Zamknij

Rozmawiali o rozwoju WCO w Poznaniu

13:34, 25.01.2023 Aktualizacja: 13:38, 25.01.2023
Skomentuj

"Rozwój WCO - szansą na lepsze leczenie pacjentów onkologicznych w regionie" to hasło wyjazdowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

Zespołowi przewodniczył poseł Bartłomiej Wróblewski.

- Zadaniem zespołu jest wspieranie jednego z najważniejszych poznańskich szpitali. Leczenie onkologiczne wpisuje się w strategię rządu, a odpowiedzią na te wyzwania jest Narodowa Strategia Onkologiczna. Mieszkańcy regionu będą mieli dostęp do kompleksowego i jakościowego leczenia. W dziedzinie onkologii w Wielkopolsce powinniśmy wspierać WCO i skupić się na jego dofinansowaniu. To nasz wiodący ośrodek w regionie - powiedział rozpoczynając poseł Wróblewski.

W spotkaniu udział wzięli: Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego, członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. rozwoju WCO Andrzej Grzyb, Jan Mosiński, Waldy Dzikowski, Jarosław Urbaniak, Zbigniew Dolata oraz przedstawiciele organizacji pacjentów i mediów.

- Działalność WCO jest oparta o strategie: na poziomie krajowym (narodowym) i wielkopolskim. W planach rozwojowych mamy budowę Ośrodka Zaawansowanych i Wspomagających Terapii i Diagnostyki Onkologicznej, w tym utworzenie nowej części zakładu specjalistycznej radioterapii, rehabilitacji onkologicznej oraz wzmocnienie opieki psychologicznej, a także rozbudowę działalności w zakresie genetyki onkologicznej i badań molekularnych. Powstanie zespół sal konsyliów koordynowanej i wielospecjalistycznej opieki onkologicznej z gabinetami i poradniami konsultacji wielospecjalistycznych. Powstanie też hostel dla pacjentów, gdyż zmniejszamy liczbę łóżek szpitalnych. W planach jest również parking wielopoziomowy - zapowiedział prof. Julian Malicki, dyrektor WCO.

W zakresie strategii na poziomie narodowym kluczowym aspektem dla realizacji planów rozwojowych WCO jest Fundusz Medyczny i ogłaszany w jego ramach konkurs "Onkologia", zaplanowany na początek 2023 roku.

- Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs tzw. Funduszu Medycznego utworzony z inicjatywy Prezydenta RP, to ważny moment dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii. WCO przystąpi do konkursu o pozyskanie środków na rozbudowę ośrodka - dodał prof. Julian Malicki.

Projekt składany w ramach konkursu będzie realizowany na działce naprzeciw WCO przy ul. Św. Marii Magdaleny. Uzyskanie działki było możliwe dzięki decyzji Ministra Rozwoju przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego.

Ośrodek Zaawansowanych i Wspomagających Terapii i Diagnostyki Onkologicznej składać się będzie z trzech powiązanych budynków i łącznika, które można realizować niezależnie.

Budynek nr 1. Poradnie i diagnostyka specjalistyczna (Poradnie radioterapii, planowanie radioterapii, poradnie genetyczne, diagnostykamolekularna, epidemiologia i profilaktyka nowotworów, rejestr nowotworów, radiobiologia);

Budynek nr 2. Terapie zaawansowane - Radioterapia specjalistyczna w połączeniu z rezonansem magnetycznym i protonoterapia. Celem jest poszerzenie zakresu terapii o najnowsze urządzenia. W Europie w tej chwili w trakcie instalacji jest kilkadziesiąt takich urządzeń. Radioterapia ma zastosowanie zgodnie ze stanem epidemiologicznym w Polsce zastosowanie u 52% chorych;

Budynek nr 3. Budynek Terapii Wspomagających (Psychologia, Rehabilitacja, Opieka Socjalna, Terapie Zajęciowe, Wielospecjalistyczna Onkologiczna Opieka Koordynowana, hostel dla pacjentów, parking)

plus łącznik podziemny - likwidacja barier - łączący nowo budowany obiekt z budynkami WCO pod ulicą Garbary.

- Program rozwoju WCO to szerokie podejście do leczenia onkologicznego począwszy od rehabilitacji aż po opiekę psychologiczną dla pacjentów. Naszą ambicją jest, aby WCO należał do najlepszych ośrodków w Europie. Projekt rozbudowy ośrodka jest nowatorski i w pełni dostosowany do potrzeb mieszkańców regionu oraz osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że jednym z elementów projektu są nowe miejsca dla konsultacji wielospecjalistycznych, konsyliów oraz koordynacji leczenia chorych. To wpisuje się w program Rządu RP - ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, której częścią jest onkologiczna opieka koordynowana - podkreślił Bartłomiej Wróblewski.

W odniesieniu do przedstawionych założeń inwestycji, poseł Andrzej Grzyb, wiceprzewodniczący zespołu, wskazał, że "koncepcja rozwoju WCO wpisuje się w trend skracania pobytu pacjentów w szpitalach (vide hostel) oraz w Europejską Strategię Walki z Rakiem (w tym również ułatwiony dostęp do nowych technologii). Poziom zaangażowania finansowego samorządu województwa jest istotny, ale trzeba w tym momencie aplikować o środki centralne. Po dzisiejszym posiedzeniu będę wnioskował, aby członkowie Zespołu złożyli wspólny dezyderat do MZ ws. wsparcia tego projektu".

Jan Mosiński, wiceprzewodniczący zespołu, odnosząc się do założeń projektu składanego przez WCO podkreślił, że zadaniem zespołu jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju WCO.

- Projekt przedstawiony podczas posiedzenia wymaga od nas dużej mobilizacji i działań w celu jego realizacji. Przedstawione założenia Ośrodka Zaawansowanych i Wspomagających Terapii i Diagnostyki Onkologicznej są kompleksowe i obejmują nie tylko radioterapię, ale też ważne działania w zakresie rehabilitacji i opieki psychologicznej  - powiedział Jan Mosiński.

- Inwestycja WCO jest potrzebna i wymaga wsparcia parlamentarzystów. Mam nadzieję, że ten wniosek o finansowanie zostanie pozytywnie rozpatrzony. Opieka onkologiczna to ponadpolityczny temat i zrozumienie dotyczące tego projektu jest z każdej ze stron - mówił Zbigniew Dolata, członek Parlamentarnego Zespołu.

Poseł Waldy Dzikowski dodał, że pamięta wiele projektów WCO, które wspierał w przeszłości i sukces tego projektu jak i poprzednich leży w współpracy i wspólnych działaniach. Poseł nawiązał do udanych starań o PET sprzed kilkunastu lat. Poseł Jarosław Urbaniak, zwrócił uwagę na lokowanie wielu ważnych instytucji, nie tylko medycznych, w centrum Poznania.

- Stwarza to duże utrudnienia dla obywateli, szczególnie tych spoza Poznania. Niewątpliwie w najgorszej sytuacji są pacjenci. Dlatego cieszę się, że pomyślano w WCO o nich i w projektowanym obiekcie będzie wielopiętrowy parking dla pacjentów.

W posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu udział wzięli także przedstawiciele środowiska pacjentów.

- Rola radioterapii jest istotna w leczeniu onkologicznym. Będę wspierała wszystkie projekty, które poprawiają dostęp do tego leczenia pacjentów. Inwestycja WCO ma mój głos wsparcia. Chcę, aby wszystkie pacjentki miały taki dostęp do leczenia jak w Wielkopolsce - powiedziała Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Anna Piłat-Bredow, przedstawicielka organizacji pacjentów "Rakujemy jak chcemy": - WCO ma wspaniałych ekspertów, lekarzy, natomiast potrzebuje większej przestrzeni, aby ten komfort leczenia był jeszcze większy. Inwestycja WCO jest przez nas w pełni wspierana.

Marszałek Marek Woźniak, przewodniczący Rady Społecznej WCO, zapewnił o wsparciu projektu przez samorząd województwa. Podkreślił też rolę samorządu we wsparciu projektów realizowanych przez WCO. Wymienić należy wieloletni program Samorządu Województwa Wielkopolskiego - utworzenie sieci ośrodków radioterapii w regionach Wielkopolski (w Kaliszu i w Pile) poza Poznaniem.

- Przykładem jest realizowana inwestycja przy ulicy Strzeleckiej, która jest bardzo ważna dla pacjentów oczekujących na terapię jednodniowe (w tym chemioterapie dzienną). Wysokość wsparcia ze środków samorządu województwa wyniesie 95 mln zł, w 2023 roku przewidziano wsparcie na poziomie 50 mln zł. WCO to dobry szpital oraz solidny partner dla województwa. Dziś wyzwaniem i potrzebą jest sięganie po fundusze centralne. Wsparcie finansowe Funduszu Medycznego sprawi, że WCO będzie mogło się dalej rozwijać i być wiodącym ośrodkiem w Polsce. Z całą pewnością tak ważny ośrodek w kraju jakim jest WCO powinien posiadać protonoterapię w ofercie, o której od dawna się mówi - powiedział Marek Woźniak.

Podczas posiedzenia Zespołu przedstawiono także założenia obchodów 70-lecia WCO w dniach 24 i 25 listopada 2023 roku i związanej z tym wydarzeniem konferencji naukowej, której hasło przewodnie brzmi "Kobiety Onkologii - Leczenie, Nauka, Troska". Konferencja jest skierowana nie tylko do lekarzy i specjalistów innych dziedzin klinicznych, ale także do pacjentów.

- W WCO staramy się tworzyć klimat sprzyjający budowaniu więzi z pacjentem, więzi opartej na empatii, poszanowaniu godności, zapewnieniu poczuciu komfortu i bezpieczeństwa. Obchody 70-lecia to okazja do podsumowania naszych działań, ale także przedstawienia planów, które wpisują się w określone kierunki rozwoju naszego ośrodka na rzecz mieszkańców województwa - podkreśliła prof. Maria Litwiniuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej oraz przewodnicząca Komitetu Programowo-Organizacyjnego konferencji z okazji 70-lecia WCO.

(WCO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%