Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy z rejonu Okólnej o planach likwidacji parkingu: "Robią nam wielkie świństwo!"

14:05, 13.05.2022 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Na parkingu przy ulicy Okólnej w Pile - z udziałem władz powiatu, dziennikarzy i mieszkańców - odbyła się dzisiaj konferencja prasowa w sprawie proponowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie skrzyżowania ulic Okólna, Bydgoska i Kusocińskiego.

Parking, na którym zwołano konferencję - a dokładnie jego przyszłość w kontekście zamiarów miasta - jest od kilku tygodni na ustach mieszkańców tej części Piły. Plany te dotyczą likwidacji około stu miejsc parkingowych, w miejscu których miałby powstać cztero- pięciopiętrowy budynek mieszkalno-usługowy.

Uwagi do wyłożonego 21 marca na okres jednego miesiąca planu złożyli mieszkańcy oraz starosta Eligiusz Komarowski.

Ten ostatni zwrócił m.in. uwagę na to, że istniejący parking jest funkcjonalnie związany z osiedlem budynków wielorodzinnych usytuowanych w kwartale ulic Bydgoska, Ludowa, Okólna i Roosevelta. Przeznaczenie go pod budownictwo wielorodzinne z usługami ograniczy w sposób istotny ilość dostępnych miejsc parkingowych.

W opinii starosty w projekcie zawarto niekorzystny wskaźnik dla ilości miejsc postojowych oraz nieprawidłowo określono dostęp komunikacyjny do istniejących budynków usługowych. Ponadto zrealizowane rondo wraz z obecną organizacją ruchu nie przewiduje dodatkowych pasów ruchu, zaś teren w bezpośrednim sąsiedztwie ronda zagospodarowany został na chodniki i ścieżki rowerowe, co wyklucza poszerzenie ulicy Okólnej do dwóch pasów w każdą stronę.

- Oto nagle w marcu okazało się, że w miejscu naszego parkingu ma powstać kilkupiętrowy blok – przypomina reprezentująca mieszkańców pani Katarzyna. - Ludzie za głowy się złapali! Już teraz nie ma gdzie parkować, auta stawiane są na trawnikach. Tu nawet pogotowie czy straż pożarna mają kłopoty z dojechaniem. My walczymy o swoje miejsce do życia. To osiedle jeszcze peerelowskie, ale wszystko jest poukładane, są niższe budynki, są wieżowce. I nagle, na siłę, funduje nam się jakąś alternatywną rzeczywistość.

- Prezes Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapewnia, że nie planuje tu żadnej budowy. Ale ta sytuacja w przyszłości przecież może się zmienić. To oświadczenie ma tylko zgasić nasze emocje - twierdzi inny mieszkaniec.

- Mieszkam tu 46 lat i jeszcze nikt nigdy nie próbował nam zrobić takiego świństwa! Wytną nam resztę drzew, zasłonią widok nowym budynkiem i będziemy mieszkać jak w getcie? - dodaje wyraźnie zdenerwowana starsza mieszkanka osiedla.

- Ten parking oddziałuje nie tylko na najbliższe otoczenie, ale także na tę część miasta. Dobry planista powinien te wszystkie aspekty zoptymalizować - uważa starosta Eligiusz Komarowski. - Deklaruję współpracę z władzami Gminy Piła. Dysponujemy terenami, które mogą być przystosowane pod budownictwo mieszkaniowe. Z mojego rozeznania wynika, że 95 procent budowanych w Pile mieszkań realizują podmioty prywatne. W ciągu niespełna siedmiu lat miasto wybudowało 69 lokali. To jest ledwie 10 na rok.

- Budowa w tej części miasta drogi w sumie z czterema pasmami to kuriozum. Władztwo Gminy Piła nie jest nieograniczone. Ulica Okólna jest drogą powiatową, a nikt z nami na ten temat nie rozmawiał. A co z ludźmi, którzy od lat mają tutaj swoje miejsca pracy? - pyta wicestarosta Arkadiusz Kubich.

- Przez tyle lat było wszystko dobrze, po czym w 2018 roku dowiedzieliśmy się, że mamy iść pod młotek, a mówiąc wprost: mamy zostać zniszczeni - opowiada jeden z właścicieli pawilonów handlowo-usługowych przy Okólnej. - Na spotkaniu z prezydentem Głowskim i prezesem Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej padły słowa, że ma tutaj powstać budynek a nasze pawilony do tego krajobrazu nie pasują. I dlatego dzisiaj chcą nas stąd wykurzyć. Możemy jeszcze prowadzić działalność gospodarczą do 2023 roku. Potem wchłonie nas nowy pas drogowy. Nikt nam nie powiedział, co będzie dalej z nami? Nikt niczego w zamian nam nie zaproponował.

- Ulica Okólna została przebudowa sześć lat temu za ogromne pieniądze, w jej sąsiedztwie powstały trzy ronda. Skąd tu nagle wziął się pomysł czteropasmówki? Tylko po to, by nasze pawilony zniknęły? Prezydent Głowski - cisza na ten temat. Idę do urzędu - żadnych konkretów, proszę czekać na decyzję - mówi inny z przedsiębiorców działających przy Okólnej.

- Dowiedzieliśmy się o planach likwidacji parkingu na zasadzie poczty pantoflowej - zaznacza pan Arkadiusz. - Apeluję do mieszkańców Piły o czujność. Bo taka sytuacja może nagle mieć miejsce w innych rejonach miasta. Pisaliśmy do prezydenta Głowskiego petycje i nic, cisza. Powiem kolokwialnie: trzeba mieć jaja i przyjść z ludźmi porozmawiać.

- Dzisiaj ten temat jest odrzucany jak gorący kartofel. Ale przecież zaczęło się od tego, że ktoś wskazał, że ten konkretny parking mógłby być przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Istotne jest to, kto wyszedł z takim pomysłem i czy był to jego pomysł, czy też działał z czyjeś inspiracji? - zwraca uwagę starosta Eligiusz Komarowski.

Obecna na konferencji radna miejska Emilia Piechocka ze Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe zapowiedziała, że będzie głosowała przeciwko zmianom w planie, które miałyby wiązać się z likwidacją obecnego parkingu.

Więcej na ten temat przeczytacie w przyszłym tygodniu w majowym numerze naszego miesięcznika.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

patatajpatataj

11 0

Jeszcze tylko kwiatka brakuje... 14:20, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomarowskiKomarowski

17 4

nie przepuści żadnej okazji by polansować się strojąc w piórka,,obrońcy uciśnionych"i przy okazji dowalić Głowskiemu 15:00, 13.05.2022

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

emigracja_jacek_soplemigracja_jacek_sopl

3 9

Pewnie byś tak nie pisał, gdybyś tam mieszkał i nie mógł za jakiś czas zaparkować swojego Cinquecento 15:37, 13.05.2022


RR

4 0

Szkoda, że tym razem Głowski daje mu pożywkę... Zresztą nie pierwszy raz... 16:34, 13.05.2022


Do emigracja_jacek_sDo emigracja_jacek_s

2 3

Szul nie ma cinquecento, tylko kijankę. 19:28, 13.05.2022


kijankę kijankę

3 2

to ty masz gaciach i pampersa wiecznie mokrego 22:44, 13.05.2022


SS

6 14

Pan starosta Komarowski, to wspaniały człowiek❤️ broni mieszkańców, a prezydent Głowski, to stary PeOwiec. U niego tak jak i u senatora Grodzkiego, to tylko pieniądz w kieszeni się liczy.🙁 15:33, 13.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

łubu,dubułubu,dubu

8 0

łubu,dubu,niech nam żyje starosta powiatubu ! 🤣 16:28, 13.05.2022


asas

10 0

na pana trzeba zasłużyć to jest tylko plajtboy 17:23, 13.05.2022


rhrh

11 3

Precz z kaczyzmem ! ! ! 19:34, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

parkingowyparkingowy

8 1

niech spoleczeństwo spyta p staroste o pokój nr 7 w staszicowce przy stadionie okrzei co tam sie dzieje?
22:35, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rykhienrykhien

6 2

Ręce precz od Piły. 11:34, 14.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SYNDYKSYNDYK

3 4

Głowski ? Aaaaa to ten od likwidacji strzelnicy ? Teraz kolej na likwidacje parkingu...Peopwiec zawsze musi coś likwidować i zwijać. Tusk zwijał państwo a ten zwija miasto... 07:12, 16.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%