Zamknij

Tyle lądowań, co startów...

07:25, 15.03.2013
Skomentuj

Na zaproszenie dyrektora szkoły Lucyny Góry-Mrotek z młodzieżą spotkali się oficerowie 21.Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie: major Mirosław Lorenc, kapitan Marcin Puchalski, podporucznik Barbara Trzybulska i podporucznik Damian Kociela.

Celem wizyty pilotów z 21.Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie było przybliżenie uczniom klas wojskowych struktury i zadań, jakie ma do spełnienia świdwińska baza, zlokalizowana około 5 kilometrów na wschód od centrum miasta. Jednostka została sformowana 1 lipca 2010 roku w wyniku połączenia z 7, 8 i 40 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego.

21. Baza Lotnictwa Taktycznego jest największą jednostką wojskową w naszym garnizonie oraz oddziałem gospodarczym, którego głównym zadaniem jest zabezpieczenie logistyczne eskadr lotniczych oraz zapewnienie sprawnego przebiegu szkolenia lotniczego. Na wyposażeniu bazy są samoloty bombowo-szturmowe Su-22  I MIG 29



Podporucznik Damian Kociela wystąpił w stroju pilota wojskowego. Nadmienił, że jego wartość wynosi około 100 tys. złotych. Wielu uczniów z humorem przymierzało hełm wart 30 tys. złotych. Wspólnie z podporucznik Barbarą Trzybulską odkrywali przed młodzieżą tajniki swojej pracy. Mówili z pasją o dobrych stronach, a także o trudnościach tego zawodu.  Pilota samolotu bojowego na pewno można zaliczyć do profesji elitarnych, ale niestety nie pozbawionych ryzyka.





Wielu uczniów było zainteresowanych tym, jakie warunki należy spełnić, aby zasiąść za sterami samolotu wojskowego. Taką możliwość daje ukończenie studiów w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych Dęblinie jest dwuwydziałową, wojskową publiczną uczelnią zawodową. Uczelnia kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych (studenci wojskowi) na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka, studentów cywilnych na kierunkach: Lotnictwo i kosmonautyka, Nawigacja, Bezpieczeństwo narodowe, Logistyka na poziomie pierwszego stopnia



Uczniowie usłyszeli, że aby zostać studentem tej uczelni należy bardzo dobrze zdać maturę z matematyki, fizyki, języka angielskiego, zaliczyć testy sprawnościowe oraz cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak stwierdziła podporucznik Barbara Trzybulska, studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie są  trudne i wymagają dużo pracy, ale są też bardzo korzystne pod względem finansowym. Studenci otrzymują wysokie stypendium.

Zajęcia edukacyjne z kadrą 21.Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie miały formę dialogu. Uczniowie mieli możliwość otrzymać wyczerpujące odpowiedzi na postawione pytania. Dowiedzieli się m.in. na czym polega zjawisko turbulencji, czy katapultowanie się jest bardzo niebezpieczne oraz czy przyszły pilot może mieć skrzywioną przegrodę nosową i krzywe zęby. Spotkanie było poważne, ale nie pozbawione humoru. Na ekranie w tle można było oglądać prezentację pokazów lotniczych.

Zajęcia zakończyły się bardzo miłym akcentem. Major Mirosław Lorenc zaprosił wszystkich obecnych na piknik lotniczy 29.czerwca 2013 roku na lotnisku w Świdwinie. Uczennice z klas I Karolina Stefaniak i Natalia Nowicka na ręce majora złożyły pilotom wiosenne podziękowania. Pamiątkowe zdjęcia nie pozwolą zapomnieć o tym niezwykłym spotkaniu. Jak stwierdził jeden z gości: ,,Lotnikom należy życzyć tyle lądowań, co startów?

Gabriela Kwiatkowska
wychowawca klasy wojskowej I a

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%