Zamknij
REKLAMA

Stolica Ukrainy - ważny ośrodek kulturalno-naukowy i turystyczny

14:50, 25.02.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Ukraina to kraj, którego losy wpłynęły na rozwój kultury, nauki, a ostatnio również turystki. Stolicą państwa jest Kijów, który cieszy się największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o ludzi przyjeżdżających z całego świata w celu poznania niezwykłej historii tego regionu. Co warto tu zobaczyć? Dlaczego to takie ważne miejsce? Jakie zabytki koniecznie należy zwiedzić?


Ukraina ma niezwykłą wartość historyczną, a w połączeniu z ciekawym ukształtowaniem terenu i długą listą zabytków stanowi wart uwagi obszar do zwiedzania. Cieszy się sporym zainteresowaniem także przez to, że urodziło się tu wielu znakomitych artystów, m.in. aktorów (w tym amerykańska aktorka Milla Jovovich), pisarzy, reżyserów, poetów i pieśniarzy, malarzy, sportowców oraz polityków. Ich wpływy i ślady widać na ulicach stolicy oraz pobliskich miast.


Świątynie i kościoły - zabytki religijne

Na terenie Kijowa mieszkają wyznawcy kilku religii, co ma też odzwierciedlenie w najważniejszych zabytkach stolicy. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano m.in. Sobór Mądrości Bożej oraz Ławrę Peczerską. Pierwszy z obiektów to cerkiew przekształcona w muzeum, zachwycająca oryginalną budową (na dachu znajduje się 13 kopuł) oraz wnętrzem zdobionym freskami i malowidłami z przełomu XI i XII wieku. Wokół budynku znajdują się m.in.: dzwonnica z XVIII wieku, a także refektarz i rezydencja metropolity kijowskiego. Ławra Peczerska z kolei to prawosławny klasztor z całym kompleksem budynków, w których mieszczą się muzea i sale wystawowe. W jej podziemiach pochowani są najważniejsi dla historii miasta, czyli: fundator klasztoru, święty, kronikarz, książę i pierwszy kijowski metropolita.

Architektura tego miejsca zachwyca największych projektantów, stanowi również zapierający dech w piersiach widok, który możemy podziwiać znad Dniepru. Chcąc zobaczyć ją na własne oczy, warto skorzystać z oferty połączeń lotniczych. Loty Warszawa - Kijów znaleźć można w atrakcyjnych cenach i wielu terminach w serwisie FRU.PL.


Muzea i pomniki - spacer ulicami

Przechadzając się głównymi ulicami Kijowa, nie sposób nie zauważyć licznych muzeów oraz pomników, które zdobią przestrzeń. Na uwagę zasługuje m.in. Muzeum Michaiła Bułhakowa, rosyjskiego pisarza znanego głównie dzięki powieści „Mistrz i Małgorzata”. Znajduje się ono w jego rodzinnym domu i stanowi prawdziwą furtkę do podróży w czasie. Wchodząc do budynku, obejrzeć możemy rodzinne zdjęcia pisarza, jego rękopisy, a także meble używane przez siostrę i najbliższych Bułhakowa. Wszystko to sprawia wrażenie, jakby rodzina wyszła przed chwilą z domu i miała zaraz wrócić. Niedaleko budynku znajduje się ławeczka, na której artysta spoczął już na zawsze w formie pomnika z brązu, z którym można chwilę „porozmawiać” o literaturze.

Zainteresowaniem cieszy się również Muzeum Jednej Ulicy, które pokazuje życie mieszkańców Andriejewskiego Zjazdu i ma na celu promocję ukraińskiej kultury. Turyści polecają też Muzeum Czarnobylskie, które ma upamiętniać tragiczne wydarzenia z 1986 roku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%