Zamknij
REKLAMA

Wszechnica Wyrzyska o Zbrodni Pomorskiej w 1939 roku

08.21, 23.11.2022 Powiat Pilski
Skomentuj fot. Powiat Pilski
REKLAMA

W Klubie Miejskim w Wyrzysku odbyła się V Wszechnica Wyrzyska, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska.

Tematem spotkania była "Zbrodnia Pomorska 1939 roku na terenie byłego powiatu wyrzyskiego", którą przypomniał ks. dr Michał Damazyn, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- To była niezwykle interesująca prelekcja na temat naszej bardzo trudnej i bolesnej historii. Takie spotkania są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że w spotkaniu wzięła udział również młodzież. Brawo dla organizatorów - mówi Iwona Schulz, radna Rady Powiatu w Pile.

Zbrodnia Pomorska to bestialskie zbrodnie dokonywane w pierwszych miesiącach okupacji hitlerowskiej przez Selbstschutz przy aktywnym wsparciu SS i innych struktur wojskowych i policyjnych  III Rzeszy. Nadal znajomość tych faktów jest niestety znikoma.

- Towarzystwo Miłośników Wyrzyska od lat wykonuje bardzo dobrą pracę na rzecz propagowania regionalnej historii, kultury i integruje mieszkańców. Dlatego samorząd Powiatu Pilskiego wspiera takie inicjatywy - podkreśla starosta Eligiusz Komarowski, który również uczestniczył w spotkaniu.

Wszechnice Wyrzyskie to cykliczne przedsięwzięcie Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Są to wykłady popularnonaukowe poświęcone przeszłości i teraźniejszości Wyrzyska, gminy Wyrzysk, a także szerzej - Krajny. Towarzystwo organizuje je od 38 lat, wcześniej pod nazwą Wszechnice Obywatelskie.

(Powiat Pilski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%