Zamknij

Oszukiwał „Na BLIK-a”. Zgarnął 40 tysięcy złotych

17:06, 25.03.2025 Aktualizacja: 17:08, 25.03.2025
Skomentuj

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Pile zatrzymali 28-latka, który wypłacał z bankomatów pieniądze pochodzące z oszustwa „na BLIK-a”.

W ostatnim czasie pilscy policjanci otrzymali wiele zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych. Przestępcy podstępem wyłudzali od niczego nieświadomych mieszkańców kody BLIK, dzięki którym później wypłacali skradzioną gotówkę na terenie całego kraju.

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wykonali wiele czynności, które ostatecznie pozwoliły wytypować bankomaty, z których wypłacano pieniądze, oraz ustalić rysopis sprawcy.

W ubiegłym tygodniu w Gdańsku przy jednym z bankomatów mundurowi zatrzymali 28-latka, który trudnił się tym przestępczym procederem.

Łącznie przy mężczyźnie znaleziono blisko 40 tysięcy złotych.

Choć zatrzymany usłyszał już zarzuty, mundurowi podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

28-latek został objęty dozorem policyjnym. Za oszustwa grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Aby uchronić się przed tego typu oszustwami należy stosować kilka prostych zasad.

  • Nie ufaj obcym i nie wierz we wszystko, co mówią.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. „Czerwona lampka” powinna zapalić się zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga wypłat pieniędzy lub zainstalowania oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego, czy pulpitu komputera. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
  • Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
  • Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku, kiedy ktoś do ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru).
  • Sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje cię oszukać, natychmiast powiadom policję.

Apelujemy o czujność i rozsądek! Podchodźmy z dozą ograniczonego zaufania do wszelkich wiadomości zawierających prośbę o pożyczenie pieniędzy.

(mł. asp. Magdalena Mróz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%