Zamknij

Oszuści atakują seniorów! Policja apeluje o rozwagę

13:10, 17.01.2020 podkom. Żaneta Kowalska Aktualizacja: 13:13, 17.01.2020
Skomentuj

Kolejni mieszkańcy województwa wielkopolskiego stracili wszystkie swoje oszczędności. Gdy usłyszeli w słuchawce telefonu głos rzekomego "policjanta", który powiedział, że wnuczek miał wypadek i potrzebne są pieniądze, wszyscy chcieli pomóc... Tylko nie wiedzieli, że mają do czynienia z oszustami...

Seniorzy łącznie stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych. To, niestety, kolejne już oszustwa na szkodę starszych osób na terenie Wielkopolski w ostatnim czasie. Apelujemy o rozwagę! Rozmawiajmy z najbliższymi o takich przestępstwach.

Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni i podając się za policjanta prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy, to oszust! Z tą informacją, na wszelkie możliwe sposoby, funkcjonariusze starają się dotrzeć do starszych osób.

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!

Jak działają oszuści? Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podająca się za funkcjonariusza Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. Fałszywy "funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Mieszkańcy Piły i powiatu pilskiego! Pamiętajcie! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni - rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 112. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.

(podkom. Żaneta Kowalska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

ZuzaZuza

0 4

Brak słów,najlepszym wyjściem,to zabrać tym starszym ludziom nadmiar pieniędzy i nie będą mieli co rozdawać. 13:44, 17.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pp

0 0

starość nie radość , młodość nie wieczność pamiętaj...... kozo 19:53, 18.01.2020


reo

ja ja

3 1

przeczytaj co napisałaś i puknij się w główkę.... może tobie trzeba wziąć pieniążki ....itd
22:44, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%