Zamknij

Trwa zbiórka funduszy na wydanie książki o historii ZNT

08:40, 09.11.2019 fp
Skomentuj ze zbiorów R. Smulkowskiego ze zbiorów R. Smulkowskiego

Skompletowany jest materiał do książki o historii Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile. Teraz trwa zbiórka funduszy na jej wydanie.

Nad książką "Nasza historia ZNTK w Pile 1908-2009" pracował zespół redakcyjny w składzie: Piotr Serówka (były dyrektor ZNTK w Pile), Gerhard Kowalski, Władysław Podrazil, Ryszard Smulkowski i Romuald Wiza.

- Napisaliśmy tę książkę, aby ocalić od zapomnienia istnienie i historię ZNTK. Szczególnie na uwadze mamy pracowników, ich szarą, codzienną, mozolną i ciężką pracę. W pamięci zachowujemy również stosowanie niepowtarzalnych technik napraw parowozów oraz lokomotyw spalinowych. Historia ta oparta jest na wspomnieniach pracowników, broszurach ZNTK, gazetach z lat powojennych, kopiach z archiwum i muzeum w Pile, kronikach, zbiorach prywatnych oraz kopiach zachowanych dokumentów. Zamieszczone są również życiorysy najbardziej zasłużonych dla ZNTK pracowników. Mamy nadzieję, że publikacja trafi do rąk miłośników Piły, rodzin osób zatrudnionych w ZNTK, jak również do miłośników kolejnictwa - informuje Piotr Serówka.

Książka będzie wydana w twardej okładce, formacie B5 (176 x 250 mm) i zawierać będzie około 320 stron. Patronat na wydawnictwem roztoczyło Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Ono też udostępniło swoje konto w celu zbiórki środków finansowych na wydanie książki. Potrzeba na to ok. 40 tysięcy złotych. Nr konta: 27 1020 3844 0000 1102 0048 2273, dopisek: "Nasza historia ZNTK w Pile".

Zbiórka funduszy prowadzona jest za pośrednictwem platformy PolakPotrafi.pl. Wpłaty będą odpowiednio nagradzane: wpłata w wysokości 50 złotych to książką na CD, 70 złotych - książka w wydaniu papierowym, 100 złotych - książka i komplet płyt CD, 300 zł - jeszcze dodatkowo logo i informacja o firmie ze zdjęciem. Wpłacając 1000 złotych będzie można otrzymać egzemplarze numerowane od 1 do 10.

- Zebranie materiału zajęło nam dwa i pół roku pracy społecznej - dodają redaktorzy książki. - Teraz zwracamy się do przyszłych czytelników o pomoc, bo dzięki finansowaniu społecznościowemu zdołamy doprowadzić projekt do sukcesu. Wspierając nasze wydawnictwo uchronicie Państwo od zapomnienia historię największego zakładu i jego niebagatelny wpływ na powojenny rozwój miasta Piły. Dziękujemy za każdą wpłatę!

Kontakt z zespołem redakcyjnym:[email protected].

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

panda35@vp.pl[email protected]

1 0

Każde opracowanie ukazujące pokoleniową historię ma swój sens. Jest on tym bardziej wartościowy o ile pokazuje wieloletnie zmagania Ludzi wiodącego zakładu pracy jakim od roku 1945 było na terenie miasta Piły ZNTK zatrudniające tysiące ludzi. Nie wątpliwie każdy z nich ma różne wspomnienia tamtego okresu i myślę, że tak jak ja zastanawia się, jak doszło do jego całkowitego upadku po którym do dzisiaj pozostały zniszczone szkielety hal. Z niecierpliwością oczekuję na tą książkę i punkt widzenia jej autora ukazujący nie tyle liczne fotografie dotyczące miasta, co fakty i Ludzi, którzy poświęcali wiele lat pracy, zdrowie i życie. Z szacunkiem do Zespołu Redakcyjnego Franciszek Drzyzgiewicz, pracownik tego zakładu od 10 stycznia 1954r, do stycznia 1992r. 17:00, 17.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%