Zamknij

Sensacyjne odkrycie w Białośliwiu! Znaleziono kolejne artefakty z ewangelickiego kościoła

18:39, 20.01.2025 Aktualizacja: 07:41, 21.01.2025
Skomentuj Historia jest na wyciągnięcie ręki - mówi Wojciech Coblewski Historia jest na wyciągnięcie ręki - mówi Wojciech Coblewski

Remont Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu przynosi kolejne niespodzianki z przeszłości, gdy w tym miejscu stał kościół ewangelicki.

Niespodziewanego odkrycia, przebierając stertę cegieł z rozbiórki, dokonali miejscowi historycy i regionaliści, bracia Wojciech i Piotr Coblewscy. 

- Historia jest na wyciągnięcie ręki. Potwierdzają to znaleziska drobnych detali architektonicznych pochodzące z białośliwskiego neogotyckiego kościoła ewangelickiego, zbudowanego w latach 1857-1860 według projektu Friedricha Augusta Stülera - poinformowali dzisiaj na facebookowym profilu „Białośliwie - historia i współczesność”.


Piotr Coblewski i jeden z artefaktów

- Prowadzone obecnie prace remontowe w budynku Gminnego Ośrodka Kultury pozwoliły wydobyć spod posadzki sali widowiskowej materiały betonowe i ceglane. Wśród gruzowiska zachowały się pojedyncze egzemplarze detali ceglanych, które są śladem dawnej świątyni zburzonej w latach 60. XX wieku. Pozyskany wówczas materiał posłużył w części pod budowę miejscowego domu kultury. Wydobyte artefakty zostaną zdeponowane na wystawie w białośliwskiej izbie zbiorów regionalnych, zlokalizowanej w XIX-wiecznym spichlerzu „Wacek” - zapowiada Wojciech Coblewski.

Już po tej publikacji skontaktował się z nami Andrzej Oślizło, w latach 80. ubiegłego wieku dyrektor GOK w Białośliwiu.

- Któregoś dnia pracujący w domu kultury palacz powiedział mi, iż pamięta, że w kotłowni, za ścianą, znajdowały się krypty grobowe. Nie były one puste. Co z nimi zrobiono, tego jednak już nie wiedział.

I jeszcze jedna ciekawostka od Wojciecha Coblewskiego, dotycząca kościoła ewangelickiego.

- W Muzeum Architektury w Berlinie zachował się rysunek Friedricha Augusta Stülera (1800-1865), dotyczący neogotyckiego kościoła ewangelickiego w Białośliwiu. Stüler projekt kościoła wykonał czarnym tuszem indyjskim łącznie na 4 dużych arkuszach papieru oraz 12 mniejszych szczegółowych. Z całości dokumentacji architektonicznej zachował się tylko arkusz szczegółowy (59,3 x 45,2 cm), przedstawiający projekt witrażowych okien.


Friedrich August Stüler (1800-1865), projektant kościoła ewangelickiego w Białośliwiu

*

Niewykluczone, że stojący w Białośliwiu przez ponad sto lat kościół przyniesie nam współczesnym jeszcze kolejne niespodzianki z przeszłości.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

DryDry

5 2

Komuchy zmieniały w gruzy obiekty sakralne. Jak nie wojna to komuch dokonywał zniszczenia. Przykład barbarzyńskiej działalności komucha to KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH JANÓW W PILE. PRECZ Z KOMUNĄ.

20:28, 20.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JokerJoker

8 4

Zapewne w piwnicach pod GOK jeszcze siedzą Niemcy i w karty grają.

04:42, 21.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

taka prawdataka prawda

12 0

I mógł ten kościół zostać, a nie ten badziew zwany domem kultury.

08:00, 21.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnaOna

4 0

A dyrektor Gok nawet sie nic nie chwali jak bylo we Wysokiej na WOSP.

22:05, 27.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%