Zamknij
REKLAMA

Polskość to wartość bez granic

10:02, 01.06.2018 | Marcin Porzucek, poseł PiS
REKLAMA
Skomentuj

Za nami kolejna ważna wizyta zagraniczna prezydenta Andrzeja Dudy. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, gdzie gościł prezydent, to nasz sojusznik i bardzo ważny partner. Prezydent spotkał się oczywiście z Polonią, która w USA jest bardzo liczna. Z kolei delegacja Sejmu RP wraz ze mną w tym czasie odbywała wizytę u naszych rodaków w Kazachstanie.

Prezydent podziękował Polonii, że mimo upływu lat jej związki z Polską są bardzo silne. Dziękował za pielęgnowanie naszej kultury narodowej w USA. Prezydent przypomniał, że Chicago jest po Warszawie drugim największym polskim miastem.

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda zwrócił uwagę na silny fundament przyjaźni polsko-amerykańskiej. Przecież to nasi wybitni Polacy jak Tadeusz Kościuszko czy Kazimierz Pułaski walczyli w XVIII wieku o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Amerykanie natomiast w wojnie 1920 roku bronili polskiego nieba przed bolszewikami.

Współcześnie także mamy bardzo silne relacje z USA. To za prezydentury Andrzeja Dudy i rządów Prawa i Sprawiedliwości nie broni nas tylko nasze wspaniałe Wojsko Polskie, ale także wojska amerykańskie. Dzięki naszej silnej pozycji w NATO mamy pogłębioną współpracę militarną z wieloma naszymi partnerami. Dziś także rozszerzamy współpracę gospodarczą i wymianę handlową z USA. To efekty wysiłków naszej dyplomacji.

Kiedy prezydent przebywał w USA, delegacja sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, w której pracuję, odwiedziła naszych rodaków w Kazachstanie. Spotkaliśmy się z potomkami tych, których rodziny w latach 30-tych i 40-tych XX wieku zostały zesłane przez komunistów na stepy Azji Centralnej. Odwiedziliśmy wiele miejsc i miejscowości. Do niektórych docieraliśmy jadąc wiele kilometrów stepem, gdzie nie ma drogi, są za to tylko trawy i sucha ziemia. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, a nasze rozmowy dotyczyły ich sytuacji w Kazachstanie, oczekiwanej dalszej pomocy oraz znowelizowanej ustawie o repatriacji, która ułatwia powrót do Polski.

To wobec naszych rodaków na kresach dawnej Rzeczypospolitej oraz tych wywiezionych daleko na wschód mamy obowiązki jako państwo. Skupianie się na obcych nam kulturowo imigrantach z Syrii, Afryki Północnej i innych krajów arabskich, jako priorytetowe, co proponuje opozycja, uważam za duży błąd.

Zarówno prezydent Andrzej Duda w USA, jak i my w Kazachstanie, prosiliśmy rodaków, aby zawsze byli z nami i wspierali ojczyznę swoich przodków. I żeby pamiętali, że ten dom - Polska - jest zawsze dla nich otwarty.

(Marcin Porzucek, poseł PiS)

Polityk i samorządowiec, poseł na Sejm VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Absolwent Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie.

Marcin Porzucek
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

TomiTomi

11 3

Pan znowu z nas sobie kpi - myślisz że nie sprawdzamy innych, prawdomównych mediów? Wizyta D.udy była najuboższa od wielu lat - spotkał się z Polonią i żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. NIE spotkał się z ŻADNYM prominentnym politykiem USA!!! Ale tego już pośle do ósmej potęgi już w przekazie dnia nie podasz co? *%#)!& naród wszystko łyknie - a tutaj wynika, że D.dudę potraktowali gorzej od prezydenta np. Gruzji. Najwyższym rangą politykiem, z którym się spotkał, był gubernator Illinois Bruce.
Jak na razie nie wiadomo czy potwierdzona ale widać, że funkcjonuje ujawniona przez Onet notatka, zgodnie z którą po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o IPN, spotkania prezydenta Dudy (który podpisał tę ustawę) z najważniejszymi politykami USA będą wstrzymane. Nic dodać nic ująć.
A swoją drogą mogliście już z tego Kazachstanu nie wracać - dla dobra Polski którą podobno tak bardzo kochacie!!! 18:02, 01.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

witcherwitcher

2 2

,,załatwił"też,że za pomnik przedstawiający tancerza z bagnetem w plecach,będziemy płacić 500 tys.rocznie,co w sumie nie dziwi bo pomniczek wyjątkowo,makabryczny ;) 22:32, 01.06.2018


witcherwitcher

4 2

jak ma być Polska PiSowsko-katolska,to lepiej jak jej wcale nie będzie ! 20:04, 01.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomiTomi

2 0

Panie Porzucek - Propagandowa TVP podała że jednym z sukcesów D.udy była obrona pomnika Smoleńskiego w USA. Podobno Polonia (lub Polska) - nie pamiętam - miała wyłożyć rocznie za to jakąś sumę. Cały reportaż był w tonie - "pojechał i postawił ich do pionu" a tu taka niespodzianka: pomnik ma być przeniesiony na wniosek radnych głosami 6:3 (6-za, 3-przeciw) czyli kolejny zagraniczny sukces!!! I co Pan na to? 12:06, 15.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LewyLewy

1 0

Panie Porzucek głęboko wierzę, że Pan wcale nie myśli tak jak pisze, że to jedynie partyjno kaczorskie wytyczne 13:35, 15.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone