Zamknij
REKLAMA

Oprogramowanie dedykowane - czy warto w nie inwestować?

08.28, 26.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08.28, 26.08.2022

Po co płacić za oprogramowanie dedykowane, skoro są dziesiątki pudełkowych programów, które robią to, co trzeba? Gdyby faktycznie były – oprogramowanie dedykowane nie miałoby sensu, ale w tym tekście pokazujemy, że gotowego oprogramowania jest mniej, niż myślisz.

Wiele funkcji składa się na cały program

W wielu przypadkach lepiej jest zamówić oprogramowanie dedykowane np. tutaj  https://www.innotion.pl/custom niż moduły rozszerzające możliwości wersji pudełkowych, a to z kilku powodów. Autorzy programów często przede wszystkim nie umożliwiają dopisywania modułów – w najlepszym przypadku wydawca wersji pudełkowej może napisać wymagany moduł, ale ponieważ będzie miał na to praktyczny monopol, to cena będzie przeważnie zaporowa. A jeśli już ktoś z zewnątrz moduł napisze, to trzeba pamiętać, że zwykle się na jednej funkcji nie kończy i takiego sztukowania będzie całkiem sporo – z wyraźnie negatywnym wpływem na ergonomię i wydajność.

Oprogramowanie dedykowane potrafi rozwiązać wiele problemów

Wersje pudełkowe są pisane w taki sposób, aby mogło z nich korzystać jak najwięcej użytkowników, więc nikt nie skupia się tam na potrzebach szczególnej branży czy tym bardziej konkretnej firmy. Program do monitorowania produkcji będzie pozwalał na przykład śledzić ogólne wskaźniki, ale – na przykład – u wytwórcy przewodów i kabli nie pozwoli na zintegrowanie z zamówieniami miedzi na podstawie aktualnych wycen na giełdzie w Londynie. I to nie jest wydumany przykład: takie funkcje naprawdę implementuje się w oprogramowaniu dedykowanym, ale nigdy w gotowcach.

Program dedykowany kupuje się na zawsze

Problem z gotowym oprogramowaniem polega na tym, że kolejne jego aktualizacje nie przynoszą zwykle wielkich zmian. Usuwa się bugi, czasem doda się jakąś funkcję, jeśli będzie ona pomocna na przykład w związku ze zmianami przepisów. Ale jeśli firma chciałaby się rozwinąć i zdywersyfikować działalność, dokonać przejęcia albo wydzielenia, to programy gotowe nie będą w stanie takich operacji dobrze obsłużyć. Planując zakup oprogramowania, warto spróbować ocenić je w perspektywie paru lat: jak duże jest ryzyko, że za 5 lat trzeba będzie przeprowadzić kłopotliwą, kosztowną i skomplikowaną migrację na oprogramowanie dedykowane? Ile pieniędzy w tym czasie trzeba będzie wydać na customowe moduły albo dodatkowe programy?

Oprogramowanie dedykowane jest opłacalne prawie zawsze – obejmuje wszystkie potrzebne funkcje i nie trzeba przy nim płacić za funkcjonalności w firmie zbędne. Dodając do tego pełne wsparcie i możliwość rozbudowy w dowolnym kierunku, zyskuje się sprawne centrum dowodzenia firmą wyskalowane idealnie do konkretnej działalności, a to komfort, z który warto zapłacić.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%