Zamknij
REKLAMA

Policjanci podsumowali 2020 rok

10:29, 23.02.2021 | mł. asp. Jędrzej Panglisz
Skomentuj fot. KPP w Pile
REKLAMA

Pilscy policjanci w 2020 roku przeprowadzili więcej interwencji, zatrzymali więcej sprawców przestępstw oraz nietrzeźwych kierujących. Wzrosła również liczba interwencji związanych z przemocą w rodzinie. Ponadto zabezpieczono 18 kg narkotyków, a wartość zabezpieczonego mienia to kwota bliska 3,5 mln złotych. W tym czasie zrealizowano wiele spraw o charakterze kryminalnym oraz gospodarczym. Ubiegły roku to także ważne wydarzenia dla całej jednostki, m.in. udział w centralnych obchodach Święta Policji w Warszawie oraz wmurowanie aktu erekcyjnego upamiętniającego budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Rok 2020 był rokiem bardzo wymagającym dla pilskich funkcjonariuszy. Oprócz wykonywania ustawowych zadań jak np. wykrywanie sprawców przestępstw, pilnowanie porządku oraz zapewnienie bezpieczeństwa, policjanci otrzymali nowe zadania związane z walką z COVID-19.

Podsumowując stan bezpieczeństwa na terenie całego powiatu okazało się, że w 2020 roku pilscy funkcjonariusze przeprowadzili więcej interwencji, zatrzymali więcej sprawców przestępstw oraz nietrzeźwych kierujących. Wzrosła również liczba interwencji związanych z przemocą w rodzinie. Więcej osób zostało tymczasowo aresztowanych. W tym czasie zrealizowano także wiele ważnych spraw o charakterze kryminalnym oraz gospodarczym. Z czarnego rynku zdjęto ponad 18 kg narkotyków, a wartość mienia zabezpieczonego przez pilską jednostkę to kwota blisko 3,5 mln złotych.

Najważniejsze wydarzenia z życia jednostki w 2020 roku:
• W obecności Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Policji, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, Komendanta Powiatowego Policji w Pile i Władz Samorządowych odbyła się uroczysta zbiórka z okazji wmurowania aktu erekcyjnego upamiętniającego budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile.
• Komendant Powiatowy Policji w Pile nadkom. Mariusz Wiśniewski towarzyszył pilskiemu dzielnicowemu, który wystąpił przed trybuną honorową wraz z pięcioma innymi laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant, który mi pomógł”, podczas centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie.
• W sali konferencyjnej pilskiej jednostki miała miejsce uroczystość powołania Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Pile. Podczas odprawy, w której udział wzięła kadra kierownicza, został odczytany rozkaz w którym to kom. Magdalena Maślankiewicz-Niedbalska została powołana na Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Pile.

Poniżej podsumowanie pracy poszczególnych pionów:

Policjanci pionu prewencyjnego przeprowadzili o 2.360 więcej interwencji w stosunku do roku ubiegłego. Znacząco wzrosła liczba założonych Niebieskich Kart (+92) oraz osób doprowadzonych do wytrzeźwienia do PDOZ - więcej o 738 osób.

W ubiegłym roku na drogach powiatu pilskiego zaistniało 1239 zdarzeń drogowych, w tym 34 wypadki (4 mniej niż w roku 2019) oraz 1205 kolizji. W wyniku tych zdarzeń 5 osób poniosło śmierć (w roku ubiegłym odnotowaliśmy 9 ofiar śmiertelnych), a 34 osoby zostały ranne.

484 nietrzeźwych kierujących zatrzymali funkcjonariusze WRD wspólnie z policjantami z jednostek podległych. 

W porównaniu do roku ubiegłego Zespół Wykroczeń wszczął 288 spraw więcej oraz skierował 399 więcej wniosków o ukaranie do sądu. Okres pandemii COVID-19Sprawdzono 30.906 osób przebywających na kwarantannie w powiecie pilskim. Zdecydowana większość - ponad 18 tysięcy osób skontrolowano na terenie miasta Piły. Policjanci wielokrotnie byli angażowani do kontroli przestrzegania obowiązujących obostrzeń m. in. w obiektach handlowych, środkach komunikacji miejskiej. Część z tych działań była wykonana wspólnie z Państwową inspekcją Sanitarną, Strażą Miejską oraz żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. 
 

Przestępstwo znęcania się nad rodziną - policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego wszczęli 66 postępowań z artykułu 207 K.K. Śledczy przedstawili zarzuty znęcania się 24 podejrzanym. W 10 przypadkach Sąd Rejonowy w Pile zadecydował o tymczasowym aresztowaniu sprawcy przemocy.

Funkcjonariusze Zespołu Techników Kryminalistyki w 2020 r. uczestniczyli łącznie w 1209 czynnościach - wykonali między innymi 883 oględziny oraz przeprowadzili 15 eksperymentów procesowych. 

Wydział Kryminalny
W 2020 roku Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Wydziału Kryminalnego przeprowadził 418 spraw poszukiwawczych.

Spośród tych spraw ustalono i zatrzymano 336 osób poszukiwanych, z czego
• 272 osób poszukiwanych na podstawie polecenia osadzenia w Zakładzie Karnym
• 20 osób poszukiwanych na podstawie Listu Gończego
• 44 osoby poszukiwane w celu Ustalenia Miejsca Pobytu

Ponadto funkcjonariusze prowadzili 42 sprawy poszukiwawcze za osobami zaginionymi, przy czym wszystkie te sprawy zostały zakończone. Funkcjonariusze WKR zabezpieczyli blisko 18,5 kg narkotyków o wartości 1,5 mln. złotych

Wydział d/w z Przestępczością Gospodarczą
Funkcjonariusze WPG w trakcie prowadzonych postępowań w ramach kompensacji na rzecz Skarbu Państwa oraz pokrzywdzonych zabezpieczyli ponad 1,6 mln złotych. Zabezpieczenie to obejmowało kosztowności, pieniądze, biżuterię oraz mienie ruchome i nieruchome.

Łączna ilość zabezpieczonych wyrobów bez polskich znaków akcyzy skarbowej w 2020 r.
• Wyroby alkoholowe w postaci spirytusu, wódki oraz zacieru - 800 litrów
• Tytoń do palenia - krajanka 1820 kg
• Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonych podatków wyniosły łącznie 1,5 mln złotych. 

Wydział Ogólny
W ubiegłym roku do służby w Komendzie Powiatowej Policji w Pile przyjęto 18 nowych funkcjonariuszy. Ponadto 4 policjantów przeniosło się do Piły z innych jednostek terenowych.

Szef pilskich policjantów wręczył 77 rozkazów, w których mianował policjantów na wyższe stanowiska służbowe.  W tym okresie awanse na wyższy stopień służbowy otrzymało 86 funkcjonariuszy.

Służbowe środki transportu - 7 mocno wyeksploatowanych pojazdów zostało wycofanych z dalszego użytkowania. W ich miejsce pozyskano 3 nieoznakowane radiowozy, które zostały przekazane pilskie jednostce dzięki wsparciu Stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat" z Piły.Łączna wartość środków pozyskanych od podmiotów zewnętrznych to kwota ponad  205 tys. złotych. 

Komisariat Policji w Wyrzysku
Funkcjonariusze z terenu KP Wyrzysk zabezpieczyli ponad 1,2 kg narkotyków, a mienie zabezpieczone przez komisariat to kwota ponad 232 tys. złotych.

Podczas pełnionych służb policjanci zatrzymali 97 sprawców przestępstw oraz 36 osób poszukiwanych. Ponadto odnotowano 97 kolizji, 3 wypadki drogowe, w których 5 osób zostało rannych.

Na terenie podległym KP Wyrzysk funkcjonariusze zatrzymali 308 nietrzeźwych kierujących. 

Komendant Powiatowy Policji w Pile nadkom. Mariusz Wiśniewski składa podziękowania dla wszystkich samorządów oraz instytucji współpracujących na co dzień z Komendą Powiatową Policji w Pile oraz jednostkami podległymi za pomoc oraz wsparcie. Wyrazy wdzięczności kieruje w stronę Stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat", które przez ostatnio roku bardzo mocno zaangażowało się we wsparcie pilskiej jednostki. Za zaangażowanie, kreatywność, dyspozycyjność, dobrą służbę i pracę serdeczne podziękowania szef pilskich policjantów kieruje do wszystkich swoich podwładnych - policjantek, policjantów oraz pracowników cywilnych z Komendy Powiatowej Policji w Pile, Komisariatu Policji w Wyrzysku, Posterunków Policji w Białośliwiu, Łobżenicy, Wysokiej, Kaczorach, Ujściu oraz Szydłowie.

(mł. asp. Jędrzej Panglisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%