Zamknij
REKLAMA

3 maja - święto myśli wyprzedzającej czasy

13:03, 04.05.2021 | Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy UM Piły
Skomentuj fot. UM Piła
REKLAMA

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, prezydent Piły Piotr Głowski, przewodnicząca Rady Miasta Piły Maria Kubica i wiceprzewodnicząca Zdzisława Karpińska oraz członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Stanisława Staszica.

W uroczystości udział wzięli także mieszkańcy miasta oraz delegacje reprezentujące instytucje publiczne i organizacje społeczne. Z uwagi na epidemię obchody odbyły się w reżimie sanitarnym.

Kilka lat temu prezydent Piły w swoim przemówieniu mówił o znaczeniu konstytucji, która jest podstawą prawa polskiego i określa zasady, którymi kierujemy się zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

- Tak jak kodeks drogowy reguluje zasady poruszania się na drodze, tak konstytucja reguluje funkcjonowanie państwa i jego obywateli. Zapewnia stałość i bezpieczeństwo, daje wolność, ale i ogranicza. Słowa te nigdy nie tracą na aktualności, choć czasami odnosi się wrażenie, że nie wszyscy o tym pamiętają.

3 maja to święto myśli - światłej, wybiegającej w przyszłość, wyprzedzającej czasy. Dlatego mając szacunek i dziękując przodkom za Konstytucję 3 Maja, cytujemy jej wstęp, który niech będzie inwokacją i mottem dla nas do tworzenia prawa:

Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, […] ceniąc drożej nad życie, […] niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, […] mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic […], niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to Konstytucji dalsze ustawy Sejmu […] we wszystkim stosować się mają.

(Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy UM Piły)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

PolskaPolska

0 0

Precz z Targowicą 08:44, 05.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VERSOVERSO

1 0

Panie Głowski ...ten karton piwa kupiony w czasie pracy już wypity ? 07:56, 06.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%