W Pobórce Wielkiej po raz piętnasty świętowali sadownicy.
Tradycyjnie sadownicze święto zainaugurowała msza święta w miejscowej kaplicy. Zaraz po niej w siedzibie Regionalnego Centrum Sadownictwa rozpoczęło się seminarium z wykładami „Replantacja sadów z uwzględnieniem działań ograniczających efekty zmęczenia gleby” (doc. dr hab. Czesław Ślusarczyk z Instytutu sadownictwa w Skierniewicach) oraz „Nawożenie sadów” (Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex).
O godzinie 15.00 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, którą poprowadzili Anna Pyda i Franciszek Tamas.
- Choć zmieniła się nazwa, to idea tego święta pozostaje od lat niezmienna. Obrazuje ono, jak odpowiedzialna jest praca sadownika - podkreślił wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski.
Za promocję sadownictwa czekały okolicznościowe grawertony od władz powiatu. Otrzymali je 88-letnia seniorka rodu Urszula Wojczyńska, a także Cezary Murawiec, Andrzej Dróbka oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią”.
Po raz pierwszy - z inicjatywy starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego - przyznano Superpuchary. Z rąk wicestarosty Stefana Piechockiego i przewodniczącego rady Powiatu Kazimierza Wasiaka trafiły one do Danuty i Jerzego Króla, Iwony i Ryszarda Hylla oraz Małgorzaty i Kazimierz Wotzka.
Odznaką honorową Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego odznaczeni zostali Anna Pyda i Ryszard Wolny.
Sadownicze święto było okazją do oficjalnego otwarcia kompleksu boisk do piłki nożnej i piłki siatkowej, które powstały na zapleczu Regionalnego Centrum Sadownictwa. Obiekt wybudowany w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” poświęcił ks. kanonik Kazimierz Czynsz, proboszcz parafii w Białośliwiu i zarazem dziekan dekanatu wyrzyskiego.
Po części oficjalnej sceną zawładnęły tańce, muzyka oraz biesiada z Krzysztofem Koniarkiem. Wieczorem rozpoczęła się dyskoteka.
Podczas XV Regionalnego Święta Sadowników miała też miejsce premiera książki „Pobórka Wielka od 1427 roku”. 590-letnie dzieje sadowniczej stolicy regionu opisała Halina Drab.
Obserwator 22:56, 04.06.2017
Przykro mi, ale od samego początku ta impreza jest cały czas dla tych samych ludzi. Formuła powinna dawno się zmienić i przyciągnąć innych, chociażby mikro Agro-targi.
szkoda...
jajo07:40, 05.06.2017
Jacy oni biedni ci sadownicy. Tyle im marznie co roku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu faktypilskie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
8 4
Mieszkańcy Pobórki Wielkiej uważają się za "coś lepszego" i co roku się obdarowują medalami,pucharami itp.
0 0
Bardzo zapraszamy do współpracy, mile widziane ciekawe pomysły oraz konstruktywna krytyka.