpoczynają się w październiku 2018.

Zadaniem studiów jest kształcenie Specjalistów z zakresu projektowania, wdrażania, administrowania i użytkowania oprogramowania GIS (Geographic Information System – systemy informacji geograficznej). Oprogramowanie ma szerokie zastosowanie w urbanistyce, geodezji, dokumentacji zasobów, a także w wielu sektorach gospodarki, m.in.: w telekomunikacji, energetyce, bankowości i ubezpieczeniach, geomarketingu, bezpieczeństwie i obronności, turystyce, logistyce i transporcie, ochronie środowiska, planowaniu przestrzennym, geologii czy leśnictwie.

W sferze postępu cywilizacyjnego obserwuje się przechodzenie współczesnych społeczeństw od społeczeństwa obywatelskiego poprzez społeczeństwo informacyjne do społeczeństwa geoinformacyjnego. Społeczeństwo geoinformacyjne korzysta ze zdobyczy nauki o informacji geograficznej oraz geotechnologii. Większość budowanych obecnie nowoczesnych systemów informatycznych do swego działania wymaga dostępu do różnorodnych map cyfrowych zaczynając od prostych map adresowych, poprzez zobrazowania lotnicze i satelitarne, po trójwymiarowe modele miast i zaawansowane mapy prezentujące infrastrukturę techniczną. Prawie każdy kto korzysta z urządzeń mobilnych tj, tabletów, smartfonów potrzebuje zlokalizować się w przestrzeni i nawigować do wybranych celów. To wszystko sprawia, że istnieje potrzeba tworzenia innowacyjnych produktów geoinformacyjnych.

Geoinformatyk poszukiwany
Na rynku pracy potrzebni są specjaliści inżynierowie posiadający gruntowną wiedzę geoinformatyczną oraz mający odpowiednią perspektywę zastosowań geoinformacji w życiu codziennym, zarówno profesjonalnym jak i prywatnym. Absolwenci kierunku będą mogli założyć własną działalność gospodarcza lub podjąć pracę w nowoczesnych przedsiębiorstwach geodezyjnych, kartograficznych i geoinformatycznych, w tym produkujących oprogramowanie klasy GIS i aplikacje nawigacyjne; w firmach informatycznych; w administracji w ramach służby geodezyjnej i kartograficznej oraz wszelkich instytucjach wykorzystujących zasoby danych przestrzennych. Tworzenie nowoczesnych produktów geoinformatycznych to nie tylko rozwiązywanie trudnych zagadnień inżynierskich, ale także tworzenie aplikacji do codziennego użytku.
Ostatnie lata ukazują specyficzne zmiany w wielu dziedzinach wiedzy i działalności ludzi. W sferze postępu cywilizacyjnego obserwuje się przechodzenie współczesnych społeczeństw od społeczeństwa obywatelskiego poprzez społeczeństwo informacyjne do społeczeństwa geoinformacyjnego. Społeczeństwo geoinformacyjne korzysta ze zdobyczy nauki o informacji geograficznej oraz geotechnologii. Nikt już sobie dzisiaj nie wyobraża działalności człowieka w jakiejkolwiek dziedzinie gospodarowania bez informacji pochodzącej ze zdalnej rejestracji, bez informacji satelitarnej, bez szybkiego przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym. Właśnie geoinformacja wraz z technologiami geoprzestrzennymi tworzą dziś niezbędny atrybut nowoczesnego rozwoju społeczeństwa, scalając systemy informacji geograficznej z światowymi systemami lokalizacyjnymi i zdalną rejestracją.

Celem studiów na specjalności geoinformatyka jest przygotowanie do pracy zawodowej wysoko wykwalifikowanych, przedsiębiorczych, twórczych absolwentów, którzy będą mogli działać na konkurencyjnym globalnym rynku. Powyższy cel realizuje jedną z misji UAM, dotyczącą tworzenia elit życia społecznego i gospodarczego.

Wydarzeniem promocyjnym - na zasadzie drzwi otwartych - specjalności geoinformatyka na kierunku Technologie Informatyczne będzie skierowane do kandydatów na studia wydarzenie GIS Day Piła - 9 marca w godz. 10.00-13.00. W programie m.in.: Zbigniew Zwoliński (UAM) - Co w trawie piszczy, czyli nowości w geoinformacji?, Anna Dmowska (UAM) - Nowoczesne mapy geodemograficzne, Joanna Gudowicz (UAM) - Wizualizacja 3D obiektów graficznych, Błażej Kalicki, Wojciech Petera (UAM) - pokazy lotów dronami, Dawid Kaczmarowski (NEPTIS S.A.) - Potencjał otwartego projektu mapowego OpenStreetMap na przykładzie aplikacji Yanosik, Alfred Stach (UAM) - GIS z lotu ptaka i powrót do gniazda, Błażej Kalicki, Julia Strzyż, Wojciech Petera (UAM) - Demonstracja danych pozyskanych z drona.

 

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%