Tematem wykładu "Od Złotowa do Morskiego Oka" będzie życie i działalność Władysława Zamoyskiego (1853-1924), wybitnego arystokraty, społecznika, działacza na rzecz ochrony polskich Tatr oraz ostatniego przedstawiciela związanego z Złotowem rodu Działyńskich.
- W 2024 roku obchodzimy Rok Władysława Zamoyskiego, który zasłynął nie tylko swoimi zasługami dla Polski, ale także wieloma działaniami, które miały wpływ na rozwój Zakopanego i Tatr. To właśnie on uratował Morskie Oko i okolice przed zniszczeniem, przeprowadzając wieloletnią batalię prawną, która zakończyła się przyłączeniem tych ziem do Galicji, a potem do Polski - przypomina Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej
- Zamoyski był również prawnukiem ostatniego właściciela Złotowa, Ksawerego Działyńskiego, a jego życie łączyło się z historią naszego miasta na wielu płaszczyznach. Od zamku w Złotowie, gdzie odbywało się wesele jego prapraprababka, po jego późniejsze powiązania z rodziną Działyńskich, których przedstawiciele odgrywali kluczową rolę w historii Złotowa. Podczas wykładu dowiemy się, jaką rolę w życiu Władysława Zamoyskiego odgrywało nasze miasto, jakie związki łączyły go z Złotowem oraz dlaczego był nazywany "białym krukiem wśród arystokratów". Poznamy również jego działalność na rzecz ochrony polskich Tatr, w tym jego zasługi dla Zakopanego, budowy infrastruktury turystycznej i ochrony przyrody. To wyjątkowe spotkanie pozwoli uczestnikom nie tylko na poznanie mniej znanych aspektów życia Zamoyskiego, ale także na głębsze zrozumienie jego związku z Złotowem i jego niezatartego wpływu na polską kulturę i historię - zapewnia pani dyrektor.
Wstęp wolny.
[BANER]0[/BANER]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz