Zamknij
REKLAMA

Święto Niepodległości w Wyrzysku i Osieku

12:11, 14.11.2017 | UM w Wyrzysku
REKLAMA
Skomentuj

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Wyrzysk rozpoczęły się już w piątek, 10 listopada. Przed godziną 16. na wyrzyskim rynku zebrały się delegacje i poczty sztandarowe.

Kilkanaście minut później w kościele parafii pw. św. Marcina Biskupa i Męczennika rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Mariusz Stachowiak. Podniosłości nabożeństwu nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Notecią, dyrygowana przez Katarzynę Wyczyńską, oraz Wyrzyskiego Chóru Męskiego i Wyrzyskiego Chóru Canto pod dyrekcją Piotra Jańczaka.

Po mszy licznie przybyłe delegacje i poczty sztandarowe udały się pod pomnik Chrystusa Króla, by podziękować za opiekę nad Ojczyzną oraz by oddać hołd pomordowanym w 1939 roku mieszkańcom pod pomnikiem przy ulicy Bydgoskiej.

Za pamięć i obecność wszystkim zebranym podziękowała burmistrz Bogusława Jagodzińska

- Dzisiaj warto zastanowić się nad najpiękniejszym, najprostszym, a zarazem najtrudniejszym słowem Ojczyzna. Czym jest dziś Ojczyzna i czym była dla naszych przodków? Ojczyzna to kraj ich urodzenia, Ojczyzna to miejsce zamieszkania, Ojczyzna to ludzie, których łączy wspólna historia, kultura i tradycja. Historia naszego kraju była nie tylko piękna, ale i tragiczna, obfitująca w wiele walk o wolność, godność i tożsamość narodową. Właśnie ta walka tworzyła to co mamy dzisiaj, czyli nasz kraj i naszą tożsamość narodową. Dla nas zawsze były i są najważniejsze trzy wartości Bóg, Honor i Ojczyzna. Te wartości znalazły też odzwierciedlenie w każdym symbolu tworzącym naszą państwowość - fladze narodowej biało-czerwonej, w naszym godle, które zawiera w swej treści orła białego, będącego symbolem nie tylko władzy, ale też godności. My, potomkowie tych, którzy walczyli o wolność, musimy dziś zrobić wszystko, by te wartości trwały i by były podstawą budowania przyszłości dla nas i dla następnych pokoleń - mówiła burmistrz B. Jagodzińska.

Obchodów Święta Niepodległości nie zabrakło również w Osieku nad Notecią. W sobotę 11 listopada delegacje i poczty sztandarowe, przy muzyce Orkiestry Dętej OSP, wyruszyły z placu przy świetlicy wiejskiej do kościoła parafii pw. św. Józefa. Tam odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. proboszcz Adam Przyborski. Nabożeństwo uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Notecią i Chóru Mieszanego "Halka", dyrygowanych przez Katarzynę Wyczyńską.

Po nabożeństwie licznie przybyłe delegacje i poczty sztandarowe udały się pod obelisk XV Pułku Ułanów Wielkopolskich, by tam złożyć wiązanki kwiatów.

Na dalsze uroczystości sołtys Ewa Pawlaczyk zaprosiła do świetlicy wiejskiej. Tam swój program artystyczny przedstawiła miejscowa młodzież pod opieką Leszka Kusza. Nie zabrakło występu Osieczanek pod kierownictwem Danuty Błażejczak.

(UM w Wyrzysku)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

:):)

0 1

Uczczenie pamięci i świętowanie. Wspaniały dzień.
Podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, harcerzy, organizatorów. 00:17, 15.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone