Zamknij

W Wyrzysku zebrali okulary dla Afryki

11:19, 31.10.2019 A. Mela-Kartosz
Skomentuj

W tym roku Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku pierwszy raz wzięła udział w akcji "Okuliści dla Afryki".

Niestety informacja o zbiórce dotarła do nas się zbyt późno i nie mogliśmy zarejestrować się na oficjalnej stronie akcji. Dzięki krótkiej wymianie e-maili okazało się, że rejestracja nie jest konieczna i jeśli zbierzemy okulary, możemy je wysłać do Fundacji "Okuliści dla Afryki" do 30 września.

Udało się! Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły od 23 do 27 września zebraliśmy ponad 200 sztuk okularów korekcyjnych i słonecznych. Niestety nie wszystkie okulary były prawidłowo opisane, więc poprosiliśmy o pomoc właścicieli zakładu optycznego państwa Zabel o sprawdzenie mocy szkieł. Te okulary, które spełniały wymagania fundacji (nie były porysowane, okulary słoneczne miały filtry UV i okulary korekcyjne, które nie były przeznaczone dla osób z astygmatyzmem) zostały jeszcze raz umyte wodą z płynem do naczyń, spakowane pojedynczo w woreczki strunowe, a następnie przesłane na adres jednego z punktów Fundacji. Do paczki dołączyliśmy krótki list, w którym życzyliśmy powodzenia w dalszej części akcji. Obiecaliśmy również, że w kolejnych latach  będziemy starać się wspierać działania Fundacji.

Członkowie Fundacji rozpoczęli swoją akcję w 2012 roku od przebadania wzroku młodych Kameruńczyków. W tym kraju, podobnie jak w wielu innych krajach afrykańskich, wiele osób zmaga się z chorobami oczu, które można w prosty sposób wyleczyć, jednak przez brak dostępu do badań i leków jest to niemożliwe. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania. Jaglica - choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest przyczyną ślepoty. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie w tej trudnej rzeczywistości. Mobilna Klinika pojawiła się dotychczas w Kamerunie, Namibii, Ugandzie, Tanzanii, Ghanie, Kenii i na Madagaskarze! Udało się otworzyć i wyposażyć gabinet w Abong-Mbang w Kamerunie i zbudować klinikę okulistyczno-dentystyczną Tazama na Tabasamu w Kiabakarii w Tanzanii. W trakcie realizacji jest też projekt gabinetu okulistycznego w Ghanie. Do chwili obecnej 19 wolontariuszy-okulistów wzięło udział w 26 misjach, w których przebadano ponad 13000 pacjentów, łącznie słonecznymi rozdano 35000 par okularów.

Wkrótce również okulary zebrane w naszej szkole trafią do potrzebujących dzieci i dorosłych w Afryce. Możemy nadal pomagać Fundacji. Do 30 stycznia 2020 roku trwa zbiórka funduszy na działalność Fundacji, w tym na wyjazdy, zakup leków i przenośnego sprzętu niezbędnego w czasie pracy wolontariuszy.

(A. Mela-Kartosz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%