4 października w samo południe na placu Staszica w Pile otwarta zostanie plenerowa wystawa fotografii "1989. Musimy wygrać".
Autorem zdjęć jest Jarosław Maciej Goliszewski, który będzie obecny na otwarciu wystawy. Komentarze historyczne: dr Grzegorz Majchrzak. Konsultacja naukowa: prof. Jan Żaryn. Projekt ekspozycji: Jarosław Kłaput / Kłaput Project.
Wystawa plenerowa zorganizowana jest przez Kancelarię Senatu z okazji 30. rocznicy przemian demokratycznych w Polsce oraz odrodzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomina najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odsunięcia od władzy komunistów i zapoczątkowały przemiany demokratyczne w naszym kraju, m.in. utworzenie Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie, obrady Okrągłego Stołu i jego kontestatorów, Pomarańczową Alternatywę, zjazd NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", ponowną rejestrację "Solidarności", studenckie demonstracje w sprawie rejestracji NZS, kampanię wyborczą i kandydatów strony solidarnościowej, przeciwników wyborów kontraktowych, pierwsze posiedzenia nowo wybranego Sejmu i Senatu, wybór Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL, wybór Tadeusza Mazowieckiego na premiera i powołanie jego rządu, a także ostatni zjazd PZPR.
Rok 1989 był dla Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej czasem przełomu. Rozpoczął się upadek komunizmu europejskiego i droga tych państw do demokracji. W Polsce zapoczątkowały go obrady Okrągłego Stołu, a przyspieszyły częściowo demokratyczne wybory do Sejmu, w wypadku Senatu w pełni wolne, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Był to też czas licznych protestów przeciwników ugody z władzami PRL przy Okrągłym Stole i częściowo demokratycznych wyborów parlamentarnych, oskarżających elity "Solidarności" o zdradę, a także protestów w konkretnych kwestiach, np. zwolenników zniesienia cenzury czy usunięcia wojsk sowieckich z Polski. W grudniu 1989 roku więzienie opuścił ostatni więzień polityczny Józef Szaniawski. Nadal jednak niszczono akta Służby Bezpieczeństwa, zacierając w ten sposób ślady jej często przestępczej działalności. Swoistym domknięciem tego roku było samorozwiązanie 29 stycznia 1990 roku Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawującej totalną władzę w Polsce od ponad 40 lat, odpowiedzialnej za cykliczne kryzysy towarzyszące jej rządom.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Jeśli pada, to czytamy książki
A jak słoneczko, to bzykam.
bączek
22:16, 2025-07-18
W sobotę zawrze w całej Polsce. Masowe manifestacje
Czy aby na pewno sobota w tym roku w lipcu wypada 20 dnia miesiąca?
kalendarzykmałżeński
22:12, 2025-07-18
Tak będzie wyglądać odnowiony grób Michała Drzymały
W Grabównie mieszkaniec i miłośnik renowacji wszystkiego, co warte zachowania pan Leszek Koper odnalazł na złomowisku tablicę pamiątkową poświęconą Michałowi Drzymale. Zamontował ją na kamiennym cokole przy restauracji Dworek w Grabównie.
chwała
22:06, 2025-07-18
W sobotę zawrze w całej Polsce. Masowe manifestacje
Cała nadzieja w Konfederacji. I mówię to jako osoba, która nigdy na tę partię nie głosowała.
pilanka
20:04, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz