Zamknij
REKLAMA

Jakie zarobki ma technik chłodnictwa i klimatyzacji? Jak wygląda zdobycie uprawnień?

13.44, 17.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13.44, 17.01.2023

W Polsce brakuje specjalistów od urządzeń chłodniczych i klimatyzatorów. Do szkół średnich kierunek ten wszedł w 2014 roku, czyli całkiem niedawno. Zapotrzebowanie na pracowników w tym obszarze jest na tyle duże, że specjalistów wciąż brakuje.

Jedną z kluczowych kwestii związanych z wyborem drogi zawodowej jest wysokość zarobków. Kolejną, jak zdobyć uprawnienia?

Kurs w szkole dla dorosłych

Najszybciej uprawnienia można zdobyć, zapisując się na kurs w szkole dla dorosłych. Kurs obejmuje kształcenie w dwóch kwalifikacjach. Jedną jest chłodnictwo, a drugą klimatyzacja. Po ukończeniu każdej kwalifikacji jest egzamin państwowy. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Egzaminy organizowane są dwa razy w roku, podobnie jak na studiach, w sesji zimowej i letniej.

Po kursie dyplom technik urządzeń chłodniczych wydawany jest absolwentom, którzy ukończyli liceum bądź technikum. Również, gdy nie masz zdanej matury. Natomiast na kurs chłodnictwo i klimatyzacja zapisać się może każdy, kto ma ukończone 18 lat. Tak przynajmniej jest w Szkole Partnerskiej Viessmann. Słuchaczem na tym kursie może zostać osoba z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Jedyna różnica jest taka, że osoby z niższym niż średnie wykształceniem, nie będą mieć tytułu technika.

O samym kursie warto wiedzieć, że można go już zrobić przez internet, jeśli chodzi o część teoretyczną. Natomiast praktyki odbywają się raz na kilka weekendów w oddziałach szkoły.

Ile zarabia technik chłodnictwa i klimatyzacji?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż na zarobki wpływ ma szereg czynników. Jest to choćby miejsce zatrudnienia, czy jest to duża firma, czy mała. Kolejna kwestia to stanowisko. Na samodzielnym, bardziej odpowiedzialnym stanowisku, pracownicy zarabiają najczęściej więcej, niż gdy stanowią część większego zespołu i odpowiedzialność jest mniejsza.

Jednak śmiało można powiedzieć, że technik chłodnictwa i klimatyzacji zarobki ma dobre, gdyż pracowników brakuje. Jeśli zawód jest deficytowy, to pracodawcy muszą zaoferować atrakcyjne wynagrodzenie, by dobrego pracownika nie przejęła konkurencja. Istotne znaczenie ma również ukończona szkoła. Dyplom uznanej przez pracodawców szkoły, nie tylko zwiększa szanse na zatrudnienie, ale przede wszystkim może mieć realny wpływ na zarobki.

Wspomniana wcześniej Szkoła Partnerska Viessmann umożliwia zdobycie dodatkowych uprawnień bez kosztów. Są to uprawnienia związane z montażem i obsługą urządzeń marki Viessmann. Absolwent, kończąc kurs, zyskuje kolejne uprawnienia, co ma duże znaczenie dla CV, ale też stwarza możliwości do negocjacji pensji.

Kończąc kurs technik chłodnictwa i klimatyzacji można pracować w różnych branżach i na różnych stanowiskach. To także gotowy pomysł na działalność. Zainteresowanie kierunkiem nie jest małe, dlatego nie czekaj ze zgłoszeniem na ostatnią chwilę.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%