Ukraina ma niezwykłą wartość historyczną, a w połączeniu z ciekawym ukształtowaniem terenu i długą listą zabytków stanowi wart uwagi obszar do zwiedzania. Cieszy się sporym zainteresowaniem także przez to, że urodziło się tu wielu znakomitych artystów, m.in. aktorów (w tym amerykańska aktorka Milla Jovovich), pisarzy, reżyserów, poetów i pieśniarzy, malarzy, sportowców oraz polityków. Ich wpływy i ślady widać na ulicach stolicy oraz pobliskich miast.
Na terenie Kijowa mieszkają wyznawcy kilku religii, co ma też odzwierciedlenie w najważniejszych zabytkach stolicy. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano m.in. Sobór Mądrości Bożej oraz Ławrę Peczerską. Pierwszy z obiektów to cerkiew przekształcona w muzeum, zachwycająca oryginalną budową (na dachu znajduje się 13 kopuł) oraz wnętrzem zdobionym freskami i malowidłami z przełomu XI i XII wieku. Wokół budynku znajdują się m.in.: dzwonnica z XVIII wieku, a także refektarz i rezydencja metropolity kijowskiego. Ławra Peczerska z kolei to prawosławny klasztor z całym kompleksem budynków, w których mieszczą się muzea i sale wystawowe. W jej podziemiach pochowani są najważniejsi dla historii miasta, czyli: fundator klasztoru, święty, kronikarz, książę i pierwszy kijowski metropolita.
Architektura tego miejsca zachwyca największych projektantów, stanowi również zapierający dech w piersiach widok, który możemy podziwiać znad Dniepru. Chcąc zobaczyć ją na własne oczy, warto skorzystać z oferty połączeń lotniczych. Loty Warszawa - Kijów znaleźć można w atrakcyjnych cenach i wielu terminach w serwisie FRU.PL.
Przechadzając się głównymi ulicami Kijowa, nie sposób nie zauważyć licznych muzeów oraz pomników, które zdobią przestrzeń. Na uwagę zasługuje m.in. Muzeum Michaiła Bułhakowa, rosyjskiego pisarza znanego głównie dzięki powieści „Mistrz i Małgorzata”. Znajduje się ono w jego rodzinnym domu i stanowi prawdziwą furtkę do podróży w czasie. Wchodząc do budynku, obejrzeć możemy rodzinne zdjęcia pisarza, jego rękopisy, a także meble używane przez siostrę i najbliższych Bułhakowa. Wszystko to sprawia wrażenie, jakby rodzina wyszła przed chwilą z domu i miała zaraz wrócić. Niedaleko budynku znajduje się ławeczka, na której artysta spoczął już na zawsze w formie pomnika z brązu, z którym można chwilę „porozmawiać” o literaturze.
Zainteresowaniem cieszy się również Muzeum Jednej Ulicy, które pokazuje życie mieszkańców Andriejewskiego Zjazdu i ma na celu promocję ukraińskiej kultury. Turyści polecają też Muzeum Czarnobylskie, które ma upamiętniać tragiczne wydarzenia z 1986 roku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz