Zamknij
REKLAMA

Wyrzyska zaduma nad niepodległością…

08.00, 16.11.2022 D. Maciejewska
Skomentuj fot. Anna Poniewierska
REKLAMA

W Szkole Podstawowej w Wyrzysku - zgodnie z tradycją - uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej też okazji grupa uczniów pod opieką nauczycielek Aleksandry Walczak, Edyty Kałużnej i Darii Maciejewskiej zaprezentowała program artystyczny, w którym przybliżyła tło historyczne wydarzeń z okresu rozbiorów, narodowych powstań XIX wieku, pierwszej wojny światowej oraz odzyskania niepodległości w roku 1918.  

Motto naszego wystąpienia stanowiły słynne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Na wstępie głos zabrała dyrektor szkoły Danuta Buryta-Arndt, która dodała otuchy występującym, podkreślając swoją dumę z talentu i zapału uczniów. Prezentując wymowne słowa poety, nawiązała do słów ojczyzna i patriotyzm oraz symbole narodowe. Odniosła się 
do rozumienia patriotyzmu, szczególnie patriotyzmu czasów pokoju, oraz Polski - ojczyzny, które dla każdego rodaka powinny być drogowskazem w życiu codziennym.

Ważnym elementem naszego spotkania był Niepodległościowy Apel Pamięci przygotowany przez nauczyciela historii, majora rezerwy WP Jarosława Odrobińskiego. Na wezwania kombatantów, weteranów, legionistów oraz innych bohaterów narodowych - także tych lokalnych - słowami „Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!” odpowiadali chóralnie ubrani odświętnie harcerze.

Apel pamięci nie mógł obyć się bez werblisty - Antoniego Dubera z klasy 8c, który nadał tej doniosłej chwili właściwy nastrój. Ryszard Sell, nauczyciel historii oraz radny Rady Miejskiej w Wyrzysku, przygotował interesującą prezentację pt. „Jak zmieniały się granice naszego kraju?”. Dzięki niej w wyrazistej, rysunkowej wersji, z dynamiczną muzyką w tle, unaoczniono młodzieży, jakie losy spotkały Polskę od jej narodzin aż do wybuchu i zakończenia I wojny światowej.

Na scenie nie mogło zabraknąć wymownych słów polskich poetów, które przedstawiły zdolne dzieci z klas: 3a (Natalia Siwiak, Dawid Meller), 5c (Nikola Jaworska, Wiktoria Dułak, Agata Katafiasz, Gabriela Duber, Zofia Pietrasik, Olga Durau, Magdalena Jańczak, Martyna Olszak), 7a (Aleksandra Wawrzyniak, Justyna Werner, Pola Badura, Zuzanna Gibała) i 7b (Weronika Pinkowska, Marika Kobierowska, Justyna Frąckowiak, Amelia Wolska). Tło deklamacji stanowiły nastrojowe utwory muzyczne-wokalne oraz te wykonane przy akompaniamencie gitary i skrzypiec. Przepiękną grą na instrumentach pochwaliły się ósmoklasistka Natalia Ligenza, zaś interpretacją smyczkową pieśni „O mój rozmarynie” - trzecioklasistka Blanka Lemańczyk.

Porywające serca patriotyczne pieśni wykonali kolejno: Igor Kwasiński z klasy 8c, Jacek Weckwerth z klasy 5c oraz Natalia Ligenza z klasy 8c. Na oklaski zasłużyły także chóralne występy uczniów z klasy 3a, którzy zaśpiewali znaną nam pieśń „Ułani”, a także zespołu pod opieką pani Edyty Kałużnej, który zaprezentował widowni „Szarą piechotę”.

Nie możemy zapomnieć także o wymownej scenie, w której Polska grana przez Zuzannę Roczyńską z klasy 5c opowiadała o swoich losach podczas trzech rozbiorów. Jej oprawcy - trzej zaborcy, postaci ubrane na czarno (Zofia Neumann, Jagoda Larek, Michalina Wachowska z klasy 5c) - zdejmując po kawałku symbolicznej mapy kraju ostatecznie doprowadziły do zniknięcia Polski z mapy, a uosobioną ojczyznę odarli z korony
i zakuli w łańcuchy.

Dopiero rok 1918 przynosi wolność i ukojenie - harcerze Wiktor Szałkowski oraz Jacek Weckwerth przepędzili Rosję, Austrię i Prusy, by oswobodzić Polskę. Role konferansjerek apelu przypadły charyzmatycznym siódmoklasistkom - Lenie Jaworskiej oraz Nataszy Chałabiś z klasy 7b, które z powodzeniem poprowadziły uroczystości w dniach 9 i 10 listopada.

Uroczysta akademia zaprezentowana została dla społeczności szkolnej dwukrotnie, zaś kolejnego dnia - w nieco skróconej formie - podczas uroczystości gminnych w Klubie Miejskim.

Ze strony burmistrz Bogusławy Jagodzińskiej, a także zaproszonych gości, padły słowa podziękowania i podziwu dla talentu oraz patriotyzmu młodych ludzi. Mamy nadzieję, że młodzież będzie czerpać z dokonań oraz doświadczeń naszych przodków, by słowa i czyny wspomniane w apelu nauczyły nas wszystkich szacunku dla historii, a także pracy i poświęcenia dla kraju.

Społeczność szkolna - poczet sztandarowy, harcerze, dyrektor szkoły, nauczyciele - wzięli udział w uroczystościach gminnych. Harcerze, jak co roku, pełnili wartę i zapalili znicze przy wyrzyskich pomnikach oraz uczestniczyli w apelu pamięci przygotowanym przez mjr. rez. Jarosława Odrobińskiego.

Na podsumowanie warto przytoczyć wymowne słowa noblistki wyrecytowane przepięknie przez Aleksandrę, które na pewno długo jeszcze będą dźwięczały w uszach wielu z nas:

Ziemio ojczysta, ziemio jasna
Nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
Radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię i żyć,
Ale nie można owocować.

fot. Poniewierska, fot. z uroczystości gminnych: R. Głyżewski

(D. Maciejewska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%