Zamknij
REKLAMA

Uczniowie z Fanianowa nagrywali program z prof. Miodkiem

17:53, 20.03.2019 | Emilia Soczka, SP Fanianowo
REKLAMA
Skomentuj

Udało się! Debiut telewizyjny za nami! 16 marca br. wzięliśmy udział w nagraniu do programu telewizyjnego "Słownik [email protected]" - informują Emilia Soczka i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Fanianowie.

Z niekrytą dozą tremy i podekscytowania zadawaliśmy pytania profesorowi Janowi Miodkowi, niekwestionowanemu autorytetowi  w dziedzinie językoznawstwa. Mieliśmy ku temu powody. Jan Miodek to przecież najbardziej rozpoznawalny popularyzator wiedzy o języku polskim w kraju. Pytaliśmy pana profesora o przyszłość polskich skrótowców w ofensywie angielskich akronimów. Niestety profesor nie pozostawił nam złudzeń, ich przyszłość w dobie zmieniającej się polszczyzny stoi pod znakiem zapytania.

Pytaliśmy także o zwroty potoczne typu "podkręcić fonię". Profesor odradził nam stosowanie tego typu wyrażeń, choć nie uznał ich za błąd w procesie codziennej komunikacji. Strzałem w dziesiątkę okazało się pytanie o poprawność zastosowania słowa "morus" jako kogoś ubrudzonego. Profesor odpowiedział nam, iż jest to słowo powszechne w dialekcie śląskim i zgodne z normą językową. Nadto przytoczył anegdotę, w której nauczycielka chcąc sprawdzić czy uczniowie przeczytali lekturę zapytała o psa bohaterki. Morusa właśnie!

Przez cały czas trwania nagrania mogliśmy podpatrywać jak wygląda praca nad produkcją programu w stacji telewizyjnej. Było to niesamowite przeżycie! Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na emisję.

*

Emisja programu "Słownik [email protected]" 27 kwietnia o godzinie 17.00 w TV Polonia.

(Emilia Soczka, SP Fanianowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone