Zarząd Powiatu w Pile zamierza wprowadzić do tegorocznego budżetu 2,5 mln złotych ze sprzedaży obiektu szkoły rolniczej w Nieżychowie. Sprawa ta zdominowała sporą część czwartkowej sesji Rady Powiatu w Pile.
- Już osiem lat temu dano przyzwolenie na to, by tę szkołę stopniowo wygaszać. I to czyniono - mówiła Krystyna Brągiel, mieszkanka Nieżychowa i radna Rady Gminy Białośliwie. - Cena, za jaką powiat chce ją sprzedać, jest rażąco niska. Tylko budowa hali sportowej kosztowała 3,6 mln złotych, w tym 900 tysiącami złotych inwestycję dofinansował samorząd gminy Białośliwie. Ten obiekt ma wartość historyczną, przez prawie 50 lat wykształcił wielu rolników, urzędników. Jest zaplecze warsztatowe, maszyny, urządzenia rolnicze. Możliwość przekazania szkoły pod ministerstwo rolnictwa to był ostatni gwizdek. Połączenie w 2013 roku, za starosty Mantaja, z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku było najgorszym rozwiązaniem w imię "ratowania" szkoły. Nie było zgody na otwarcie kierunków rolniczych, z młodzieży na siłę robiono kucharzy, kelnerów, fryzjerów. Zniechęcało to do składania podań do Nieżychowa i wymuszało dojeżdżanie do Wyrzyska. Efekt jest taki, że w tym roku ostatnia klasa technikum zdaje maturę. Ale nie ma społecznego przyzwolenia na likwidację tej szkoły. Jeśli starostwo nie ogłosi naboru, przejmiemy inne formy protestu - zapowiedziała Krystyna Brągiel.
- W 2007 roku organem prowadzącym szkoły rolniczej w Brzostowie został Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapytałam wtedy starostę Bugajskiego "A co z Nieżychowem?". Odpowiedział: "Łucja, z jak z tej szkoły zrobię perełkę!" - wspomina Łucja Zielińska, dyrektor wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Pile.
- Czemu w 2008 roku starosta Bugajski budował w Nieżychowie halą sportową? Trzeba było zlikwidować szkołę już wtedy - stwierdził Józef Kołos, przewodniczący Związków Zawodowych Samoobrona RP w powiecie pilskim, szef jednej z kilku organizacji sprzeciwiających się sprzedaży budynku szkoły.
- Szkoła w Nieżychowie umierała od lat dzięki decyzjom Rady Powiatu. Niestety, przegraliśmy konkurencję z Brzostowem - przyznał radny Stefan Piechocki z PSL, jednocześnie zapowiadając, że będzie przeciwny wprowadzeniu do budżetu środków ze sprzedaży szkoły.
- Fakty są takie, że w 2011 roku w szkołach podległych powiatowi pobierało naukę 11 tysięcy uczniów. Teraz jest połowa tego. I tylko w 50 procentach będziemy wykorzystywać nasze obiekty - przypomniał starosta Eligiusz Komarowski. I wyliczał: w 2008/2009 roku nabór do szkoły w Nieżychowie wyniósł 43 osoby, w roku 2016/2017 - siedem, w 2017/2018 - dwie, w tym roku szkolnym ponownie siedem. Dlatego od trzech lat nie było rekrutacji.
- Błąd popełniono już wtedy, gdy po połączeniu Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych w Nieżychowie z działającą po sąsiedzku szkołą w Brzostowie, tylko Brzostowo przeszło pod nadzór ministerstwa rolnictwa. A trzeba było wówczas spróbować przekazać ministerstwu obie szkoły, choć, oczywiście, nie wiadomo, czy byłoby takim rozwiązaniem zainteresowane. Poza tym kilkanaście lat temu zlikwidowano w szkole w Nieżychowie internat. To też jej nie pomogło. W 2013 roku nieżychowską szkołę włączono w struktury Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Ale demografia dalej była nieubłagana. Przyjdzie nam stanąć przed decyzją, czy dla kilku, czy nawet kilkunastu uczniów, warto prowadzić tę szkołę. Bo, choć bardzo tego żałuję, szkoła w Nieżychowie umiera - argumentował starosta.
- Pamiętam dobrze, jak w 2004 roku rada podjęła decyzję o zamknięciu internatu. Już wtedy był kłopot z naborem - mówiła Łucja Zielińska, dyrektor wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Pile. - Jak dzisiaj państwo sobie wyobrażacie uruchomienie klasy pierwszej dla siedmiu uczniów? Do szkół wszedł niż demograficzny, nikomu się to nie podoba, ale taka jest prawda. Organizowaliśmy w Nieżychowie drzwi otwarte, jeszcze w ubiegłym roku, i nic to nie pomogło. Dzieci garną się do większych ośrodków. Jestem całym sercem za tym, żeby nabór do szkoły w Nieżychowie był. Ale chętnych do naboru nie ma.
- 2,5 mln złotych to aktualna wycena, dokonana przez biegłego rzeczoznawcę. To cena wyjściowa. Każdy z nas chciałby, aby w przetargu padła jak najwyższa kwota. Ale tego dzisiaj nikt z nas nie potrafi zagwarantować - dodał starosta Eligiusz Komarowski.
Przeciwko uchwale zagłosował tylko radny Stefan Piechocki z PSL, który - notabene - jeszcze rok wcześniej, jako wicestarosta, głosował za sprzedażą budynku nieżychowskiej szkoły.
xyz10:23, 25.01.2019
A jakie stanowisko w sprawie sprzedaży szkoły zajął nasz Wójt?
Han10:26, 25.01.2019
Tak naprawde ten kto to kupi to zostaje mu tylko zrobienie szkoły pod swoje potrzeby, co innego mozna zrobic w dziurze zabitej dechami bez zadnej atrakcji
xyz11:08, 25.01.2019
Przecież wiadomo kto to kupi. Chyba tutaj nikt nie ma żadnych wątpliwości.
Dworek, hala sportowa i tereny do dowolnego zagospodarowania (bo wiadomo, że nasz Wójt będzie tańczył jak mu zagrają i plany zagospodarowania za pstryknięciem palca będą mogły być zmieniane), można zrobić tam dosłownie wszystko i przyniesie to odpowiednią stopę zwrotu.
han15:58, 25.01.2019
Hotel dla odpowiednik ludzi odpowiedniego grona....
Trochę wyobraźni16:13, 25.01.2019
To popatrz co zrobiono z pałacem w Rząszkowie
Absolwent10:40, 25.01.2019
Najlepiej wszystko likwidować, a potem budzić się z ręką w nocniku...
W Złotowie technikum rolnicze było zlikwidowane, oczywiście gospodarstwo przy szkole sprzedane, a po kilku latach wrócił kierunek technik rolnik a uczniowie na praktyki to do pieczarkarni...
Nie czyńcie błędów które inni uczynili. Po likwidacji zawodówek będzie brakować ludzi z wyuczonym zawodem, rzemieślników. Wszyscy szli na studia, każdego brali i biorą a przypuszczam że 30% ludzi po studiach pracuje w studiowanym kierunku.
Gospodarstwo rolne przy szkole rolniczej przecież może nie tylko dobrze zarabiać ale też być przykładem dla okolicy.
Skoro chcą sprzedać to widać nie ma gospodarza z prawdziwego zdarzenia...
Lewak10:55, 25.01.2019
Z drugiej strony samorząd ma gdzieś utrzymanie takiej szkoły obiektu nie zarabiając na tym, dlatego lepiej sprzedac. Lepiej kase wydać na nagrody, disco polo oraz inne dziwne zakupy bez przetargow i nie liczenia kazdej złotówki. Dla jednego 5 tys to dużo dla innych nie Polska myśl kradnij, kręć to czepianie się a oszczędzanie i rezygnacja z czegoś co nas nie stać to *%#)!& czyli życie...
obserwator11:59, 25.01.2019
Nieprawdziwa informacja podana w artykule!!! Kto był na sesji rady lub oglądał transmisję wie, że przeciwko ustawie głosowało 8 radnych!!! Pewnie gdyby nie wystąpienie pani Brągiel ustawa przeszłaby jednogłośnie. Natomiast pan Piechocki głośno wyraził swoje stanowisko, że jeśli dojdzie do zatwierdzenia sprzedaży obiektu będzie zdecydowanie przeciwko. Proszę poprawić treść artykułu bo mija się z prawdą.
red12:38, 25.01.2019
8 wstrzymało się, a nie było przeciw
Na marginesie13:41, 25.01.2019
Ustawy głosuje Parlament, w samorządach są podejmowane uchwały. Mała różnica a świadczy o "lotach" wpisującego.
wstyd12:17, 25.01.2019
Wójt obgryzał paznokcie a pan Stokłosa podczas przemawiania pani Sołtys zaczął konsumować jabłko.... Wójt liczył na zwrot 900 tys. z budowy hali , jednak bardzo się przeliczył bo wycena hali według wyceny warta jest 1 mln. i starosta chce zwrócić mu tylko 25% wartości, więc będzie to zaledwie 225 tys. Wstyd, żenada, brak słów, żeby za takie pieniądze oddawać szkołę wraz z wyposażeniem, aby za te pieniądze wybudować drogę w Śmiłowie, wiadomo dokąd. Jedyną szkołę ponadpodstawową w gminie, z takimi tradycjami i bardzo wysokimi wynikami w nauce oddać za bezcen. Czasami cisza jest bardziej wymowna niż milion słów.
Wiem16:58, 25.01.2019
A niby kto był za sprzedażą szkoły w 2018 roku kto ten co teraz broni szkołe. Jak radną była nasza Białośliwianka nie pozwoliła na sprzedaż a nawet jakby już nie mogła tego bronić to środki ze sprzedaży skierowała by na nasza gminę na Białośliwie a nie na kaczory.
ursus12:28, 25.01.2019
Do wszystkich byznesmenów, samorząd to nie byznes, samorząd to zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności
Żal12:28, 25.01.2019
Część wyposazenia pałacu jak komputery, wyposazenie kuchni i wiele innych rzeczy juz dawno wywieziono do Wyrzyska. Swego czasu non stop podjezdzaly samochody i wynoszono wyposazenie budynku. Nawet zegar z hali sportowej zakupiony za kilkadziesiat tysiecy zlotych chcieli przewiesc do Wyrzyska, bo tam im sie popsul.... tylko czekac kiedy wezma sie za szkolne warsztaty. Starosta i Zielinska opowiadaja bajki o ratowaniu szkoly. Zrobili wszystko aby wygladalo na to, ze nie bylo naboru i zeby zniechecic mlodziez do składania tu podań. Jednym słowem kiepski gospodarz ze Starostwa, ta szkola powinna być dla nich chlubą ale tak to jest jak widzi sie tylko Piłę.
dyzio14:39, 25.01.2019
Decyzja Bugajskiego o budowie hali w Nieżychowie to kuriozum. Zamiast kierować się względami demograficznymi i ekonomicznymi, kierował się wyłącznie "chciejstwem". Myślał, że inwestycją i remontem spowoduje przypływ uczniów. Już wtedy wiele osób stukało się w czoło. Ale On nikogo nie słuchał. Hala miała służyć uczniom szkoły średniej jak i podstawowej. Niestety, za kilka lat wójt Tamas zamknął podstawówkę. Mam więc pytanie do "obrońców" szkoły z p. Brągiel na czele: JAK UTRZYMAĆ SZKOŁĘ PRZY TAK MARNYM ZAINTERESOWANIU UCZNIÓW? Ja rozumiem, że szkoła to prestiż dla wsi, a p. Bragiel chce się wykazać swoją determinacją przed wyborcami. Jednak by była szkoła, muszą być uczniowie! Nie rozumiał tego kiedyś Bugajski, nie rozumie też i Brągiel!
Zuza15:13, 25.01.2019
A gdzie reszta rady U.G w Białośliwiu??.Nie chodzi już o trzymanie za wszelką cenę szkoły,ale chodzi o cenę za jaką chcą ją "upłynnić".Czy cała rada,to analfabeci i nie umieją liczyć???,czy nie wiedzą ile to jest 2,5mln.zł.?To,że wójt pod pantoflem p.S.,to rozumiem,ale większość rady też?????.
Na marginesie09:32, 03.02.2019
A co tu do powiedzenia ma Rada Gminy Białośliwie skoro szkoła jest własnością powiatu a nie gminy? To, że szkoła leży na terenie gminy nie daje jeszcze prawa do wtrącania się rady i wójta w to kto i za ile chce to sprzedać.
do dyzio15:16, 25.01.2019
Uczniów z tej szkoły skutecznie wyprowadzono wbrew ich woli w mury szkoły w Wyrzysku. Gdyby nie odsyłano uczniów do innych szkół lub nie próbowano ich nakłaniać do wybrania innych kierunków w Wyrzysku, byłoby inaczej. Takie działania spowodowały zniechęcenie młodzieży, bo byli świadomi czego można się spodziewać, znali sytuacje z poprzednich lat. Trudno się dziwić, bo kto wybrałby szkołę, z której, mimo, iż złożył podanie, byłby przeniesiony do innej lub zwrócono by mu dokumenty.
Prz15:31, 25.01.2019
Przepowiednia: szkoła będzie sprzedana, orlik rozbiorą płoty i będą zwykłe boiska, błyskawica i stella bedą zanikać, orlik z Biało rozpadnie się sam ponieważ każdy udaje że dba o niego a korami rozwalają murawe mimo wiszących informacji w czym grać, ogólnie ta szkoła oraz sport zanikną w naszej gminie bardzo szybko, dali temu już przykład radni, wojt i przewodniczacy którzy z wielką pompą otwierali szkółkę farm. HS. nie proponując takiej samej inicjatywy naszym klubom, wpuszczanie kogoś z zewnątrz jest pierwszym krokiem do rozpadu naszego, niestety w tej gminie nikt nie umie zatrzymac ludzi chyba tylko swoich ktorzy oczerniali drugiego kandydata.
oooo11:22, 27.01.2019
u nas nie dba się o to co jest ponieważ wszyscy twierdzą że to jest czepianie, jak można chcieć aby dbać o orlika, o chodnik (stawianie aut) nawet o finanse gminy przecież się czepiają ponieważ nie widzą jak ktoś pracuje i on jest nasz ? nie z innej gminy
Do ooo08:58, 28.01.2019
Trochę mało zrozumiały twój wpis jest
P16:45, 25.01.2019
Z roku na rok wartość budynku spada, należy go sprzedać, skoro brak chętnych rolników
Do P16:54, 25.01.2019
Ale dlaczego dworki i małe pałacyki w dobrym stanie nalezy sprzedawać kolegom po cenie większego domu ?
A17:12, 25.01.2019
Wystarczy mieć pomysł, nie trzeba od razu sprzedawać...a raczej oddawać za pół darmo wiadomo w jakim celu.
Szach17:01, 25.01.2019
Ciekawe dlaczego cena pałacu taka niska? Dlaczego nie kosztuje 3 czy 4 razy więcej jak pozostałe takiego typu pałace? I dlaczego już wiadomo kto to kupi?
P17:35, 25.01.2019
Podajcie zatem SENSOWNE pomysły, propozycje... pomożecie lokalnej społeczności i samorządowi. A jeśli wiecie kto to kupi to może znacie też numery jakie padną w totka?
Bialosliwianka19:30, 25.01.2019
A moze jakis dom dziennego pobytu dla starszych ,chorych czy cos w tym stylu
Romiasz15:47, 26.01.2019
Wielka szkoda,że nie myśli się o utrzymaniu szkoły w zupełnie odmiennej formie niż przyjęty model szkolnictwa reprezentowany przez powiatowy Wydział Oświaty. Czasy p. Zielińskiej z całym szacunkiem dla Niej i Starostów z politycznego rozdania już minęły.Kiedyś próbowano ratować szkołę w St.Łubiance. Czy się udało? Wydano wtedy wiele Euro na program "Wielkopolska". I co ? Nic. Polecam rozwiązania szkolnictwa rolniczego w Danii i Niemczech.Nasi prominenci powiatowi tam byli! I co ? Nic.Proponuję decyzję przedyskutować w szerszym gronie społecznym.Demografia ? Przecież u naszych granic czekać będą niedługo migranci, którzy zagospodarują tę ziemię. Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami i
nasz Krzysiu18:58, 25.01.2019
... a ja wiem :)
Argii19:58, 25.01.2019
Dołączono nowy slajd, zastanawiam się kto rządzi od 2016 r.?
Adam08:07, 26.01.2019
Dokladnie tak. Skoro tak spadla ilosc osób skladajacych dokumenty to widocznie byl jakis powód.
Norek20:03, 25.01.2019
Doradziłbym wam finansowo, ale muszę najpierw spłacić kredyt, który wziąłem we frankach XD
Dziwne08:05, 26.01.2019
Co ma na celu dodanie wykresu? Nagle tak bardzo czynnik demograficzny zadzialal? Ten wykres potwierdza tylko jak bardzo spadlo zainteresowanie szkola na skutek odsylania zlozonych podan i zabierania uczniow do Wyrzyska.
ręka ręke myje13:26, 26.01.2019
A ten nowy slajd dołączono aby pokazać za czyich rządów doprowadzono do zerowego zainteresowania tą szkołą aby za chwilę ją sprzedać.. Komu? Czy nie koledze który głosował za tym aby on rządził?
Romiasz15:44, 26.01.2019
Wielka szkoda,że nie myśli się o utrzymaniu szkoły w zupełnie odmiennej formie niż przyjęty model szkolnictwa reprezentowany przez powiatowy Wydział Oświaty. Czasy p. Zielińskiej z całym szacunkiem dla Niej i Starostów z politycznego rozdania już minęły.Kiedyś próbowano ratować szkołę w St.Łubiance. Czy się udało? Wydano wtedy wiele Euro na program "Wielkopolska". I co ? Nic. Polecam rozwiązania szkolnictwa rolniczego w Danii i Niemczech.Nasi prominenci powiatowi tam byli! I co ? Nic.Proponuję decyzję przedyskutować w szerszym gronie społecznym.Demografia ? Przecież u naszych granic czekać będą niedługo migranci, którzy zagospodarują tę ziemię. Chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami i obserwacjami.
8 2
Obgryzał paznokcie przez całą sesję - ponoć wbił się zębami aż do łokcia