Zamknij
REKLAMA

Rząd zapłaci, gminy dowiozą

08:09, 15.02.2021 | Marta Kubiak, poseł na Sejm RP
Skomentuj
REKLAMA

Szczepienia przeciw wirusowi Sars-CoV-2 to dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego priorytet w walce z pandemią. Intensywne prace Zespołu ds. zdrowia na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozwoliły wypracować rekomendacje dla organizacji przez gminy transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień.

Korespondują one z zapisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Chodzi tu - najkrócej mówiąc - o to, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii z powodu Covid-19 (a także w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu) wojewoda może wydawać polecenia, które obowiązują wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie, państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Polecenia mające na celu przeciwdziałanie Covid-19 mają charakter decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia.

Właśnie takim zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej jest organizacja przez gminy transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi Sars-CoV-2, w tym osób niepełnosprawnych. Na komisji wspólnej z udziałem przedstawicieli rządu i samorządu ustalono, że gminy będą organizować transport na szczepienia zarówno dla indywidualnego pacjenta, jak i grupy pacjentów. Przejazd obejmuje trasę od miejsca zamieszkana do najbliższego punktu szczepień i z powrotem.

W ślad za tym zleceniem do gmin popłyną środki finansowe, refundujące poniesione koszty. Samorządy otrzymają ryczałty w wysokości 24 zł za przewóz pacjenta sprawnego ruchowo, 52 zł za osobę niepełnosprawną w gminach do 100 tys. mieszkańców oraz 60 zł za przewóz osoby niepełnosprawnej w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców (w stawce tej uwzględniono ewentualny transport opiekuna osoby niepełnosprawnej). Oprócz ryczałtu na przewóz mieszkańców, z puli wojewody pokryte zostanie także wynagrodzenie gminnego koordynatora transportu.

Od sprawnej organizacji szczepień zależy tempo przezwyciężania pandemii i powrotu do normalności społeczno-gospodarczej, za którą wszyscy tęsknimy. Sfinansowanie przez rząd transportu seniorów na szczepienia to konkretna i bardzo wymierna pomoc, której beneficjentami są osoby najbardziej potrzebujące wsparcia. Rząd Zjednoczonej Prawicy nigdy o nich nie zapomina.

(Marta Kubiak, poseł na Sejm RP)

Pilanka od urodzenia. Polityk, politolog i działaczka samorządowa. Poseł na Sejm VIII i IX kadencji.

Marta Kubiak

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

DrogaDroga

7 1

Proszę pamiętać co pani obiecała o naszej obwodnicy. Niech pani nie będzie jak ten kłamca Porzucek. Wszyscy liczymy na panią. 09:41, 15.02.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ww

10 1

zapomnij i porzucek wszelką nadzieję ! 16:53, 15.02.2021


DrogaDroga

3 4

Ty sama W zapomnij. Pani Marta powinna zostać senatorem bo to mądra jest kobieta i zbuduje nam ekspresówkę do Poznania 10:17, 17.02.2021


REKLAMA
0%