Zamknij

Ostatni weekend maja: egzercunki w Złotowie

12:53, 17.05.2024 fp Aktualizacja: 12:55, 17.05.2024
Skomentuj

25 i 26 maja Półwysep Rybacki w Złotowie ponownie przejmą w posiadanie miłośnicy dawnych dziejów!

Za sprawą III Złotowskiego Pikniku Historycznego będzie można zobaczyć z bliska tuzin husarzy w pełnym rynsztunku na koniach, zajrzeć do wsi z epoki średniowiecza, czy ulec egzercerunkom rycerzy z toruńskiej Arkony!

Kanwą tegorocznej edycji pikniku jest „Jubileusz 360-lecia złotowskiej fary”. Fara to kościół wybudowany z fundacji wojewody poznańskiego Andrzeja Karol Grudzińskiego w 1664 roku. Wojewoda w wojnie ze Szwedami stanął po stronie wroga, ale wkrótce przejrzał na oczy i niczym Kmicic z sienkiewiczowskiego „Potopu” i wrócił na Ojczyzny łono. Ku przebłaganiu gniewu swego ludu zbudował przepiękną świątynię, perłę barokowej architektury, z której słynie miasto Złotów. W niedzielę, drugiego dnia pikniku w farze odbędzie się uroczysta msza poświęcona wydarzeniom sprzed 360 lat, z udziałem rycerstwa przybyłego do Złotowa.

Złotowski Piknik Historyczny będzie świetną okazją do wejścia w świat zamierzchłych czasów gdzie, obok harców skrzydlatych husarzy Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, spokojny żywot wieść będą członkowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych - Drużyna Wojów Grodu Wałcz, tworząc niezwykle ciekawą wioskę. Gościa pikniku zaskoczy rozmaitość postaci-mieszkańców osady, bogactwo ich zajęć, wyposażenie, broń i narzędzi codziennego użytku.

Zanim Półwysep Rybacki wypełni tętent koni w sobotę 25 maja nastąpi odsłonięcie nowego muralu na posesji przy al. Piasta 59 w Złotów. Mural przedstawia najważniejsze złotowskie zabytki w ujęciu pani Teresy Jakubowskiej, wybitnej graficzki ze Złotowem w życiorysie.

Rycerze z toruńskiej grupy historycznej Arkony ze swadą i humorem wprowadzą uczestników pikniku w atmosferę zwyczajów i tradycji sprzed blisko 400 lat. Wiele przy tym śmiechu i dobrej zabawy, bez względu na wiek widza arkońskich popisów.

Przyswajanie motywów historycznych ułatwią koncerty z muzyką z dawnych epok zespołów Żniwa i KliMagJa, recital Dawida Krzyka, nie zabraknie stoisk z wyrobami na poły rzemieślniczymi, o pogodę ducha zadba także Spółdzielnia Rolnik z ofertą gastronomiczną oraz inne stoiska z szybką przekąską. Ogłosimy wśród widzów konkurs na przebranie z epoki z atrakcyjnymi nagrodami.

- W sobotę pośród zapewne tłumów widzów poruszać się będą Kajko i Kokosz, bohaterowie słynnego komiksu, dziś dzielnie wspierający akcję promocyjną Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej! Pierwszy dzień pikniku zamkniemy wieczornym pokazem teatru ognia! - zapowiada Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej

III Złotowski Piknik Historyczny swoim patronatem objął marszałek województwa wielkopolskiego oraz wojewoda wielkopolski, co świadczy o dużej randze wydarzenia.

PROGRAM:

Sobota 25 maja 2024
15.00 - odsłonięcie muralu przy al. Piasta 59 i przemarsz przez miasto

Półwysep Rybacki

16.00 - otwarcie pikniku, osady średniowiecznej i animacje historyczne
17.00 - pokaz umiejętności Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego
18.30 - animacje historyczne
19.30 - koncert zespołu KliMagJa
20:30 - koncert zespołu Żniwa
ok. 21.30 - pokaz ogniowy po zmierzchu

Niedziela 26 maja 2024

12.30 - msza święta w kościele pw. WNMP z udziałem husarii

Półwysep Rybacki

14.00 - otwarcie II dnia pikniku i animacje historyczne
15.00 - pokaz umiejętności husarskich
16.30 - animacje historyczne
17.30 - występ muzyczny Dawida Krzyka
19.00 - rozstrzygnięcie konkursu na strój historyczny i zakończenie pikniku

Stoiska rzemieślnicze i atrakcje historyczne.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%