Zamknij
REKLAMA

Co boli polskich rowerzystów?

15:49, 25.08.2016 | fp
Skomentuj
REKLAMA

Trwa największe w Polsce badanie opinii rowerzystów organizowane przez Fundację Allegro All For Planet. W ramach kampanii „Kręć Kilometry” ankietę wypełniło już ponad 20 tysięcy rowerzystów!

Kompleksowe wyniki badania znane będą jesienią, ale już teraz można powiedzieć, że największym problemem cyklistów jest brak stojaków rowerowych. Dużym zmartwieniem są także kradzieże rowerów, których boją się zwłaszcza mieszkańcy Dolnego Śląska i województwa zachodniopomorskiego.

Badanie trwa od początku maja. Fundacja Allegro All For Planet pyta w ankiecie o wiele aspektów rowerowej rzeczywistości. Wyniki pokazują różnice w opiniach pomiędzy poszczególnymi województwami, ale wszystkich łączy potrzeba poprawy infrastruktury rowerowej. Generalnie najlepiej warunki jazdy rowerem oceniają mieszkańcy województw pomorskiego i podlaskiego, relatywnie najgorzej rowerzyści z województwa opolskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

- W ramach oceny warunków jazdy rowerem, badani najlepiej ocenili sygnalizacje świetlne i oznakowania dróg w swoich miejscowościach. Zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń rowerzyści mają do parkingów rowerowych i stojaków - mówi dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

Rowerzyści nie muszą czekać na urzędnicze decyzje, sami mogą wziąć sprawy w swoje ręce. Jeżdżąc z aplikacją mobilną „Kręć Kilometry” mają szanse wygrać stojaki dla swojego miasta.

- Stojaki to bardzo ważny element infrastruktury. Ich dostępność i jakość są kluczowe, żeby skłonić jeszcze więcej Polaków do korzystania z roweru na co dzień. Dlatego w tym roku w ramach kampanii „Kręć Kilometry” postawimy kolejne 300 stojaków w polskich miastach. O lokalizacji zdecydują kilometry, które mieszkańcy przejadą na rowerach dla swojego miasta. Rywalizacja trwa do końca września” - mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Do tej pory w ramach kampanii „Kręć Kilometry” Fundacja postawiła ponad 1000 stojaków w 49 polskich miastach, także w Pile.  

Jedna trzecia polskich rowerzystów przyznaje, że kradzieże rowerów i wyposażenia rowerowego są poważnym problemem na ich osiedlu, ulicy czy w sąsiedztwie domu.

- Relatywnie najczęściej na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego uskarżają się mieszkańcy dużych miast. Blisko 36% tej kategorii respondentów zwraca uwagę na takie zagrożenie. Co ciekawe, ten wskaźnik jest ponad dwukrotnie niższy wśród ankietowanych mieszkających na terenach wiejskich, bo tylko 17% z nich przyznaje, że kradzieże rowerów stanowią problem w okolicy ich miejsca zamieszkania - mówi dr Andrzej Siatkowski.

Z badania prowadzonego w ramach kampanii „Kręć Kilometry” wynika, że rowerzyści z województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego relatywnie częściej zwracają uwagę na problem kradzieży rowerów i wyposażenia rowerowego. Prawie 40 procent ankietowanych z tych województw uważa kradzieże sprzętu rowerowego za poważny problem.

Pełen raport będący analizą ponad 20 tysięcy ankiet oraz danych zebranych od użytkowników bezpłatnej aplikacji „Kręć Kilometry” dostępny będzie jesienią. To największe tego typu badanie w Polsce, które w sposób kompleksowy pozwoli poznać środowisko rowerowe, potrzeby cyklistów
a także mocne i słabe punkty infrastruktury rowerowej polskich miast.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%