Zamknij

Spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo dla rozwoju Kr

10:20, 03.03.2021 UMiG Łobżenica
Skomentuj fot. UMiG Łobżenica fot. UMiG Łobżenica

W Auli Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy odbyło się spotkanie w ramach projektu "Partnerstwo dla rozwoju Krajny". Warsztaty były przeprowadzone przez doradców z Centrum Wsparcia Doradczego ze Związku Miast Polskich - Justynę Pietrzykowską i Mirosława Mękarskiego.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś, który przywitał i podziękował zaproszonym gościom. Następnie głos zabrał starosta pilski Eligiusz Komarowski, który pokrótce opowiedział o założeniach projektu "Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego", w którym uczestniczą wybrane samorządy z powiatów pilskiego i złotowskiego.

"Centrum Wsparcia Doradczego" to innowacyjny projekt, który ma na celu wsparcie gmin zagrożonych marginalizacją oraz powiatów w prowadzeniu skutecznej i efektywnej polityki rozwoju. W jego ramach samorządy wspólnie z doświadczonym zespołem ekspertów Związku Miast Polskich przygotują oczekiwane przez mieszkańców projekty strategii rozwoju społecznego - inwestycyjnego, które pozwolą przyspieszyć rozwój obszaru Krajny.

Partnerami w przedsięwzięciu są: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz samorządy: Powiat Pilski, Gmina Białośliwie, Gmina Łobżenica, Gmina Lipka, Gmina Zakrzewo, Gmina Wyrzysk, Gmina Wysoka oraz Gmina Miasteczko Krajeńskie. Z ich udziałem na potrzeby pilotażu zawiązane zostało "Partnerstwo dla rozwoju Krajny". Pilotaż zakłada zainicjowanie i wzmocnienie już istniejącej współpracy wszystkich miast i gmin z obszaru partnerstwa, tych słabszych gospodarczo (zagrożonych trwałą marginalizacją) z samorządami silniejszymi gospodarczo, tak by wykorzystać ich synergię i odkryć inne korzyści, które mogą być czerpane ze wspólnie realizowanych zadań.

W Polsce zawiązało się 38 partnerstw (gminy wiejskie i miejsko- wiejskie oraz powiaty). W każdym województwie wsparcie doradcze otrzymało od 1 do 3 partnerstw JST, mających pomysł na długofalową współpracę. Do każdego z wybranych partnerstw JST skierowani zostali doradcy w celu przeprowadzenia procesu planowania strategicznego i projektowego. Działania zakończą się opracowaniem strategii terytorialnej oraz pakietu projektów kluczowych dla rozwoju obszaru partnerstwa. Uczestniczące w pilotażu samorządy otrzymają wsparcie doradcze w formie analiz, opinii i konsultacji dla projektów zidentyfikowanych przez partnerstwa jako kluczowe dla rozwoju ich obszaru.

W przyszłości wzmocniona współpraca i doradztwo ekspertów pomogą samorządom w zdobyciu kompetencji do skuteczniejszej realizacji polityki rozwoju oraz zoptymalizowania kosztów świadczenia usług publicznych ponad podziałami administracyjnymi. Bardzo ważne dla gmin będą planowane preferencje w pozyskaniu środków finansowych na realizację projektów.

Uczestniczące w projekcie samorządy przygotują wspólnie z zespołem ekspertów projekty dokumentów, które przyczynią się do rozwoju ich społeczności lokalnych. Projekty mają się także przyczynić do stworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawić jakość w sektorze usług.

Realizacja Centrum Wsparcia Doradczego przewidziana jest na 2 lata. W tym czasie dobre praktyki współpracujących samorządów mogą być udostępniane innym gminom. To zachęta do wspólnego przygotowania i prowadzenia inwestycji przez inne samorządy.

 

(UMiG Łobżenica)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%