Lekkoatleci Gwdy zdobyli najwięcej punktów w powiecie

12:59, 06.12.2018 Zbigniew Łapacz, PLKS Gwda Piła

Lekkoatleci pilskiej Gwdy ostatni sezon 2018 - w 25-lecie istnienia klubu - zakończyli bardzo pomyślnie. W łącznej punktacji do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego wywalczyli 124,5 punkty, zajmując tym samym pierwsze miejsce w powiecie w odniesieniu do klubów wszystkich dyscyplin sportu. Gwda znalazła się także w czołówce klubów lekkoatletycznych Wielkopolski.

Na dorobek punktowy wpływ miały dobre występy w ważnych imprezach mistrzowskich. W sezonie 2018 zawodnicy Gwdy zdobyli łącznie aż 96 medali, w tym 3 medale w Mistrzostwach Polski, 6 w Mistrzostwach Polski LZS, 6 w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików.

Indywidualnie najlepszym zawodnikiem klubu w sezonie 2018 była Sandra Szpott, biegaczka na średnich i długich dystansach. O jej wielkiej wszechstronności świadczy fakt, że świetnie potrafiła łączyć bardzo dobre wyniki na 10.000 i 800 metrów. Potwierdziła to dwoma medalami: srebrnym na 10.000 metrów podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski oraz złotym w biegu na 800 metrów (i nowym rekordem klubu 2:10,66) w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS. Odniosła też znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając w Stanach Zjednoczonych dwa medale w Akademickich Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w Przełajach. Ustanowiła ponadto wartościowy rekord klubu w biegu na 1500 m - 4:25,67.

W tym roku utalentowany junior młodszy Dawid Borowik do swojej bogatej już kolekcji dołożył dwa kolejne medale. W Halowych Mistrzostwach Polski w biegu na 300 metrów wywalczył brązowy medal, natomiast w swojej koronnej konkurencji na 400 metrów zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS.

Swoje nieprzeciętne możliwości potwierdziła w tym sezonie juniorka Agata Trzaskalska. Świetnie zadebiutowała w 7-boju, bijąc wynikiem 4090 punktów rekord klubu, "ocierając się" o medal na Mistrzostwach Polski w wielobojach. Również wysoką szóstą pozycję w Mistrzostwach Polski Juniorek wywalczyła w swojej koronnej konkurencji, biegu na 100 metrów przez płotki, ustanawiając rezultatem 14,67 wartościowy rekord klubu.

Dużą klasę w sezonie halowym pokazał Adrian Wyrzykiewicz. Przebojem wszedł do czołówki krajowej seniorów, uzyskując bardzo dobre rezultaty na 400 metrów (50,44 sek.) i 800 m (1:50,40). Tylko niefortunny zbieg okoliczności, wynikający z losowania serii podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów, sprawił, że w silnej stawce na 800 metrów zajął piąte miejsce, chociaż w bezpośredniej konfrontacji z najlepszymi był trzeci.

O miłą niespodziankę postarał się Marcin Król, który w skoku wzwyż wywalczył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Młodzików.

Na wielką "gwiazdeczkę" w polskiej lekkoatletyce wyrasta zaledwie 12-letnia Zuzanna Doroba. Ta bardzo utalentowana biegaczka nie przegrała w tym sezonie żadnego biegu, wywalczając złote medale w finałach Czwartków LA. Wynikiem 42,10 sek. w biegu na 300 metrów ustanowiła rekord Polski swojej kategorii wiekowej, bijąc zarazem rekord klubu w kategorii open.

Podobne predyspozycje i talent objawił inny młody biegacz Gwdy, również 12-letni Oliver Kamiński. Podobnie jak Zuzanna zdobył dwa złote medale w biegu na 300 metrów również na tych samych ważnych imprezach.

Na dorobek klubu w sezonie 2018 wpływ też miało wielu innych zawodników, m.in. Radosław Sójka i Piotr Konek - chód sportowy, Mateusz Fąs, Krystian Szymański, Mieszko Tobera i Hanna Krajewska - biegi długie, Jacek Włodarczak - skok w dal, Jan Poczewski - biegi średnie, Paweł Konek - sprint, Mikołaj Szarejko - biegi płotkarskie, Katarzyna Madej - skok wzwyż.

Sztab szkoleniowy Gwdy - od lat jest niezmienny: Ignacy Krzewiński, Zbigniew Łapacz, Przemysław Sobkowski, Andrzej Wawruszak, Andrzej Szymański - niewątpliwie miał powody do zadowolenia.

Teraz przed zarządem klubu, prezesem Czesławem Pachowiczem i trenerami poważne przedsięwzięcie organizacyjne: 12 grudnia w hotelu Gromada w Pile obchodzić będą 25-lecie klubu PLKS Gwda Piła.